Ana SayfaModaAnne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

-

Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin değerlerini bünyesinde barındıran anne sütü, bebeklerin alternatifsiz en önemli besin kaynağıdır. Kadın ve doğum uzmanları, özellikle ilk 6 aylık süreçte, bebeklerin mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerektiğini tavsiye etmektedirler. İçeriği bakımından oldukça kaliteli besin değerine sahip olan anne sütünün, özellikle ilk birkaç günlük süreçte gelen kısmı en yararlı süttür. İlk süt adı verilen bu süt, bebeklerin eksiksiz bir şekilde beslenmesi ve ileri yaşamlarında hastalıklara karşı daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olmaları için, son derece önemlidir.

Anne sütü, bebeği hastalık ve enfeksiyonlardan koruyan önemli bir kalkandır. Bebeklerin o anki sağlıklarının yanı sıra, hayatları boyunca daha sağlıklı bir insan olmaları konusunda, anne sütü son derece işlevsel bir faktördür. İşte anne sütünü artırmak için öneriler.

Anne sütünü artırmak için öneriler

1- Sütün kalitesini düzeyinin ve miktarının artmasına neden olan en önemli faktör, bol miktarda su içmektir. Normal bir insanın her gün 2.5 litre su içmesi gerekmekte iken, çocuğunu emzirmekte olan  bir anne,  günde yaklaşık olarak 3 litre su içmelidir.

2- Vücudun günlük protein ihtiyacınızı gidermek için, sadece hayvansal gıdalar yerine, bitkisel gıdalara da önem vermek gerekir. Dengeli bir beslenme için, bitkisel gıdalardan da protein alımı sağlayın. Doğru bir şekilde alınan protein, anne sütünün kalitesini ve miktarını önemli ölçüde artırmaktadır.

3- Bol bol meyve ve sebze tüketin. Özellikle mevsiminde yenilen sebze ve meyvelerin, anne sütünü önemli ölçüde artırdığı bilinmektedir.

Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler

4- Kalsiyum açısından zengin gıdalar olan, peynir, yoğurt gibi süt ve süt ürünlerini mutlaka tüketin. Hatta bu gıdaların her gün düzenli bir şekilde tüketilmesi, anne sütünü artırmak için öneriler arasında oldukça önemlidir.

5- Koyu yeşil yapraklı sebzeler olan semizotu, ıspanak ve maydanoz gibi besinler, anne sütünü artırma konusunda son derece önemli besinlerdir. Emzirme döneminde bu besinlerden, daha çok tüketmeye özen gösterin.

6- Şekerli veya tatlı gıdaların, anne sütünü artırdığı yönündeki bilgiler tamamen yanlıştır. Anne sütünü artırmak ve canınız istediğinde tüketmek için, meyveler ve sütlü tatlıları tercih edin.

7- Fesleğen, kimyon, keten tohumu yağı ve sarımsak gibi besin maddeleri, anne sütünü artırmaya yarayan gıdalar olarak bilinmektedir. Fırsat buldukça, bu besin maddelerinden tüketmeye özen gösterin.

8- Havuç, portakal, greyfurt gibi turuncu renkli sebze ve meyvelerin, anne sütünü artırdığı bilinmektedir. Beta karoten açısından zengin olan bu besin kaynakları, emzirme döneminde sıklıkla tüketilmelidir.

9- Bebeğin iki göğüsle emzirilmesi de, anne sütünü artırmak için öneriler arasında yer almaktadır. Böylelikle iki memedeki süt daha rahat boşalmakta ve süt kanallarının işlevinin artması sağlanmaktadır.

10- Düzenli uyku, anne sütünün artmasındaki en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda faydası kanıtlanmış bir durum olan uyku düzeni, emzirme sürecinde mutlaka sağlanmalıdır.

11- Stres faktörlerinden uzak durmaya çalışın. Stresin anne sütünü azaltıcı etkileri, klinik araştırmalar sonucunda kesinleşmiş bir durumdur.

12- Emzirme süreci boyunca, doğum kontrol haplarından uzak durun.

13- Bebeği rahat pozisyonlarda emzirmekte, daha iyi bir emilme sağladığından anne sütünü artırmak için öneriler arasında etkili bir faktördür. Özellikle 10 dakika boyunca rahat pozisyonda emzirmek, sütün artmasında daha fazla etki sağlamaktadır.

14- Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden, mutlaka uzak durun.

15- Emzirme sürecinde, kola gibi asitli içeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Bu tarz içecekler hem anne sütünün miktarını, hem de kalitesini azaltmaktadır.

16- Bitki çaylarının, anne sütünü artırıcı özelliği bulunmaktadır. Günde birkaç fincan bitki çayı tüketmek, süt miktarını ve kalitesini artırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz