Ana SayfaBeslenmeAzlheimer Riskini Arttıran Besinler

Azlheimer Riskini Arttıran Besinler

-

Dünya üzerinde, geçen her dakikada birisinde Alzheimer hastalığı geliştiğini biliyor musunuz? Alzheimer, ölüm nedenleri arasında dünyada 6. sırada. Tedavisi konusunda henüz kesin etkili bir yöntem olmasa da, bazı gıdaların Alzheimer riskini arttırdığını biliyoruz. Doğru ve dengeli beslenmek de bu hastalık için doğal tedavi seçeneklerinden biri. Bazı gıdalar da Alzheimer riskini arttırıyor; dolayısıyla, ne yediğiniz çok önemli. Bu yazımızda, Alzheimer riskini arttıran besinleri listeledik…

Kırmızı Et

Alzheimer Riskini Arttıran Besinler

Kırmızı et, sofralarımızın baştacı olsa da, Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi arttırır. Kırmızı et, demiz açısından zengindir. Fazla miktarda demir, vücudumuzda açığa çıkan serbest radikalleri hızlandırabilir bu da yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

İşlenmiş Karbonhidrat ve Şeker

Alzheimer Riskini Arttıran Besinler

Beyaz ekmek ve makarnadan uzak durmak için bir neden arıyorsanız, işte burada. Yüksek oranda şeker ve karbonhidrat içeren bir beslenme programının, Alzheimer hastalığı riskini arttırdığı biliniyor. Birkaç yıl önce yapılan bir araştırmada, 70 yaş ve üzeri bir grupta karbonhidrat ağırlıklı beslenen insanların, sağlıklı beslenenlere oranla bu hastalığa yakalanma riskinin 4 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Alzheimer Riskini Azaltmak: Ne Yemeli?

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin

Alzheimer riskini azaltmak için uzak durmanız gereken bazı gıdalar olsa da, riski azaltmanıza yardımcı olacak ve tadını çıkarabileceğiniz bir ton farklı lezzet de var. Akdeniz tipi beslenme, beyniniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Taze meyve ve sebzeler, deniz ürünleri, kümes hayvanları, fındık, zeytinyağı, süt ürünleri ve haftada 1 kez kırmızı et tüketerek beslenme yoluyla Alzheimer riskini azaltabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz