Home Moda Aşırı Terleme Nasıl Önlenir?

Aşırı Terleme Nasıl Önlenir?

0

Aşırı Terleme Sorunu İçin: Vücudumuzun ter bezlerinden dışarı tuzlu bir sıvının salınmasına terleme adı verilir. Daha çok yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sürekli şikayette bulunduğumuz terlemenin asıl olarak vücudumuz için olmazsa olmaz bir işlevi vardır. Terleme durumu vücudun soğutma sistemidir. Dışarıdaki sıcak havaya rağmen ter yolu ile vücudumuzun ısısının artması durumunu engeller ve belirli bir aralıkta kalmasına yardımcı olur. Bunun dışında vücudumuzdan çeşitli toksinlerin atılmasında yardımcı olur. Terleme daha çok ayaklarda terleme, koltuk altlarında terleme ve avuç içlerinde terleme olarak görülür. Vücudumuzda ne kadar ter bezi varsa ne kadar terleyeceğimiz ona göre belli olur. Bir insan ortalama 2 ile 4 milyon arasında değişen sayıda ter bezi ile doğmaktadır. Ter bezlerinin aktifleşmesi ergenlik döneminde başlar. Kadınlarda ter bezleri daha fazladır ancak erkeklerdeki tez bezleri daha aktif durumdadır.

Aşırı Terlemenin Nedenleri

Aşırı terleme tıp dilinde hiperhidroz olarak bilinir. Alkol ya da uyuşturucu madde yoksunluğu terlemeye neden olabilir. Ayrıca akciğer rahatsızlıkları, ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz, çocuklarda D ve C vitamini eksikliği, baharatlı yiyecekler, diyabet, düşük kan şekeri, duygusal ya da stresli durumlar, egzersiz, kafein, tiroid bezinin normalden fazla çalışması, kalp hastalığı, bazı kanser türleri, menopoz, fazla kilolar veya obezite ve son olarak yüksek hava sıcaklığı aşırı terlemenin nedeni olabilir.

Terlemeyi Nasıl Engellerim

Aşırı terleme tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemler sizlere kalıcı olarak terlemeden kurtulmanızı vaat ediyor. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni de botox. Botox uygulanırken botox  enjeksiyonlarının herhangi bir yan etkisini görmeniz pek de mümkün değil. Ancak cerrahi bir tedavi yöntemi tercih edecekseniz bu yöntemler sonrasında cerrahinin uygulandığı bölge dışındaki bir bölgede aşırı terleme (kompansatuar terleme) önemli bir yan etki olarak karşımıza çıkar ve maalesef ki bu yan etki kişide kalıcı olarak yer eder. Onun için terleme tedavisinde cerrahi işlemler yerine botox uygulamasını tercih etmenizde fayda var.

Aşırı Terleme Sonucunda Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Aşırı terleme sonucu göğüs ağrısı çekiyorsanız, ateşiniz çıkmışsa, nabzınız hızlı atıyorsa, nefes darlığı ve kilo kaybı yaşıyorsanız bunlar enfeksiyon ya da hipertiroid sorununu gösterebilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekecektir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version