Ana SayfaModaAnne Olduktan Sonra Hayatınızda Neler Değişecek?

Anne Olduktan Sonra Hayatınızda Neler Değişecek?

-

Dünyanın en masum, en temiz varlığına sahip olmak. Yumuşak çukurlu elleri, tatlı gülümsemesi ve parıltılı gözleri ile dünyanın en güzel mucizesini dünyaya getiren ve hayatlarının sonsuza dek değişeceklerinin farkında olan fedakâr anneler. İşte o güzel duyguyu tattıktan sonra hayatın size sunacağı bazı değişiklikler olacak.

Kimliğiniz

Daha önce bir bireydiniz ve toplum sizi böyle görüyordu. Başarılarınızı, yeteneklerinizi, tutumunuzu gördüler; Temelde sadece sizi gördüler. Ama şimdi önceki bütün sıfatları geride bırakan bir “anne” sinizdir. Artık sizin kimliğiniz yalnızca bebeğinizinkiyle bütünleşir. Kısa bir süre için bile bebeğinizin bir uzantısı olursunuz. Dünyaya artık anne gözüyle bakmaktasınızdır. Koruyucu, kollayıcı, sahiplenici, fedakâr vb. artık kendiniz için değil bebeğiniz için yaşamaktasınızdır buda yeni bir sizle de sonuçlanır!

Sosyal Hayat

Bebek doğduktan sonra sosyal yaşantınıza kaldığınız yerden devam etmeyi planlıyordunuz değil mi? Arkadaşlarınızla eğlenmek, ailenizle telefonda saatler geçirmek, iş arkadaşlarınızla işten sonra takılmak gibi maalesef ki bunların hepsi kısa bir süre sonra uzak bir anıya dönüşecektir. Bütün gece ağlayan bir bebekle uğraştıktan sonra yapmak istediğiniz son şey sosyalleşmek olacaktır.

Giderler On kat Arttı

Ebeveynler çok iyi bilir ki bebek ürünleri fahiş fiyatlandırılır. Küçücük kıyafetler nasıl bu kadar pahalı olabiliyor değil mi? bebek bakım ürünlerinden hiç bahsetmeyelim isterseniz. Daha önce masraflarınız sizin ihtiyaçlarınız etrafında dönerken, şimdi bebeğiniz üzerine odaklanmış durumda olacak. Satın alırken çok dikkatli olmalısınız ve harcamaları azaltmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Artık fazladan bir çift pahalı ayakkabı satın almak size çok lüks gelecek. Kısacası ailenizin bu en sevimli yeni üyesi size biraz pahalıya mal olacaktır.

Zaman, Sen Çok Değerlisin

Gerçekten bebek sahibi olduktan sonra tek olumsuzluğun masraflar olacağını düşünmüş olamazsınız. Zaman bu süreçte en değerli meta haline gelecektir. Zamanınızı dolduracak bir şeyler aradığınız günler geride kaldı. Tam tersi zamanınızın yetmediği bir sürü aktiviteleriniz ortaya çıkacak. Bebeği beslemek, temizlemek, uyutmak, giydirmek… Ama korkmayın sakın siz bunları yaparken daha önce tatmadığınız sevgi yoğunluğu yaşayacağınız için size zor gelmeyecektir.

Öncelikleriniz

Anne olana kadar önceliklerinizi kariyeriniz, aileniz, arkadaşlarınız veya hobileriniz olarak planlamış olabilirsiniz. İdeallerinizi ömür boyu sürecek bir hayalin gerçekleşmesi için hazırlamış olabilirsiniz.  Çok bakımlı, çok süslü hatta çok gezgin bile olabilirsiniz. Tüm bunlar tabiki bebeğiniz dünyaya gelene kadar. Hayatınızın başrolünde minik mucizeniz yer alıyor artık. Şu anda hayat bebeğinizin etrafında akıp gidiyor ve başka her şeyin bekleyebildiğini hissediyorsunuz! Ama endişelenmeyin, bu olay bütün planlarınıza veda ettiğiniz anlamına gelmez. Sadece, planlarınızı bir süre ertelediğiniz anlamına gelir.

Tekrar Çocuk Olmak

Derler ya ben çocuğumla yeniden büyüdüm diye. İlk birkaç yıl sürekli “goo goo” ve “gaa gaa” duyacaksınız, evet bebek konuşmasından bahsediyorum. Ve sadece bebeğiniz böyle konuşmayacak, sizde eşlik edeceksiniz! Çocukluk geçirme sürenizi bebeğinizle tekrar yaşamaya başlayacaksınız. Etrafınızdaki her şey siz “cici” gelecek. Olsun çocuklaşarak içinizdeki çocuğa yeniden hayat vermiş olursunuz. Bebeklerin bu güzel dünyasına girip her şeye onların gözünden bakmaktan daha eğlencelisi mi var? Tadını çıkarın, bu da anne olmanın en güzel avantajlarından biri.

Kendini Algılama

Aniden anne oldun. Sadece 9 ay içinde büyük bir dönüşüm geçirdin. Değişiklikler sadece yüzeysel olmadı. İçinizde kalıcı olarak dönüşen bir şey var oldu. Böyle bir değişiklik, benlik algınızla oynayabilir. Tamamen habersiz olduğun bu yepyeni seni keşfet. Kendini daha çok sev. Çünkü bir mucizeye, dünyanın en güzel en özel varlığına sahip oldun. Duygusal değişimlerine hoş geldin de! Kendinle çok daha mutlu ol. Vücuduna daha çok saygı duy. Sadece çocuğun için kendine çok daha iyi bakıyor olacaksın. Seni sen yapan hayat ışığının, en güzel armağanının tadını çıkart.

Yazar: GülŞah

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz