Ana SayfaPsikolojiAnoreksiya Nedenleri ve Belirtileri

Anoreksiya Nedenleri ve Belirtileri

-

Günümüzde en sık rastlanan yeme bozukluklarından biri olan anoreksiya, yiyecek tüketimini sınırlar ve bir kişinin hayatında aşırı saplantıyı içerir. Çoğunlukla kadınları etkilediği düşünülen anoreksiya, verilere göre her 100 kadından 1’ini etkiliyor. İstatistiklere göre anoreksiya tanısı alanların %5’i ile %10’u erkektir. Uzmanlara göre bu, gıda ile ilgili bir yeme bozukluğu değildir. Bu kişiler, duygusal sorunlarla baş etmenin bir yolunu ararlar ve bu yüzden de hayatlarında kontrol edebilecekleri bir şeyler ararlar. Yemek de insan hayatında sabit olan bir şey olduğu için, genellikle kontrol etmek için ilk başvurulan yemekler olur.

Birçok zihinsel sağlık sorununda olduğu gibi anoreksiyanın nedenlerini de tam olarak belirlemek zordur. Yemek bozukluklarında açık bir genetik risk faktörü var. Uzmanlara göre bu tarz yeme bozukluğu olan hastalarda, psikolojik sorunlar buldular. Bu sorunlar arasında; mükemmeliyetçilik, sevilme ihtiyacı, dikkat çekme ihtiyacı, benlik saygısı eksikliği ve yüksek aile beklentileri yer alıyor. Uzmanlar anoreksiyayı tetikleyebilecek aile ile ilgili faktörleri şöyle sıralıyor;

  • Despot anneler,
  • Kızlarının duygusal gereksinimlerine dikkat etmeleri gereken anneler,
  • Boşanma endişesi,
  • Gelişme çağında babayla olan bağlantı eksikliği

Anoreksiya Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Belirtileri

Kısıtlayıcı tip ve tıkınırcasına yiyen tip. Anoreksiya’nın en belirgin belirtisi yemek yememektir. Bu hastalığı olan insanlar yemeklerden kaçınabilir ya da başkalarının etrafında yemek yemeyi reddedebilir. Ne kadar yedikleri ve sosyalleşmek yerine evde kalmaları hakkında yalan söylerler.

Sık sık karamsar ve depresif olurlar, kilo takıntıları vardır ve bir zamanlar zevk aldıkları şeylerden zevk almamaya başlarlar. Aşırı yemek yeme ve kusma davranışları ise genellikle, başka bir yeme bozukluğu olan bulimiya ile ilişkilidir. Anoreksiya olan insanlar, kısa sürede büyük miktarda yiyecek yiyebilir ve daha sonra bu yiyeceklerden kurtulmak için kusabilirler. Bu tip yeme bozuklukları mutlaka tedavi edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz