Ana SayfaCilt BakımıAyva Çekirdeği Maskesi Ne İçin Yapılır?

Ayva Çekirdeği Maskesi Ne İçin Yapılır?

-

Ayva’nın kendisi kadar çekirdeğide insanlar için çok faydalıdır ve artık meyvesini yedikten sonra çekirdeklerini çöpe atmıyoruz. Peki bu ayva çekirdeği maskesi ne için yapılır ?

10 gram ayva çekirdeği 1 bardak su içerisine koyulup bekletildiğinde jel kıvamına gelecektir. Bu şekilde hazırlanan jeli öksürükte, bronşitte, mide ve bağırsak sorunlarında yumuşatıcı görevini görmektedir. Fakat, suyun miktarı azaltılarak bu jelin kıvamı krem şeklinde olacaktır ve bunu da cilt bakımımızda rahatlıkla kullanabiliriz.

Ayva çekirdeğinin antioksidan özelliği vardır ve çilt bakımı için son derece önemlidir. Parafin ve paraben içeriğinden dolayı faydası olduğu kadar zararı da vardır. Fakat, kimyasal birçok kozmetik ürünün aksine hassas ciltler bile güvenle kullanabilirler.

Bu jeli hazırlarken de su yerine gül suyu kullanılabiliyor ve daha etkili bir krem elde etmek için içerisine bal ilavesi de yapabilirsiniz. Fakat ayva çekirdeği ve gül suyu karışımında kullanılan gül suyu kaliteli ve saf bir gül suyu olmalıdır. Ayva çekirdeği maskesi kullananlar tamamen doğal olan bu jel ile cilt lekeleri ve sivilcelerinden tamamen kurtabilecektir. Bu maske ile aynı zamanda kırışıklıkları giderebilir, cildinizi sıkılaştırırken tazeleyebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir faktör ise ayva çekirdeği jelinin çabuk bozulmasıdır. Bu yüzden kesinlikle temiz bir kap içerisinde hazırlanmalı ve hazırlanan jöle buzdolabında bekletilmelidir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Ne İçin Yapılır?Yüz ve boyun bölgesine sürülerek ve 20 dakika gibi bir bekleme süresinin sonunda cildinizdeki lekelerin yok olduğunu ve cildinizin sıkılaştığını göreceksiniz. Ayrıca burnunuzun üzerindeki siyah noktaları da düzenli bir kullanım sonucunda yok ettiğini fark edeceksiniz. Cilt bakımına önem veren, fakat cildinde kimyasal madde kullanmaktan çekinip piyasadaki ürünleri almaya çekinen ve yahut hassas bir cildi olduğu için her ürünü kullanmaya elverişi olmayan bayanlar da bu jeli rahatlıkla ciltlerinde kullanabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz