Ana SayfaPsikolojiAnksiyete Bozukluğunu Yenmek İçin 7 Yöntem

Anksiyete Bozukluğunu Yenmek İçin 7 Yöntem

Anksiyete Nasıl Geçer?

-

Kaygı, panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi ve obsesif-kompulsif bozukluklar teşhisi konulanlar da dahil olmak üzere milyonlarca insanın yaşam tarzlarını, iş performansını ve özgüvenini etkileyen ciddi bir durumdur. Ancak klinik olarak teşhis edilmemiş olsanız bile endişe, beyninizin stresli durumlarla başa çıkma yeteneğini engelleyebilir.

İlişki stresinden iş veya okuldaki sorunlara, beden görünümü, hedef belirleme veya başarı duyguları ile kişisel sorunlara kadar anksiyete, fiziksel gerginlik, kötü uyku alışkanlıkları, vücut ağrıları, sinir tikleri, olumsuzluk ve diğer talihsiz biçimlerde kendini gösterir. Anksiyetenizi tamamen kendi başınıza tedavi edemeyebilirsiniz, kendinizi endişe ve kaygıya karşı kullanabileceğiniz 7 yöntemi anlatacağız.

1. Periyodik olarak kendinizle kontrol ediniz. Beynimizin taşınması ve sadece dışsal durumlara yanıt vermesi kolaydır. Ancak stres seviyenizi ve duygusal iyi oluşunuzu değerlendirmek için gün içinde kendinizle zihinsel olarak kontrol ederseniz, bir adım geri gelebilir ve anksiyetenizden önce kendinizle konuşabilirsiniz.

2. Kendinizin fiziksel olarak farkında olun: Zihninizi ve ruh halinizi izlemenin yanı sıra vücudunuzu rahatlatmak için iyi bir noktaya gelin. Çenenizi, sırtınızı, omuzlarınızı, karnınızı ve bacaklarınızı rahatlatın. Bunu yaptığınızda size hemen iyi geldiğini hissedeceksiniz.

3. Tetikleyicinizi bilin. Sizi rahatsız eden veya rahatsız eden insanları, yerleri veya durumları tanımlayabiliyorsanız, durumunuzu yapıcı bir şekilde ele almak ve endişe saldırısından kaçınmak için kendinizi daha iyi hazırlayabilirsiniz.

4. Hedeflerinizi ve yapılacakları takip edin. Bakış açısını yeniden kazanmanın ve kontrol ettiğiniz gibi hissetmenin kolay bir yolu, tüm uzun vadeli ve kısa vadeli hedeflerinizi ayrıntılı olarak takip etmektir. Sabah, her gün neyi başarmak istediğinizi gözden geçirin ve tamamladığınızda her bir maddeyi aklınızdan çıkarın.

5. Olumsuz düşünceden kaçının.

pozitif düşünmek

Kendinizi kendine güvensiz bırakan ya da başkalarına saldıran negatif düşünceleri aklınızdan çıkarın. Yapıcı düşünceler düşündüğünüzde, durumu kontrol etmenizi sağlayan olumlu ve yapıcı bir duruma dönüştürmenin yolunu bulacaksınız.

6. Egzersiz.

egzersiz

Kardiyo egzersizleri, koşma veya yüzme gibi düzenli aerobik egzersizler, rahatlamanıza ve hayal kırıklığı yaratmamanıza yardımcı olacaktır.

7. Serinliğinizi kaybetmeye başladığınızda huzurlu ve hoş şeyler düşünün. Aklınızdan çıkıp, kontrolsüz, öfkeli veya endişeli hissetmeye başladığınızda rahatlamak için çekilebileceğiniz güvenli bir “mutlu” yer/alan yaratmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz