Ana SayfaHastalıklarAyak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

-

Ayak mantarı en yaygın enfeksiyon sorunlardan biridir. Cinsiyetinden asılı olmadan herkeste meydana çıkabilir. Ayak mantarı ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ayaklarda oluşan mantara karşı mutlaka bir tedbir, tedavi uygulanmalı, mantarın yaranma sebebi aradan kaldırılmalıdır.

Ayak Mantarı Yaranma Sebebi Nedir

Dünya üzere yaklaşık 20 % kişi ayak mantarı sorunu ile karşı karşıya. Ayak mantarı genelde parmak arası, tırnak etrafı, taban bölgesinde görülür. Yaklaşık 50 türde ayak mantarı bilinir. Doğru seçilmeyen ayakkabılar, hijyen, çoraplar, hava durumu, ortam ayaklarda mantarın yaranmasına neden olabilir. Gün boyu kullandığınız ayakkabılar mantara sebep olan ilk nedendir. Ayakların da derisi havalanmalıdır. Aynı ayakkabıda saatlerce kalan ayaklar terlemeğe ve kokmağa başlar. Kokuya neden olan ise ilk mantar bakterileridir.

​​​​​Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Öncelikle ayaklarda mantar gibi sorunu önlemek için ayaklarda hijyene önem vermek gerekir. Gün boyu ayakkabılarda geçirdiğiniz gün sonunda mutlaka ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Aynı terli çorapları yıkamadan giymekten çekinin. Yıkandıktan sonra ayaklarınızı, özellikle parmak aralarını iyice kurulayın. Mantar sorununu çözecek yüzlerce krem ve merhemler vardır. Tırnaklarda oluşan mantar için özel ojeler vardır. Zamanında tedavi olunmayan mantar daha ciddi sorunlara yol açar. Başlangıç etaplarda evde mantardan kurtulmak için ayaklarınıza mutfak sodası katılan suda banyo yapabilirsiniz.

[irp posts=”2971″ name=”Ayak Mantarı İçin Bitkisel Öneriler”]

Mantardan Korunmak İçin Ne Yapmalı

Mantardan korunmak, mantarı tedavi etmek kadar önemlidir. Bunun için öncelikle ayak hijyenine önem gösterin, pamuk çoraplar tercih edin ve günlük çorapları değişin, başka kişinin ayakkabısını giymekten çekinin, plajda ayakkabısız dolaşmayın, ayaklarınızın terlemesine neden olan ayakkabıları giyinmeyin, ayaklarınızın sürekli kuru olmasına dikkat edin. Kapalı lastik ayakkabıları çok kullanmayın. Bu tür basit önlemler alınırsa ayaklarda mantardan kurtulmak veya mantara yakalanmamak mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz