Ana SayfaKişisel BakımAyak Kokusu Nasıl Geçer

Ayak Kokusu Nasıl Geçer

-

Çoğu insan ayak kokusundan şikâyetçidir. Dahası bu koku bizim sosyal yaşantımızı da etkilemektedir. Ayağımızda ter bezi sayısının vücudumuzdaki diğer bölgelere göre çok daha fazla olması ayak kokusundaki en önemli etkendir. Terleyen ayaklarımız çorap ve ayakkabı içinde hapsolmuştur.  Ter bakteri üretimini hızlandırmaktadır. Özellikle kapalı ayakkabı giyen ya da çorapsız ayakkabı giyenlerde daha çok ayak kokusu oluşmaktadır.

Bu kokuyu gidermenin birkaç yolu bulunmaktadır. Ayağınıza sürekli baskı yapan dar veya yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının çünkü zorlanan ayak terleyecektir ve böylece koku oluşacaktır. Ayakkabılarınızın içine bebek pudrası dökebilirsiniz bu sayede ayaklarınız gün boyu rahat eder. Ayakkabı ve çoraplarınızı sürekli değiştirmelisiniz. Ayaklarınızı temiz tutmaya özen gösterin ve ayak bakım ürünlerini mutlaka kullanın.

Ayak kokusunu önlemek ve azaltmak için bitkisel çözümlerde bulunmaktadır. Koku giderme özelliği bulunan çay ile bu yöntemi uygulayabilirsiniz. 1 leğen suyun içine 2 kaşık demlenmiş çay ekleyerek ayaklarımızı 10 dakika bu suda bekletiyoruz. Bu karışımın günde bir kere yapılması ayak kokusunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Genellikle akşamları uygulamak daha kolay ve uygun olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz