Ana SayfaAşkAşkın Ömrü Ne Kadardır?

Aşkın Ömrü Ne Kadardır?

-

İnsanoğlu duygulardan ibarettir. Bazı duygular kişiseldir yaşayan kişinin yaşına, bulunduğu coğrafyaya karakterine göre farklılıklar gösterir. Bazısı ise cinsiyetlere göre farklılık gösterir. Mesela annelik duygusu sadece kadınlara özgü bir duygudur onu sadece kadınlar yaşayabilir. Babalık sadece erkeklerin yaşayabileceği duygudur. Evrensel olan duygular vardır her insanın ortak yaşayabileceği aşk gibi. Aşk kimilerine göre yaşamanın iksiri kimilerine göre uzak durulması gereken bir zehir kimilerine göre ise zengin işi diyebileceğimiz bir histir. Peki aşk en basit anlamıyla nedir. Birine karşı hissedilen aşırı duygu yoğunluğuna aşk denir. Peki aşkın bir ömrü var mıdır, varsa eğer aşkın ömrü ne kadardır?

Aşk ömürlük mü yoksa seyirlik mi?

Çoğu bilim adamı bir insanın karşısındakine aşık olma süresini saniyelere bağlı olduğunu söyler. Bu süre şaşırtıcı ama gerçek bilimsel altyapısı olan bir bilgidir peki aşık olma süresi ne kadardır. 1-2 saniye evet yanlış değil aşık olma süreci bu kadar kısa. Beyinde aynı anda 12 merkezin birden harekete geçmesi ve saniyenin daha da altında bir sürede aşık olacağı kişinin fotoğrafını çekmesi buna aşık olma süreci deniyor ve 1-2 saniye arasında gerçekleşiyor. Peki bu 2 saniyelik de gerçekleşen aşkın ömrü ne kadardır? Bu konuda araştırma yapan uzmanlar aşkın geçici bir duygu yoğunluğu olduğunu belirtiyor.

Yaşadığınız duygunun karşılığını alsanız da platonik olarak aşk yaşasanız da aşkın belli bir süresi vardır ve bu da zamanı gelince aşkın biteceği anlamına geliyor. Aşk zannedildiği gibi hissettikleri kalpte değil de beyinde gerçekleşiyor. Beyinde gerçekleştiği için de bir mantıksal alt yapısı var.

Aşık olduğumuz kişinin kusurlarını görememe süreci de beyinsel olarak alın lobu devre dışı kalmasından kaynaklanan bir olay. Beyinin alın lobu karar verme ve mantıksal çıkarımların gerçekleştiği yer. Gelelim aşkın ömrü ne kadardır sorusuna. İsteriz ki aşkımızı bir ömür boyu yaşayalım ama bu konu hakkındaki bilimsel deneyler aşkın ömrünün 2-5 ile 3 yıl olduğunu söylüyor. İnsan aşık olma sürecindeki yaşadığı o büyüyü 2-5 ile 3 yıl arasında yitiriyor ve tekrardan o anı yaşamak istiyor ve o anı yaşayamadığı zaman da aşkın sonu ve bu heyecanı yaşayacağı yeni aşklar arama uğraşına giriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz