Ana SayfaHastalıklarArpacıkları Yok Eden Bitkisel Reçete

Arpacıkları Yok Eden Bitkisel Reçete

-

Göz kapaklarında meydana gelen enfeksiyonlar yüzünden arpacık adı verilen apseler meydana gelmektedir. Hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, bakteriler ile iç içe olmak, stres gibi etkenler sonucunda arpacıklar ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, düzensiz uyku da arpacık görülme nedenleri arasında yer almaktadır. Arpacık kaç günde geçer diyenler için sürenin değiştiğini söylemeliyiz. Beslenmede alınan mineral ve vitaminlere dikkat etmek gerekmektedir. Arpacık iyileşene kadar makyaj yapmamak, ellerin temiz tutulması da alınabilecek önlemlerden bazıları.

Bitkilerin Özellikleri ve Faydaları

Sarımsak anti viral ve anti bakteriyel özelliği ile yoğun şekilde kullanılmaktadır. Bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıkların iyileşme süresini kısaltmaktadır. Düzenli olarak çiğ ya da az pişmiş sarımsak yemek kolon ve mide kanseri gibi çeşitli kanser türlerini önlemektedir. Arpacık sarımsak sayesinde kısa sürede iyileşmektedir. Ülkemizde hemen hemen her yerde yetişmektedir. Kastamonu ilinde nam salmıştır.

Papatya bitkisi 10 ile 50 cm boyunda nisan ve eylül aylarında ortası sarı kenarları beyaz çiçekler açan güzel kokulu bir bitkidir. Yol kenarı, tarlalar, yeşil alanlarda kolaylıkla açabilmektedir.

Kuru kadife çiçeği nezleye, dimağ tutukluğuna, balgama oldukça faydalıdır. Mideyi zararı toksinlerden korumaktadır. Tohumunu gül yağı ile karıştırıp içmek ise geçmeyen ishale iyi gelmektedir.

[irp posts=”1485″ name=”Kemik Ağrılarını Giderici Bitkisel Reçete”]

Rezene bitkisinin tohumları suda kaynatılarak ya da ezilerek tüketilmektedir. Çin, Hindistan, Ortadoğu’da yetişmektedir. Sindirim sistemine de diyet lifi içermesiyle faydalıdır. İç arpacık tedavisinde rezene kısa sürede iyileştirmede etkilidir. Kolesterole iyi gelmektedir. Kırmızı kan hücrelerini de çoğalmasını sağlamaktadır.

Bitkisel Reçete Tarifi

Gözde arpacık çıktığı zaman sarımsağı günde 4 kez ucunu keserek üzerine sürmeniz 1 ile 2 gün içinde geçmesini sağlayacaktır. Bu işlemin yanı sıra iltihabın azalması için arpacık üzerine papatya suyu ile kompres yapılabilir. Bu karışımı hazırlamak için 1 çay kaşığı kurumuş papatyayı 1 fincan kaynamış suyun içinde demlemek gerekmektedir. Bu suyun içine de tülbent batırılarak arpacık üzerinde 10 dakika bekletmek gerekmektedir. Dış arpacık göz kapağında çıkmaktadır. Kuru kadife çiçeği ve rezene tohumları da aynı etkiyi göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz