Ana SayfaHastalıklarAyak Yanması Nedir?

Ayak Yanması Nedir?

-

Ayak yanması sonucu ayak bölgesinde yer alan sinirler hasara uğrar. Ayak yanması değişik sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Ayaklarda iğnelenme ve uyuşukluklar görülür. Ayak yanma belirtileri ayak yanma sebebine göre değişiklik gösterir. Ciddiye alınması gereken bir durum olup ayak yanması durumunda vakit kaybetmeden ilk yardım önlemlerini alıp kişi en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

ayak yanmasi hastaligi

Ayak Yanması Sebepleri Nelerdir?

Ayak yanmasının birçok sebebi olabilir. En belirgin ayak yanma sebeplerinden birisi şeker hastalığıdır. Omurgadan ayaklara kadar uzanan çizginin ve sinirlerin hasar görmesine neden olur. Şeker hastalarında ayak yanması görülür. Ayakta yanma hissi oluşur. Bu durumdan genelde 2 ayak bölgesi de etkilenir. Ayak ve bacak bölümünde hasarlar meydana gelir. Ayak kemikleri yıpranır ve iltihap kapar. Kol ve bacakta atardamar daralması olur. Aşırı alkol kullanımına bağlı olarak ayakta yanmalar meydana gelir. Kronik böbrek yetmezliği hastalığı olanlarda da ayak yanması görülür. Tiroit hormonlarının az çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Hıv virüsü taşıyan hastalarda ayak yanması şikayeti görülür. B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. Kemoterapi hastalarında da ayak yanması görülür.

Ayak Yanması Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak yanması tedavisinde ilk iş hastalığın nedenlerini tespit etmektir. Erken teşhiş tedavi sürecinde çok önemlidir. Mutlaka uzman doktora gitmek gerekir. Uzman doktorun yapacağı tetkiklere ve testlere göre tedavi süreci başlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz