Ana SayfaKişisel BakımAyak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

-

Ayaklar kalbe en uzak olan bölgelerdir. Buradaki kan akımı çok yavaştır; bu yüzden dokuların beslenmesi de yetersizdir. Soğuk havalarda önce ayaklarımız üşür. Dahası, sürekli çalışmak zorunda kaldıkları için pek az dinlenebilirler. Bütün bu etkenlerden dolayı, derideki ufak bir sıyrık bile vücudun başka bölgelerinden daha geç iyileşir. Bu yüzden ayaklarınıza iyi bakmak için şunları yapmalısınız.

  • Ayakları sıcak tutmak için çorap ve çizme giyin.
  • En ufak yara, bereyi bile dikkatle tedavi edin, antiseptik pansumanı her gün değiştirin.
  • Derideki en küçük çatlağı bile basit bir antiseptik kremle (örneğin setimid krem ile) tedavi edin.
  • Ayağınız zedelendiyse, olabildiği kadar sık ayaklarınızı dinlendirin.
  • Ayaklarınızı dinlendirmek için vücudunuzdan daha yüksekte duracak biçimde bir taburenin ya da yastıkların üstüne uzatın.

Ellerimizin sağlığına, temizliğine ve bakımına harcadığımız zamanı ayaklarımız için de ayırmalıyız. Her gün sabah akşam en az birer kez yıkamalıyız. Ayaklarınız kokuyorsa terlemeyi önleyici madde içeren bir talk pudrası kullanın. Olanaklıysa pamuk ve yün gibi doğal liflerden yapılmış çoraplar giyin, çünkü bu maddeler teri emer, esnektir ve ayakları sıkmaz.

Kendi kendinize pedikür yapmaya kalkarsanız ayaklarınızı zedeleyebilirsiniz. Ayaklarınızdan nasır gibi bir şikayetiniz varsa bir uzmana yaptıracağınız düzenli pedikürler çok yararlı olacaktır. Ayak derisinde hiçbir zaman sivri bir alet kullanmayın. İyileşmesi haftalar sürecek bir yara açabilirsiniz.

Ara sıra ayakkabısız dolaşmak ayaklarınıza yapabileceğiniz en büyük yardımdır. Eve gider gitmez ayakkabılarınızı çıkarın ve dolaşabildiğinizce dolaşın. Özellikle yüksek topuk giyiyorsanız gün boyunca ayakkabılarınızı birkaç kez değiştirin. İş yerinde ve arabanızda yedek ayakkabı bulundurun. Evdeyseniz, alışverişe giderken ya da çocukları okuldan almaya giderken, gezmeye giderken ayakkabılarınızı hep değiştirin.

Şeker hastaları için ayak bakımı çok önemlidir. Kandaki ve dokulardaki şekerin yüksek düzeyde olması yüzünden şeker hastalarındaki ufak tefek yaralar kolayca enfekte olabilir ve çok uzun zamanda iyileşir. Bu yüzden bu kişiler ayak temizliğine çok dikkat etmeli ve sivri uçlu aletlerle oynamamalıdırlar. Bacaklarınızda ve ayaklarınızda bir yara bere olursa önemseyin.

Ayak tırnaklarınızı keserken de ayak parmaklarınızı zedeleyebilirsiniz. Bu yüzden ayak tırnaklarınızı banyo sonrası tırnaklar yumuşakken kesin. Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz