Ana SayfaHastalıklarB12 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nasıl Önlenir?

B12 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nasıl Önlenir?

-

B12 vitamini vücut için en hayati besin öğelerinden biridir. Vücuttaki kan hücrelerinin üretimi, hücre metabolizmasının düzenlenmesi ve DNA sentezine kadar birçok işlevi yerine getirme süreçlerinde önemlidir. Beynimiz ve sinir sistemimiz ağırlıklı olarak B12 vitaminine bağımlıdır. İnsan vücudu tek başına B12 vitaminini üretemez. Bu nedenle B12 vitamini içeren besin maddelerini almak vücut için önemlidir.

Yetişkin bir kişinin, günlük ortalama 2,4 mikrogram B12 vitamini alması önerilir. B12 vitaminine, içerisinde kobalt metali bulunması nedeniyle kobalamin ismi de verilmektedir. Besin olarak vücuda girmesinden dolayı, B12 vitamin eksikliği günümüzde yetişkin ya da çocuk tüm yaş gruplarında kolaylıkla oluşabilmektedir. B12 vitamini içeren besinleri bilmek ve eksikliğinin belirgin semptomlarını saptamak son derece önemlidir.

B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

B12 vitamini esas olarak hayvansal gıda ürünleri içerinde bulunur. Bu nedenle vejetaryenler ve hayvansal ürünleri kullanmayı reddeden veganların beslenme yetersizliğinden dolayı B12 vitamin eksikliğine düşmeleri kaçınılmazdır. Vejetaryenler ve hayvansal ürünler tüketmeyenlerin yanı sıra, yaşlılarda ve metabolik rahatsızlıklardan mustarip olanlar (diyabet gibi) B12 vitamin eksikliği yaşama konusunda hassastırlar. Düzenli alkol tüketimi ve reflü rahatsızlığı da B12 vitamin eksikliğini tetikleyebilir. B12 vitamini içeren besin maddelerinin başında süt gelmektedir. Süt, et ve buna benzer hayvansal ürünleri alamayanlar, sağlık uzmanlarından onlara bazı multivitaminler içeren reçete istemektedirler. B12 vitamin eksikliğinde görülebilecek semptomların bazıları şunlardır:

  • İştah kaybı
  • Kabızlık gibi sindirim sorunları
  • Kas güçsüzlüğü
  • Yorgunluk ve yaşam işlevlerinin zayıfladığı letarji
  • Kalıcı anemi (kansızlık)
  • Konsantrasyon eksikliği ve hafıza zayıflığı
  • Nefes darlığı

Bunların dışında, ruh hali değişiklikleri, gündüz uyuma isteği, depresyon ve soluk cilt de olabilir. B12 vitamini eksikliğinin yukarıda saydığımız belirtileri olmasına rağmen, büyük ölçüde tanı konulamaz. Bu nedenle vücudunuzu dinlemeli ve belirtilerden herhangi birini hissettiğinizde ne sıklıkla olduğunu takip etmelisiniz. Eğer bu durumlarından biriyle karşılaşıyorsanız, besin maddeleri yardımıyla B12 vitamin eksikliğinizi önleyebilirsiniz.

B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Önlenir?

B12 vitamin eksikliği olanlar daha çok hayvansal gıdaları tercih etmelidir özellikle ciğer gibi sakatatlar B12 açısından zengindir. Bunun dışında sütte de yüksek miktarda B12 vitamini bulunduğu için tüketilebilir. Vejetaryenler ya da süt ve süt ürünü yemeyenler ise, soya fasulyesi ve B12 vitamini içeren hububatlar tercih edebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz