Ana SayfaHastalıklarArı Alerjisi Nedir?

Arı Alerjisi Nedir?

-

Arı alerjisi, arı sokması sonucu vücudun verdiği aşırı reaksiyon tepkilere denilmektedir. Alerjik şok gibi bazen ölümlerle de sonuçlara sebep olabilmektedir. Arı alerjisi arının kişiyi sokması sonucu gerçekleşmektedir.

Arı Alerjisi Gelişimi Nasıldır?

Arıların venomları yani zehirleri alerjiye sebep olmaktadırlar. Yaban arılarının bazı türlerinin çapraz reaksiyon geliştirdiği alerjenler bulunmaktadır. Kişilerde arının zehrine karşı alerji mevcutsa arının sokmasıyla alerji belirtileri direk gözlenmeye başlamaktadır.

Arı Alerjisi Ne Kadar Tehlikelidir?

Arı alerjisinin olup olmadığını anlamak için arı alerjisi belirtilerinden bazılarını yaşayan kişiler alerji uzmanlarına gidip testlerini yaptırmalıdırlar. Arı alerjisi ciddi reaksiyonlara neden olmaktadır. Özellikle hipertansiyon, astım, kronik akciğer ve kalp hastalığı olan ve bu ilaçları kullanan bireyler reaksiyon açısından daha tehlikeli konumdadırlar.

Arı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Arı alerjisi belirtileri, arının sokmasından itibaren 1-2 gün içerisinde belirtiler giderek artış göstermektedir. Bazen belirtilerin ortaya çıkması üç günü bulabilmektedir. Bu belirtiler 7 gün boyunca devam edebilmektedir.

Arı sokulan bölgede hafif ağrı, şişlik ve kızarıklık görülebilir ya da bazen bunlar kusma, yorgunluk veya daha büyük şişkinlikler gibi belirtiler olmaktadır. Eğer ki arı soktuktan sonra şişme fazla ise bu herhangi bir hayati tehlikenin olmadığı anaflaksi olmayacağını göstermeyebilirler. Bu durumda olan kişilerde anaflaksi görülme oranı % 3-5’dir.

Arı soktuktan hemen sonra ortaya çıkan reaksiyonlar, arı sokulan bölgede hafif veya çok fazla şişlikler olabilmektedir. Ciddi alerjik şok ya da toksik zehirlenmeler gelişmektedir.

ari sokulan insan
Arı sokmalarına karşı alerjisi olan biri

Arı soktuktan sonraki günlerde ya da aylar sonra çok sık olmamakla birlikte kişilerde glomerulonefrit, Gullen-Barre Sendromu, serum hastalığı, vaskülit ve miyokardit görülmektedir.

Arı sokmasıyla birlikte görülen en önemli belirti şişlik olmasıdır. Venoma bağlı gelişen bu reaksiyonun alerji nedeniyle olmadığı bilinmelidir.

Arı sokması sonrası bazen şişkinlik 8-10 cm çapından daha büyük olabilmektedir. Bu sadece yüz kişiden üçünde görülen bir durumdur. Şişliğin artması 48 saate kadar devam edebilir. Şişlik bazen tüm bacak veya kolu kapsayabilir. Şişliği düzelmesi ise 10 gün sürebilmektedir. Eğer ki reaksiyon çok şiddetli ise bireyde bulantı ve bitkinlik görülebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz