Ana SayfaHastalıklarAyak Mantarı İçin Bitkisel Öneriler

Ayak Mantarı İçin Bitkisel Öneriler

-

Mantar genellikle ayakta oluşan ve nadiren de olsa elde de oluşabilen bir tür deri hastalığıdır. Parmak aralarında aşırı bir kaşınmaya sebep olur ve kaşınması durumunda yara oluşarak ağrılı ve sancılı bir sürece girebilir. Ayak parmaklarının arasında oluşan ve ayak kokusuna sebep olan bu rahatsızlık parmaklarda beyaz döküntüye sebep olarak kendilerini açığa çıkarırlar. Genellikle ciddiye alınmasa da önemli bir rahatsızlıktır ve sağlığı tehlikeye sokar.

Cilt doktoruna başvurarak gerekli kimyasal ilaçlar alınabileceği gibi sağlığımızı bozan ayak mantarına bitkisel çözüm de bulabiliriz. Bu hususta sarımsak kullanımı, Anadolu’da yıllarca süregelen bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayak mantarına bitkisel çözüm olarak karşımıza çıkan sarımsak, ayak mantarı tedavisinde daha önce Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde sıkça kullanılmıştır. Ancak bu konuda da sağlığımızı korumaya dikkat etmeliyiz. Çünkü her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayalım. Sarımsak kullanımı hafif ayak mantarı vakalarında tam bir tedavi sağlar, ancak ayak mantarı ileri düzeyde bir rahatsızlık durumuna gelmişse 6 aya kadar sürebilen bir tedavi süreci gerekebilir.

Ayak mantarına bitkisel çözüm olarak önerdiğimiz sarımsak tedavisinin nasıl yapıldığını ve ne kadar süre ile tekrar edileceğini açıklayalım. Düzenli bir kullanımla aşırıya kaçmadan bu tedaviyi uyguladığınız takdirde siz de bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Orta büyüklükte 7 diş sarımsak alın ve bir miktar tuz ilave ederek havanda güzelce dövün. Lapa kıvamına getirdiğiniz sarımsağı bir cam şişeye aktarın ve üzerine bir miktar alkol ilave edin. Alkolün fazla olmamasına dikkat edin, alkolün daha az kullanılması daha iyi sonuç vermektedir. Bu karışımı ara ara sallayarak sarımsağın içerisindeki tentürlerin daha iyi çıkmasını sağlayın ve bu işleme 4 saat kadar devam edin. 4 saatlik süreden sonra şişe içerisindeki sıvıyı süzerek alın ve aşağıdaki uyarıları dikkate alarak ayağınıza uygulayın.

  • Bu karışımı yatmadan önce uygulamalısınız.
  • Ayağınızı ılık suyla güzelce yıkayarak kurulayın
  • Daha sonra parmaklarınızın üzerindeki ölü deriyi temizledikten sonra bu karışımı bir pamuk yardımıyla parmaklarınıza emdirerek uygulayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz