Ana SayfaHastalıklarAnksiyete veya Depresyon Tıbbi Bir Sorunun Üstünü Örterse

Anksiyete veya Depresyon Tıbbi Bir Sorunun Üstünü Örterse

-

Ciddi bir hastalık tanısı konulan birinin anksiyete veya depresyon belirtileri göstermesi gayet normaldir.  Peki ya bu belirtiler henüz fark edilmemiş bir hastalığın habercisi ise? Veya fiziksel belirtiler psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı görülüyorsa? Belirtilerin gerçek nedeni anlaşılana kadar nasıl bir tedavi yöntemi belirlenmelidir?

Her ay 50 bin psikiyatr tarafından incelenen bir yayın olan Psychiatric Times, kardiyak aritmilerden pankreas kanserine kadar 47 tıbbi hastalığın bir listesini yayımladı ve bu hastalıklar içinde önceliği anksiyeteye verdi. Bu listeye ek olarak, anksiyeteye neden olabilecek 30 kategorideki ilaçtan oluşan başka bir liste daha yayımladı.

Bu listeler,  psikiyatrları anksiyete ve depresyon için tedavi arayan bazı hastaları, belirtiler ortaya çıkmadan önce ele alınması gereken ve altta yatan tıbbi bir durumun olup olmadığı konusunda uyarmaya yönelik hazırlanmıştır.

Bu makaleler kalp, endokrin veya bağırsak hastalıkları gibi rahatsızlıkları tedavi eden doktorlar için, fiziksel semptomların duygusal nedenlerini tanımlamak ya da fiziksel bir hastalığın duygusal bileşenlerini ele almak bakımından ciddi önem taşımaktadır.

Her doktor kendi branşında uzmanlaşmıştır

Anksiyete veya Depresyon Tıbbi Bir Sorunun Üstünü ÖrterseKardiyologlar, fiziksel bir rahatsızlığa bağlı duygusal belirtileri tanımak ve tedavi etmek için genellikle donanımsızdır ve psikiyatrlar çarpıntı, yorgunluk ya da baş dönmesi gibi semptomları olan bir hastanın fiziksel bir rahatsızlığının gerçekten olup olmayacağını düşünemeyebilir. Her doktor kendi alanında uzmandır ve hastalıkları kendi uzmanlık alanlarına göre tespit etmeye çalışırlar.

Gerçekten de, Montreal Kalp Enstitüsü’ndeki doktorlar, göğüs ağrısı nedeniyle acil servise gelen 441 hastanın yaklaşık dörtte birinin aslında kalp hastalığı değil, panik bozukluğundan mustarip olduklarını bildirdiler.

Ayrıca anksiyete, madde bağımlılığı gibi sorunların kaynağı olarak veya migren, baş ağrısı veya bağırsak sendromu gibi durumlarda belirtilere katkıda bulunan bir faktör olarak genellikle göz ardı edilir.

Sürekli anksiyete; baş dönmesi, mide bulantısı, ishal ve sık idrara çıkma gibi semptomlara neden olabilir. Anksiyete bozukluğu çeken insanlar, kas ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi bir takım fiziksel belirtiler de geliştirebilirler ve bu da fiziki bir nedene yönelik faydalı olmayan bir araştırmada her türlü masraflı teste neden olabilir.

Sorun çocukları da etkiliyor

Çocuklardaki anksiyete bozukluklarında sık görülen belirtiler; kabuslar ve diş taşı da dahil olmak üzere tekrarlayan mide ağrıları veya uyku bozuklukları olarak ifade edilebilir.

İnsanlar kronik bir bedensel hastalığa sahip olduğunda, tedavi edilmemiş anksiyete semptomları daha da kötüleşebilir ve rahatsızlığın tedavisi daha zor olur. Örneğin; kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalar arasında, tedavi edilmemiş kaygı, daha sık hastaneye yatma ve daha ciddi solunum zorluklarına neden olabilir. Fiziksel rahatsızlıkları olan ve tedavi edilmemiş kaygıları olanların daha erken ölmesi daha olasıdır.

Depresyon da, henüz tanınmayan altta yatan bir tıbbi durumun erken bir belirtisi olabilir. Tiroid hastalığı, kalp krizi, akciğer ve pankreas kanseri ve adrenal hastalık olan Cushing hastalığı da olasılıklar dahilindedir.

Hekimler doğal olarak psikiyatrik görünen vakaların tıbbi olarak incelenmesini takip etmeyebilir. Duygu durum bozuklukları, endişe ve sinirlilik tıbbi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, hastalara, terapistlere, duygusal bir sorun dışındaki bir şeyin, standart psikiyatrik tedavilere cevap vermeyen psikiyatrik bozuklukların neden olabileceğinin bildirilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz