Ana SayfaModaAntioksidanlar Nelerdir?

Antioksidanlar Nelerdir?

-

Antioksidanlar hücrelerinizdeki oksidasyon denilen bir süreçle savaşan kimyasallardır. Antioksidanların ana kaynağı bitki bazlı gıdalardır. C ve E vitaminleri, beta-karoten, mineraller, selenyum ve manganez antioksidan bakımından zengindirler. Flavonoidler, fenoller, polifenoller ve fitoöstrojenler gibi kimyasallar da antioksidandır.

Antioksidanlar Neler Yapıyor?

Her antioksidan farklı bir şekilde çalışır. Bazıları serbest radikallerle savaşan bir takım oluştururlar. Serbest radikaller hücrelerinize ve içindeki genetik yapıya zarar veren oksidasyon sürecine neden olur. Vücudunuz serbest radikalleri gıdalardan, güneş ışığından, dumandan, hava kirliliğinden ve alkol gibi toksinlerden alır. Antioksidanlar, serbest radikalleri oluşmadan veya onları zarara uğratmadan önce durdurarak etkisiz hale getirirler.

Antioksidanlar Nelerdir?

E Vitamini

Bu antioksidan yağda çözünebilir. Hücrelerdeki yağlara saldırarak oradaki serbest radikallerle savaşır. Aynı zamanda LDL kolesterolünün arterlerinizi sertleştirebilecek ve kardiyovasküler hastalığa neden olabilecek bir şekle dönüşmesini engelleyebilir. E vitamini tahıllarda, bitkisel yağlarda (zeytinyağı, ayçiçek yağı, kanola yağı), fındık ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

C vitamini

C vitamini askorbik asit olarak da bilinir, suda çözünür. Mide kanseri, akciğer kanseri ve bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olabilir. C vitamini yeşil sebzelerde, domateste, portakal ve greyfurt gibi meyvelerde bulunur. Bu besinleri çiğ yemeye dikkat edin, çünkü onları pişirmek vitaminlerinin kaybolmasına neden olabilir.

Antioksidanlar Nelerdir?

Beta Karoten

Yağda çözünen bir karotenoiddir. Beta karotenler sebze ve meyvelerdeki sarı, turuncu ve kırmızı pigmentlerdir. Beta karotenlerin görmeyi iyileştirdiği bilinir fakat ilaçlar yoluyla  alındığında tehlikeli olabilir, bu nedenle gıdalardan alınan beta karotenler en faydalı olanlardır. Meyveler, tahıllar, havuç, kabak, ıspanak ve diğer yeşil sebzeler beta karoten kaynaklarıdır.

Likopen

Bu karotenoid, prostat, akciğer ve meme kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Likopenler pişmiş domateste bolca bulunur. Makarnalara konan domates sosları iyi bir likopen kaynağıdır. Domateslerin pişirilmesi vücudunuzun likopeni almasını kolaylaştırır.

Antioksidanlar Nelerdir?

Selenyum

Toprakta ve suda bulunan bu mineral tiroidinizin çalışmasına yardımcı olur. Araştırmalar, selenyumun özellikle akciğer, kolon ve prostat kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Selenyumu doğal yollarla değil de ilaçlar yoluyla alırsanız bu durum, sindirim problemlerine, saç ve tırnak kaybına ve hatta karaciğerde siroza yol açabilir. Selenyum tahıllarda, soğanda, sarımsakta, fındıkta, soya fasulyesinde, deniz ürünlerinde, kırmızı ette ve karaciğerde bolca bulunur.

Flavonoidler

Bilim adamları, meyve ve sebzelerde bulunan bu antioksidanların 4 binden fazla çeşidi olduğunu söylüyor. Her bitki farklı bir flavonoid kombinasyonu içerir. Flavonoidler kalp rahatsızlığı, kanser, artrit, yaşlanma, katarakt, hafıza kaybı, inme, enflamasyon ve enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olabilirler. Flavonoidler, yeşil çayda, üzümde, kırmızı şarapta, elmada, çikolatada ve çilekte bulunur.

Omega-3 ve Omega-6 Yağ Asitleri

Omega 3, kalp hastalığı, inme, artrit, katarakt ve kansere karşı korunmaya yardımcı olur. Omega 6 ise egzama, sedef hastalığı ve osteoporozu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu antioksidanları dengede tutmak için omega 3 yağ asitlerine oranla iki ya da dört kat daha çok omega 6 yağ asidi almalısınız. Vücudunuz, iltihaplanmayı durdurmaya yardımcı olan bu esansiyel yağ asitlerini kendi başına yapamaz. Bu nedenle omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini takviye olarak ya da gıdalardan almanız gerekir. Omega 3 yağ asitleri somon balığında, ton balığında, sardalya balığında ve cevizde bulunurken; omega 6 yağ asitleri bitkisel yağlarda, fındıkta ve kümes hayvanlarında bulunur.

Antioksidanlar Nelerdir?

Antioksidanları Hap Şeklinde Almak Yararlı Mıdır?

On binlerce insan üzerinde yapılan uzun süreli çalışmalarda, hap şeklinde alınan antioksidanların sağlığı olumlu yönde etkilemediğini gösterdi. Antioksidanları takviye olarak alan kişilerin kalp rahatsızlığı, kanser, kalp krizi ve katarakt gibi rahatsızlıklara, antioksidanları normal yollarla alan kişilerle aynı oranda yakalandıkları görüldü.

Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyveler bol miktarda antioksidan içerirler. Yeterli oranda sebze ve meyve tüketmek bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesini sağlarken hastalıklara daha az yakalanmanızı sağlar. İçerdikleri antioksidanlar, sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olurlar.

Antioksidanlarla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tükettiğiniz gıdalar yoluyla çok fazla antioksidan almanızı zorlaştıran bazı şeyler vardır. Örneğin sigara içmek, beta karoten alımınızı etkileyerek akciğer kanserine yakalanma riskinizi artırabilir. Çok fazla E vitamini almak ise sizi prostat kanseri yapabilir ya da felç geçirmenize neden olabilir. Bu yüzden dengeli bir şekilde beslenmeniz son derece önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz