Ana SayfaAşkAşık Olunca Vücut Kimyası Nasıl Değişir?

Aşık Olunca Vücut Kimyası Nasıl Değişir?

-

Onu görünce dizleriniz titriyor, sakarlığınız tutuyor ya da kalbiniz sanki kulaklarınızdan fırlıyormuş gibi atıyorsa korkmayın, çünkü yalnız değilsiniz. Aşk dediğimiz şey, duygularımızla birlikte vücudumuzda da birçok değişime neden oluyor.

Sevginin pek çok hali vardır. Aileye, arkadaşlara, çocuklara pek çok kişiye sevgi duyulabilir. Bir erkeğe ya da kadına duyulan sevgide ise işin boyutu biraz değişiyor. Bu “aşk”tır ve sevginin bu türü hayatınızda her zaman bir şeyler değiştirir. Artık eski siz olmamak için pek çok nedeniniz olur. Peki, aşık olunca vücutta neler oluyor?

Vücuttaki Değişimler ve Hormonlar 

Nasıl Aşık Oluruz?

Cinsel olarak birine ilgi duyulduğunda, burada galip gelen hormonlar testosteron ve östrojen olacaktır. Daha sonra bu duyguların artması, adrenalini de arttırmaktadır. Bu kalbinizin bir yarışta gibi atmasına ya da terlemenize neden olabilir. Ayrıca aşık olduğunuzda, cinsellikten zevk alındığında salgılanan oksitosin hormonu üretirsiniz. Bu hormon, aşık olduğunuz kişiye bağlanma duygunuzu da derinleştirir.

Aşık olduğunuzda vücudunuzda birçok dopamin açığa çıkartacaktır. Bu kimyasal, bağımlıların muzdarip olduğu oldukça aktif, ödüllendirici bir kiyasaldır. Dolayısıyla kumar oynarken, uyuşturucu kullanırken, yiyecek bağımlılığı söz konusu olduğunda ya da herhangi bir bağımlılığı olan kişilerde söz konusu olan, dopamin bağımlılığıdır. Dolayısıyla, aşık olduğunuzda aslında o kişiye hissettikleriniz nedeniyle salgıladığınız dopamine bağımlısınızdır. “Nasıl aşık oluruz?” diye merak ediyorsanız, sorunuzun cevabı, bu dopamin salgılanmasında gizli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz