Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Hastalıklar Anksiyete veya Depresyon Tıbbi Bir Sorunun Üstünü Örterse

Anksiyete veya Depresyon Tıbbi Bir Sorunun Üstünü Örterse

-

Ciddi bir hastalık tanısı konulan birinin anksiyete veya depresyon belirtileri göstermesi gayet normaldir.  Peki ya bu belirtiler henüz fark edilmemiş bir hastalığın habercisi ise? Veya fiziksel belirtiler psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı görülüyorsa? Belirtilerin gerçek nedeni anlaşılana kadar nasıl bir tedavi yöntemi belirlenmelidir?

Her ay 50 bin psikiyatr tarafından incelenen bir yayın olan Psychiatric Times, kardiyak aritmilerden pankreas kanserine kadar 47 tıbbi hastalığın bir listesini yayımladı ve bu hastalıklar içinde önceliği anksiyeteye verdi. Bu listeye ek olarak, anksiyeteye neden olabilecek 30 kategorideki ilaçtan oluşan başka bir liste daha yayımladı.

Bu listeler,  psikiyatrları anksiyete ve depresyon için tedavi arayan bazı hastaları, belirtiler ortaya çıkmadan önce ele alınması gereken ve altta yatan tıbbi bir durumun olup olmadığı konusunda uyarmaya yönelik hazırlanmıştır.

Bu makaleler kalp, endokrin veya bağırsak hastalıkları gibi rahatsızlıkları tedavi eden doktorlar için, fiziksel semptomların duygusal nedenlerini tanımlamak ya da fiziksel bir hastalığın duygusal bileşenlerini ele almak bakımından ciddi önem taşımaktadır.

Her doktor kendi branşında uzmanlaşmıştır

Anksiyete veya Depresyon Tıbbi Bir Sorunun Üstünü ÖrterseKardiyologlar, fiziksel bir rahatsızlığa bağlı duygusal belirtileri tanımak ve tedavi etmek için genellikle donanımsızdır ve psikiyatrlar çarpıntı, yorgunluk ya da baş dönmesi gibi semptomları olan bir hastanın fiziksel bir rahatsızlığının gerçekten olup olmayacağını düşünemeyebilir. Her doktor kendi alanında uzmandır ve hastalıkları kendi uzmanlık alanlarına göre tespit etmeye çalışırlar.

Gerçekten de, Montreal Kalp Enstitüsü’ndeki doktorlar, göğüs ağrısı nedeniyle acil servise gelen 441 hastanın yaklaşık dörtte birinin aslında kalp hastalığı değil, panik bozukluğundan mustarip olduklarını bildirdiler.

Ayrıca anksiyete, madde bağımlılığı gibi sorunların kaynağı olarak veya migren, baş ağrısı veya bağırsak sendromu gibi durumlarda belirtilere katkıda bulunan bir faktör olarak genellikle göz ardı edilir.

Sürekli anksiyete; baş dönmesi, mide bulantısı, ishal ve sık idrara çıkma gibi semptomlara neden olabilir. Anksiyete bozukluğu çeken insanlar, kas ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi bir takım fiziksel belirtiler de geliştirebilirler ve bu da fiziki bir nedene yönelik faydalı olmayan bir araştırmada her türlü masraflı teste neden olabilir.

Sorun çocukları da etkiliyor

Çocuklardaki anksiyete bozukluklarında sık görülen belirtiler; kabuslar ve diş taşı da dahil olmak üzere tekrarlayan mide ağrıları veya uyku bozuklukları olarak ifade edilebilir.

İnsanlar kronik bir bedensel hastalığa sahip olduğunda, tedavi edilmemiş anksiyete semptomları daha da kötüleşebilir ve rahatsızlığın tedavisi daha zor olur. Örneğin; kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalar arasında, tedavi edilmemiş kaygı, daha sık hastaneye yatma ve daha ciddi solunum zorluklarına neden olabilir. Fiziksel rahatsızlıkları olan ve tedavi edilmemiş kaygıları olanların daha erken ölmesi daha olasıdır.

Depresyon da, henüz tanınmayan altta yatan bir tıbbi durumun erken bir belirtisi olabilir. Tiroid hastalığı, kalp krizi, akciğer ve pankreas kanseri ve adrenal hastalık olan Cushing hastalığı da olasılıklar dahilindedir.

Hekimler doğal olarak psikiyatrik görünen vakaların tıbbi olarak incelenmesini takip etmeyebilir. Duygu durum bozuklukları, endişe ve sinirlilik tıbbi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, hastalara, terapistlere, duygusal bir sorun dışındaki bir şeyin, standart psikiyatrik tedavilere cevap vermeyen psikiyatrik bozuklukların neden olabileceğinin bildirilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size...