Home Bebek Bakımı Ani Bebek Ölümlerini Durduran Adım Emzirmekten Geçiyor

Ani Bebek Ölümlerini Durduran Adım Emzirmekten Geçiyor

0
Bebek emzirmek

Ani bebek ölümlerinin sayısı her geçen gün katlanarak devam ediyor, konu hakkındaki en doğru bilgi ve tedbirleri sizler için araştırdık.

Ani Bebek Ölümleri (ABÖS) Nedenleri?

Hiçbir sağlık problemi yok iken beşik ölümü adı verilen ani ölümler, her geçen gün korkutucu rakamlarla karşımıza dikilmeye devam ediyor. Çalışmalar aralıksız sürse de tam olarak ölümlerin nedeni bilinmemekte. Araştırmalar doğrultusunda en çok ölüm uykuda gerçekleşiyor. Bunlara neden olarak çevresel faktörler ve bebeklerin savunmasız bünyelerin zayıflığı olarak göze çarpmaktadır. Özellik ile uyku esnasında yatak oldukça gergin ve bebek sırt üstü yatırılmalıdır. Çevresinde sağa sola hareket ettiğinde onu sıkacak ve nefes almasını engelleyecek hiçbir cisim bulunmamalıdır. Yan yatılan veya yüz üstü yatan bebeklerde nefes almak oldukça zordur. Sırt üstü yatırıldıklarında herhangi bir baskıya maruz kalmadıklarından, nefessiz kalma riskleri çok düşüktür. Bazı anneler beşiklerin baş kısmını yumuşak battaniye tarzında şeylerde kapatırlar, oldukça yanlış bir harekettir. Bebek sağa yada sola döndüğün burun kısmı içine gömülebilir ve nefessiz kalmak ile beraber ölümler gerçekleşmektedir. Direk olarak etkenlerin başında ise erken doğum ve genetik bozukluklar gelmektedir. Gayet sağlıklı gözüküp aslında birçok eksikliği bulunan bebekler, kısa bir süre hayatlarını kaybedebilmektelerdir. Solunum enfeksiyonu hastalıkları da ölümlere neden olan başlıca sebepler arasında gösterilmektedir.

Ani Bebek Ölümleri Durduran Adım Emzirmekten Geçiyor

Normal şartlar altında bebek sağlığı için hayati önem taşıyan emdirme faaliyeti, yeni doğmuş bebeklerde ez 2 aylık bir süreçte SIDS adı verilen ani ölümleri engellendiği tespit edildi. Yapılan araştırmalar arasında en çok dikkat çeken adım, Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim adamlarının kamuoyuna sundukları çalışmalar oldu. Yapılan çalışmaların detayların da 2 bin 260 ani yaşanan bebek ölümü vakaları ile birlikte kontrol grubuna dahil olan 6 bin kadar bebeğin incelendiği belirtildi. 8 uluslararası çevrece takip edilerek sonuca varılan sonuçlarda anne sütünün nice nimetlerinden biri daha ortaya çıkmış oldu. En net sonuç olarak elde edilen bilgi ise, 2 aylık süreçte emzirilme kesilmez herhangi bir aksama olmadan gereken her adım sorunsuz atılır ise, bebeklerde ani ölüm riskinin yarı yarıya düştüğü gerçeğidir. Tüm Tıp Dünya’sının en önde gelen isimlerinden biri olan Kawai Tanabe, elde edilen sonuçların çok kuvvetli cevapları olduğu ve kesinlik ile aksinin meydana gelmesinin çok zor bir durum olduğunun defalarca altını çizdi. Ani ölümlerin yaş aralığı en çok 1 aylık bebekler ve 1 yıllık bebekler arasında rastlandığı bilgisine ayrı bir dikkat çekildi.

Ani Bebek Ölümlerini Neden Meydana Gelir?      

Bu soruya net bir cevap vermek imkânsız olarak nitelen dirilmekte. Genel olarak insan sağlığı açısında da her insan da her hastalık aynı neden ve sonuç ilişkisinde aynı nedenleri barındırmaz. Bebek sağlığı konusunda da durum daha da hassaslaşmaktadır. İlk etapta nörobiyolijik faktörler neticesinde gerçekleştiği ağır bassa da bunun dışında çevresel etkenlerinde çok büyük pay sahibi olduğu konuşulmaktadır. Göz ile görülmeyen mikropların bile narin bedenlerde devleşebildikleri herkes ce bilinmektedir. Ayrıca doğuştan gelen ve o aşamaya kadar hiçbir test te dahi görünmeyen fonksiyon bozuklukları, konuyu farklı bir noktaya taşımaktadır. Örneğin doğuştan gelen bir nefes darlığı rahatsızlığı yaşayan bir bebek, nefes aldığı ortamın kötüleşmesi ve zorlaşması gibi durumlarda, ani ölüm durumlarının meydana gelmesi kaçınılmaz gözü ile bakılmaktadır. Bebek sağlığı adına her adımı doğru bilmenin ve uygulamanın en başta SIDS diğer açıdan birçok hastalığın başlangıcını engellemek adına çok önemlidir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version