Home Bebeğe Hazırlık Anne Karnında Bebeğin Uyuması

Anne Karnında Bebeğin Uyuması

0
Anne Karnında Bebeğin Uyuması

Yeni doğan bebekler günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Anne karnında da durum aynı böyledir. Yani anne karnındaki bebeklerin gün boyunca çoğu saati uyuyarak geçirdikleri bilinmektedir. Anne karnındaki bebeğin uyuması neredeyse büyümeye etkisi olan anne karnında aldığı gıdalar gibi büyümeye etkisi olan etkenlerden birisidir. Gebelik dönemince bebeğin anne karnında uzmanlara göre %75 oranındaki süreyi uyuyarak geçirdikleri gözlemlenmiştir.

Anne karnındaki bebeklerde yapılan araştırmalara göre bebeklerin anne karnında uyku pozisyonlarında rüya gördüğü bile sanılmaktadır. Anne karnındaki bebekte gece ve gündüz kavramı olmadığı gibi uyku saatlerinde de belirli bir saat ayarı bulunmamaktadır. yani bebek gecenin bir yarısında uzun süre uyanık kalacağı gibi gündüzün büyük bir kısmını uyuyarak geçirebilir.

Bebekler Anne Karnında Uyumaya Kaçıncı Aylarında Başlarlar?

Ortalama olarak 7. aylarından itibaren bebekler anne karnında uyumaya başlarlar. Daha önceki ay dönemlerinde de uyudukları bilinen bebeklerin daha tam olarak çok küçük aylarda bedeninin gelişim göstermediği bilindiğinden uyku zamanları ve uyanıklık zamanları çok da fazla ayırt edilemez. 7. aylarından itibaren uyumaya başlayan bebekler teknolojinin annelere son armağanı olan ultrason aletleri ile uyku öncesinde ve uyku sonrasında da durumları tespit edilebilir haldedirler.

Anne karnındaki bebeğin bu uyku durumu REM uykusu olarak bilinmektedir. Bebekler ultrason ile gözlendiklerinde uyku hallerinde her zaman beyinleri sakin ve hareketleri kısıtlı olarak takip edilmektedir. Bu uyku dönemi bebeklerin hem dinlenmelerine hem de hızlı büyümelerine bir destektir.

Gebe anneler için bebeklerin hareket ortalaması oldukça önemlidir. Bebeğin hareketleri gebe anneler için bebeğinin sağlıklı olduğunu ve yaşam belirtisi gösterdiğinin kanıtıdır. Bebeklerin anne karnında uzun süre hareketsiz kalması bebeğin genellikle uyku döneminde olduğunu göstermektedir. Bebeğin uzun süre hareketsiz bir şekilde kalması kesinlikle endişeye düşülecek bir durum değildir.

Fakat bebek hareket sayımları hem tıbbi olarak doktorlar için hem de gebe anne için önemlidir. Hareket sayımlarının belirli aralıklarla farklı vakitlerde yapılmasının sayım için daha sağlıklı bir davranış olduğu bilinmelidir. Gün içinde yapılan gece sayımları bebeklerde aralıklı süreçlerde yapılmalıdır. Gün içinde belirli bir vakit geçtikten sonra hareket hissedilmiyorsa önemli değildir. Fakat hareketsizlik hissedilmeden ertesi güne geçildiyse mutlaka doktor tarafından ultrason görüntüsü gereklidir. Bu hareket takibi genellikle gebeliğin takibini yapan doktor tarafından ilerlemiş aylarda anneye tavsiye edilir.

Sağlıklı Bir Bebek İçin İyi Bir Uyku Düzeni

Bebek taşıyan gebe anneler bebeklerinin sağlıklı olması için mutlaka tüm gün hemen hemen bebeklerini karınlarında taşıdıkları gibi akıllarından da çıkarmazlar. Her zaman bebeğinin yüzü nasıl olacak, bebeği nasıl gülecek, bebeği nasıl ağlayacak bebeğinin gözleri ne renk olacak gibi soruları kendilerine sorarlar. Bebeğin anne karnında olmasının başlangıcından doğuma kadar annelerin istekleri her zaman sağlıklı bir bebektir. Bebek için anne karnında olsun doğduktan sonra olsun beslenmeden sonra gelen uyku düzeni oldukça önemlidir. Bebeğinin sağlıklı olmasını isteyen bir kadın gebelik döneminde neler yapmalıdır?

  • Bebek sahibi olmak isteyen bir kadın planlı bir gebelik istiyorsa mutlaka öncelikli olarak iyi bir jinekolog tarafından tüm testlerini ve muayenelerini olması gereklidir.
  • Gebelik döneminde kesinlikle bebeğine faydası dokunacak gıdalar tüketmeli sakıncalı gıdalardan uzak durmalıdır.
  • Gebelik döneminden bir müddet önce eğer sigara ve alkol kullanıcısı ise mutlaka sigara ve alkolü tamamen bırakmalı, tam olarak sigara ve alkolü bırakmadan hamile kalmamalıdır.
  • Folik asit, kalsiyum, B 12 ve omega-3 takviyesi hamilelik boyunca mutlaka alınması gereken vitaminlerdir. Gıdalardan bu vitaminleri alamıyorsa doktor tarafından tavsiye edilen vitamin ilaçlarını mutlaka kullanmalıdır.
  • Gebelik sürecinde stresli bir yaşam sürmemek için kendisine stres yapacak etkenlerden gebe bir anne olduğunca uzaklaşması gerekmektedir. Çünkü stres hem bebek hem de gebe anne için oldukça tehlikelidir.
  • Gebe anne uyku düzenini çok iyi kurmalı ve gece mutlaka sağlıklı bir uyku için kendisine zaman ayırmalıdır.
  • Gebelik döneminin başlangıcından sonuna kadar taze sebze, balık, et ve tavuk tüketmelidir. Yumurta ve süt de tüketilmesi gereken gıdalar içinde mutlaka olmalıdır.
  • Gebelik döneminde kronik bir rahatsızlığı olan anne mutlaka tüm ilaçlarını doktora danışarak almalı kesinlikle doktorun tavsiye etmediği bir ilaç kullanmamalıdır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version