Ana SayfaHastalıklarAstım Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Astım Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

-

Solunum yollarında ve alveol bronşlarında meydana gelen iltihaplar ve enfeksiyonlar sonunda oluşan hastalığa astım denmektedir. Astım hastalığında bronşlar sürekli daralmaktadır. Astım çeşitleri oldukça fazladır. Hastalar göğüs kafeslerinde bir ağırlık ve sıkışma hissetmektedirler. Bu hisse nefes alamama belirtisi de eşlik etmektedir. Nefes almakta zorlanan hastalar en ufak hareket ettiklerinde nefes daralması ile karşılaşmaktadırlar. Derin öksürükler astım hastalığının ikizidir. Hırıltı da hastaların en belirgin şikâyetleri arasındadır. Astım ilerlediği takdirde ölüme yol açabilmektedir. Sürekli astım nöbetleri hastaların sosyal yaşamlarını çok etkilemektedir. Astım çocuklarda daha fazla görülmektedir. Yetişkinlerde ise çocuklardan %5 daha az görülmektedir. Astım hastaları bazı maddelere karşı daha fazla duyarlıdır.

Astıma Neler Sebep Olmaktadır?

Çevresel faktörler astımda rol oynadığı gibi kalıtsal nedenlerde bu hastalığın öncüsü olabilmektedir. Ailede astım olan kişilerin genetik yapısı bebeklerde görülebilmektedir. Bunun yanında evin içerisindeki toz ve nevresim bakterileri astımı tetiklemektedir. Kedi kılı gibi hayvanlar bu hastalar için hiç uygun bir şey değildir. Bunun anında kimyasal maddeler astımın ikinci sebebidir. Kömür ve parfümler astım hastaları için zehir niteliğindedir. Sigara dumanı bu kişiler için zehir etkisi yapmaktadır. Egzersiz yapmak isteyen astım hastaları solunum havaları ile bu isteklerini yapabilmektedirler. Özellikle kış mevsimlerinde soğuk havalarda astı kaçınılmaz olmaktadır. Astımdan korunmak için soğuk havayı içinize çekmemeniz gerekmektedir.

[irp posts=”513″ name=”Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?”]

Astım Ve Günlük Yaşam

Astım hastası olan kişilerin günlük yaşamları biraz farklılık göstermektedir. Bu hastalar, toplu taşıma araçlarında ve topluma açık yerlerde epeyce zorlanmaktadırlar. Herkesin nefes aldığı bölgeler bu kişiler için tehlikelidir. Astım hastaları, hijyene karşı duyarlıdır. Bakteriler ve mikroplar astımın iyicene ilerlemesine sebep olmaktadır. Bu yüzden sürekli ev temizlemek, el yıkamak bu kişiler için rutindir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz