Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Hastalıklar Arı Alerjisi Nedir?

Arı Alerjisi Nedir?

-

Arı alerjisi, arı sokması sonucu vücudun verdiği aşırı reaksiyon tepkilere denilmektedir. Alerjik şok gibi bazen ölümlerle de sonuçlara sebep olabilmektedir. Arı alerjisi arının kişiyi sokması sonucu gerçekleşmektedir.

Arı Alerjisi Gelişimi Nasıldır?

Arıların venomları yani zehirleri alerjiye sebep olmaktadırlar. Yaban arılarının bazı türlerinin çapraz reaksiyon geliştirdiği alerjenler bulunmaktadır. Kişilerde arının zehrine karşı alerji mevcutsa arının sokmasıyla alerji belirtileri direk gözlenmeye başlamaktadır.

Arı Alerjisi Ne Kadar Tehlikelidir?

Arı alerjisinin olup olmadığını anlamak için arı alerjisi belirtilerinden bazılarını yaşayan kişiler alerji uzmanlarına gidip testlerini yaptırmalıdırlar. Arı alerjisi ciddi reaksiyonlara neden olmaktadır. Özellikle hipertansiyon, astım, kronik akciğer ve kalp hastalığı olan ve bu ilaçları kullanan bireyler reaksiyon açısından daha tehlikeli konumdadırlar.

Arı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Arı alerjisi belirtileri, arının sokmasından itibaren 1-2 gün içerisinde belirtiler giderek artış göstermektedir. Bazen belirtilerin ortaya çıkması üç günü bulabilmektedir. Bu belirtiler 7 gün boyunca devam edebilmektedir.

Arı sokulan bölgede hafif ağrı, şişlik ve kızarıklık görülebilir ya da bazen bunlar kusma, yorgunluk veya daha büyük şişkinlikler gibi belirtiler olmaktadır. Eğer ki arı soktuktan sonra şişme fazla ise bu herhangi bir hayati tehlikenin olmadığı anaflaksi olmayacağını göstermeyebilirler. Bu durumda olan kişilerde anaflaksi görülme oranı % 3-5’dir.

Arı soktuktan hemen sonra ortaya çıkan reaksiyonlar, arı sokulan bölgede hafif veya çok fazla şişlikler olabilmektedir. Ciddi alerjik şok ya da toksik zehirlenmeler gelişmektedir.

ari sokulan insan
Arı sokmalarına karşı alerjisi olan biri

Arı soktuktan sonraki günlerde ya da aylar sonra çok sık olmamakla birlikte kişilerde glomerulonefrit, Gullen-Barre Sendromu, serum hastalığı, vaskülit ve miyokardit görülmektedir.

Arı sokmasıyla birlikte görülen en önemli belirti şişlik olmasıdır. Venoma bağlı gelişen bu reaksiyonun alerji nedeniyle olmadığı bilinmelidir.

Arı sokması sonrası bazen şişkinlik 8-10 cm çapından daha büyük olabilmektedir. Bu sadece yüz kişiden üçünde görülen bir durumdur. Şişliğin artması 48 saate kadar devam edebilir. Şişlik bazen tüm bacak veya kolu kapsayabilir. Şişliği düzelmesi ise 10 gün sürebilmektedir. Eğer ki reaksiyon çok şiddetli ise bireyde bulantı ve bitkinlik görülebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...