Ana SayfaPsikolojiAnksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

-

Modern şehir hayatı, insanların yaşadığı sağlık sorunlarını fiziksel anlamda olduğu kadar psikolojik anlamda da artırmıştır.  Günümüzde en yaygın olarak görülen psikolojik rahatsızlık olan anksiyete bozukluğu, çok büyük oranda, günlük yaşantının stresinden dolayı oluşmaktadır. Birçok insan bu rahatsızlıktan kurtulmak için çeşitli yollar aramaktadır.

Özellikleri nedir?

En belirgin anksiyete bozukluğu semptomu, sürekli olarak devam eden kaygı halidir. Zaten problemin diğer bir adı da kaygı bozukluğudur. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, sürekli olarak bir endişe ve korku halindedir. Bu durum da onların mutluluğun azalmasına hayattan keyif alamamalarına neden olur. Utanma hissini yoğun olarak yaşar, kalabalık ortamlarda rahat hareket edemez ve zaman zaman, bir yanlış yaptıklarında herkesin dikkatini kendisine çevireceğine inanırlar. Bununla birlikte, eğer işler yolunda gitmemeye başlamışsa, her zaman olabilecek en kötü ihtimalin gerçekleşeceğini düşünürler ve bundan dolayı panik halinde olurlar.  Bu sebeplerden dolayı, anksiyete bozukluğu birçok insanın hayat kalitesini ciddi şekilde düşürür.

Anksiyete bozukluğu tedavisi

Tedavi için gerekli şartlardan en önemlisi, hastalığa sebep olan stres faktörlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Günlük hayatta strese girmenize sebep olan iş hayatınızdaki veya evlilikteki problemleri ötelememeli ve çözmeye çalışmalısınız. Bu problemlerin çözülmesi en büyük tedavi yoludur. Bunun yanında mutlaka bir klinik psikoloğa görünmeli ve terapiye başlamalısınız. Bozukluk, psikoterapi yöntemiyle büyük oranda tedavi edilebilir bir bozukluktur. Problemlerin çözüleceğine dair inanıcınızı kaybetmemeniz de sizin için oldukça önemlidir. Bu tavsiyeleri uyguladığınızda bozukluk büyük oranda ortadan kalkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz