Ana SayfaHastalıklarAstım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

-

Astım, akciğer hava yollarının süre gelen iltihaplanması durumudur. Bu iç hava yollarına bronş adı verilir.

Astımın sebebi kesin olarak henüz belli değildir. Bilim adamlarının genel görüşlerine göre astımın sebebi, doğuştan soluk borusu hassas olan kişilerde, çevrenin de etkisiyle astım hastalığının görülmesidir. Astımın tipik belirtisi, hava yollarının mukoza ödemiyle daralarak, nefes darlığının meydana gelmesidir.  Bir diğer belirtisi ise haftalar süren aşırı öksürme, göğüste hissedilen tıkanıklıktır. Bu belirtilerden en belirgin olanı nefes darlığının krizler şeklinde gelmesi ve uzun sürmesidir. Hatta hastalar öksürüğün kendilerini gece uykudan uyandırdığını da belirtmiştir.

Bazı hastalarda nefes darlığı sürekli bir hal alıp, hastanın iş ve yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürmektedir.  Astımda sadece nefes darlığı görülmek zorunda değildir. Bazı vakalarda nefes darlığı olmayıp, kronik öksürük görülebilir. Eğer kronik ve uzun süre geçmeyen öksürüğünüz varsa, mutlaka bir hekime görününüz.

Genelde astım krizini tetikleyen bir faktör vardır. Bu faktörlerin başında alerji gelmektedir. Bunun yanı sıra enfeksiyonlardan sonra gelen krizlere de rastlanmaktadır. Astım hastalığını tamamıyla tedavi etmek mümkün olmayabilir fakat hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür. Hekimin verdiği tavsiyelerin sıkı sıkıya uygulanması ve düzenli kontrol ile hastalık üzerinde tam kontrol mümkün olabilmektedir.

Astım hastaları durumlarını evde de kontrol altına alabilir. Bunun için verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı, aynı zamanda hasta durumunu sürekli değerlendirmelidir. Bu değerlendirme şu şeklide yapılabilir: Eğer hastada nefes darlığı yoksa “0” , hafif nefes darlığı varsa “1” , eğer nefes darlığı orta derecede ise “2” , aşırı nefes darlığı varsa “3” gibi skorlar verilebilir. Bu skorlar günlük olarak bir kağıda not alınabilir. Aynı zamanda kullanılan bir ilaç olup olmadığı ve nefes darlığının gece uyandırıp uyandırmadığı da aynı kağıda eklenebilir. Bu değerler hastalığın takibi ve hekim görüşü açısından çok faydalı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz