Home Çocuk Hastalıkları Asperger Sendromu Belirtileri Teşhis ve Tedavisi

Asperger Sendromu Belirtileri Teşhis ve Tedavisi

Çocuklarda Asperger Sendromu

0

Yaygın bir gelişimsel bozukluk olan asperger sendromu çocuklarda sosyalleşme, iletişim kurma ve hayal gücünün kullanılması kabiliyetlerindeki bozukluklara denir.

Genelde otizmle karıştırılan bu durum aslında oldukça farklı bir gelişimsel eksikliktir. PDD olarak adlandırılan asperger sendromu, normal bir dil gelişime sahip olmakla birlikte, büyüdükçe diğer kişilerle iletişim kurmakta zorlanabilir. Avusturyalı doktor Hans Asperger’den ismini alan hastalık, çok geç fark edilebildiği için birçok ebeveyne sürpriz olabilmektedir.

 Asperger Sendromunun Belirtileri

Çok değişik ve özel belirtileri bulunan bu hastalığın genel olarak kaydedilmiş olan belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Sosyal beceri sorunları,
 • Garip tekrarlayan davranışlar (el bükmek, parmaklarla oynamak),
 • Değişik ritüellere bağlanmak,
 • İletişim zorlukları,
 • İlgi alanları sınırlıdır,
 • Konsatre olamazlar.

Asperger sendromunun nedeni hala gizemini korumaktadır. Bu yüzden aileden çocuğa geçmesi dışında problemin kaynağı hakkında net bir bilgi elde edilmemiştir.

Asperger Sendromu Tanısı

Her 10 bin çocuktan birinde görülen bu rahatsızlık, belirtiler bulunuyorsa tıbbi geçmiş araştırılarak sorgulanır. Hareket ve koordinasyon konusunda sorun yaşayan bu hastalar, röntgen ve kan testleriyle de tetkik edilir. Tanısı koyulan hastalığın psikolojik olarak desteklenmesi ve tedavi edilmesi söz konusudur.

Asperger Sendromu Tedavisi

Asperger sendromu teşhisi konmuş bir çocuğun özel eğitim alması gerekmektedir. İstenmeyen davranışların azaltılması için oyun terapisi gibi özel eğitim yöntemleri kullanılır. Bu şekilde çocuğun sosyal becerilerinin artması sağlanabilir.

Psikolojik tedavilerde özel eğitim sonrası, davranışların geliştirilmesi için problemli davranış üzerinde çalışmalar yapılır. Konuşma ve fiziksel terapi güçsüz olan kasların toparlanması için tercih edilebilir. Ancak tedavi metodu genel olarak psikolojiktir.

Konuşma patoloğu, terapist ve sosyal görevlilerin yürüttüğü tedavi aşamaları her çocukta farklılık göstermektedir. İlaç tedavisi ok tavsiye edilmese de hiperaktif çocuklarda olduğu gibi sinirlilik ve aşırı hareketlilik durumları varsa antidepresan ilaçlarla yapılmaktadır.

Ancak bu ilaçların kullanımı hekim kontrolünde olmalı ve gerekli değilse, sadece terapi ile iyileştirme sağlanmalıdır. Asperger sendromu tedavisi kesin bir değişim sonucu vermez.

Asperger Sendromu Önlenebilir Mi?

Asperger sendromunun nedeni bilinmediği için önlenmesi de söz konusu değildir. Bu yüzden mutlaka tedavi için sosyal uyumlanma çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Erken teşhis ve tedavi ile çoğu asperger sendromu hastası sosyal yaşama kavuşabilir. Aynı zamanda birçok asperger sendromu hastasının normal ve normal üstü zekalara sahip olduğu bilinmektedir.

Bir Çocuğun Asperger Sendromu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Oldukça tipik olan hastalık belirtileri otizmle karşılaştırılsa da çok farklıdır. Çünkü otizmde karşı tarafa verilen tepki asperger sendromunda verilenler çok farklıdır. Hastalık 4-11 yaş arası çocuklara koyulan tanıyla belirlenir ve öğrenme tarzları, bilgileri kullanıp kullanmadıkları gibi etkenlerle değerlendirilir.

Gözlem yoluyla asperger sendromu nasıl anlaşılır derseniz, bunu birkaç basit analiz ve dikkatli bir gözle kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Genelde aşağıdaki belirtiler görülür;

 • Belirli bir hareketi yapmak, bir davranışı tekrar etmek,
 • Tekdüze konuşma cümleleri kurmak,
 • Bazı konulara aşırı ilgi göstermek,
 • Aşırı içe kapanıklık,
 • Sosyal ve duyusal güçlükler,
 • Dil sorunları.

Bu belirtilerin uzun süreli varlığı durumunda asperger sendromundan şüphe edilebilir.

Asperger Sendorumlu Çocuğa Sahip Olmak

Çocuğunda asperger sendrom olduğu tanısı koyulan ailelerin de bilinçlenmesi gerekmektedir. Çocukların davranışlarının sonuçları, yaşamı hakkında olası durumlar hakkında bilgilendirme yapılarak ebeveynlerin eğitimden geçmesi şarttır.

Genelde zayıf iletişim becerileri ve obsesif davranışların tedavi edilmesi sağlanır. Bu şekilde oldukça başarılı bir biçimde çocuğun sosyal hayata uyum sağlaması mümkün olur. Aksi halde ailede çocukta zarar görebilir ve birlikte yaşamak güç hale gelebilir.

Asperger Sendromlu Ünlü İsimler

Birçok araştırmacı, dahi olan bilim adamları ve ünlü kişilerin bazılarının asperger sendromu olduğunu ortaya koymuştur. Bu isimler; Sokrates, Leonardo Da Vinci, Einstein, Darwin, Mozart.

Bu kişiler sosyal ilişkileri dışında zekalarını kullanabilmeyi başarmış olan kişilerdir bu yüzden asperger sendromu olup dünyaya küsmek ve hayattan tamamen soyutlanmak söz konusu değildir. Benim Adım Khan isimli film, bu bozukluğu en iyi şekilde anlatmış ve bir asperger sendromlu insanın hayata tutunma çabasını işlemiştir.

Eğer çocuğunuzda asperger sendromu varsa olumsuz düşünmenize gerek yoktur. Çünkü çocuğunuz en kısa süre içinde özel eğitim alarak kendini geliştirebilir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version