Ana SayfaModaAmenore (Adet Görememe - Adet Gecikmesi) Nedenleri ve Tedavisi

Amenore (Adet Görememe – Adet Gecikmesi) Nedenleri ve Tedavisi

-

Amenore, doğurganlık çağında olan kadınlarda görülen adet kanamalarının düzensiz olmasının tıp dünyasındaki teşhis adıdır. Her kadında dönem dönem düzensiz adet kanamaları görülebilir. Ancak bu durum kronik bir hal alabilir ya da başka hastalıkların belirtisi olabilir. Amenore’nin 2 farklı şekilde görüldüğü bilinmektedir.

Primer Amenore: Kadınların ortalama %2’sinde görülen primer amenore seks karakterlerinin başlaması sonrası başlamayan adet kanamalarında teşhislendirilir. Yani bir 14 yaşına kadar hala adet olmayan bir genç kız, 16 yaşına kadar halen hiç adet görmemişse bu durumda primer amenoreden bahsedilmesi söz konusu olmaktadır.

Seconder Amenore: Adet gören bir kadında 3 ay süre ile adetin kesilmesi veya 3 siklus uzunluğu içinde adet görmemesi seconder amenore adını almaktadır.

Bir de fizyolojik amenore vardır ve bu da puberte öncesi ve menarş sonrası ilk yıllarda, emzirme ve gebelik dönemlerinde görüldüğünden geçici ve bilindik bir durumdur.

Adet Görememe Nedenleri

Adet görememenin birçok farklı nedeni vardır. Özellikle doğurganlık çağında olan kadınlar hamilelik nedeniyle adet göremeyebilir. Ayrıca birçok etken adet görmeyi engellemektedir. Bunlar:

 • Hamilelik,
 • Kilo kaybı,
 • Polikisik over sendromu,
 • Hipofiz tümörleri,
 • Rahim urları,
 • Tiroid sorunları,
 • Menopoz,
 • Bazı kanser türleri.

Bu gibi birçok sorunun neden olabileceği adet düzensizlikleri çoğu zaman problem tespit edildiğinde ortadan kalkmaktadır. Ancak bazı hastalıkların yol açtığı düzensizlikler ve menopoz adet görmeyi sonsuza kadar ortadan kaldırabilir.

Tanı için değerlendirilen 4 olasılık söz konusudur. Bunlar;

 • Uterus ve çıkış kanalı sorunları,
 • Over sorunları,
 • Ön hipofiz sorunları,
 • Hipotalamus sorunları.

Bu değerlendirmeler sonucu primer amenore ve diğer amenore çeşitleri hakkında teşhis konur ve tedaviye başlanır.

Adet Görememe Tedavisi

Adet göremediğinden şikayet eden bir kadın, muayene olarak sorunun kaynağını tespit eder. Probleme göre adet düzensizliği tedavisi uygulanır. Hamilelik ve emzirme döneminden sonra adet düzensizliği söz konusu olmuşsa, bu durum geçicidir. Ancak hormonal bozukluklar nedeniyle ortaya çıkmışsa, hormon tedavisi uygulanır. Tedavinin uygulanması sonucu adet görme düzenli bir hale gelir. Ancak menopoz gibi durumlarda adet tamamen kesilir.

Günümüzde menopoz sürecinin geciktirilmesi için hap kullanılarak adet kanamalarının devam etmesi mümkün olabilir. Ancak bu durum çok fazla tercih edilen bir durum değildir.

Adet Kanamaları Neden Düzensizleşir?

Adet kanamaları her kadın için farklı bir periyodda görülür. Mesela bir kadının adet kanaması 3 gün sürerken, diğer bir kadının ise 6 gün sürebilir. Bazı kadınlar 28 günde bir adet görürken, bazı kadınlarda ise 35 günde bir sürebilmektedir. Bu durum ve adet düzensizliği genetik kökenli olabileceği gibi bazen de yumurtalıklarla ilgili rahatsızlıklar nedeniyle de görülebilir.

Genç Kızlarda Adet Düzensizlikleri

Genç kızlarda görülen adet düzensizlikleri genelde ilk adet görülmeye başladığı dönemlerde yoğun olarak hissedilir. Bu durumdaki geçici problemler zamanla düzene girer. Ancak adet görülmeye başladıktan sonraki 2 yıl içinde halen düzensizlikler söz konusuysa, mutlaka bir jinekoloğa gidilmesi gerekmektedir.

Menopozda Adet Kanaması Düzensizliği

Menopoz dönemi, kadınların doğurganlık özelliklerini yitirdiği bir dönemdir. Bu dönem 45 yaşından önce görülmeye başladıysa erken menopozdan söz edilebilir. Bu durumda adetlerin sürdürülmesi ve amenore durumunun takip edilmesi söz konusu olur. Adetlerin devam etmesi ve çocuk sahibi istenmesi durumunda farklı, çocuk isteğinin olmaması durumunda farklı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Özellikle ailesel bir yatkınlık varsa erken dönemde adet kesilmesi yaşanabilir. Bu yüzden her kadının en az yılda bir kez jinekolojik muayene yaptırması önemlidir.

Adetten Kesilme Nasıl Anlaşılır?

Adetten kesilme süreci bir kadında en az 6 ay boyunca adet kanamasının görülmemesi durumunda düşünülebilir. Özellikle annenizin menopoza girdiği yaşlarda sizin de menopoza gireceğiniz düşünülür. Hormonal açıdan kadında yumurtlamanın sona erdiğinin göstergesi olan menopozun en önemli belirtisi adet kanamalarının olmamasıdır. Ayrıca her kadın farklı adet kanamaları nedeniyle düzensiz adetle menopozu karıştırabilmektedir.

Amenore Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Üreme döneminde olan bir kadın, eğer 3 ay süreyle adet görmezse amenoreden şüphelenebilir. Primer amenore ve seconder amenore ihtimalinin düşünüldüğü birçok olasılık dahilinde hekiminizi bilgilendirerek sorunun ne olduğunu anlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz