Home Kitap Amaçlı Okuma, Hayatınızı Değiştirebilir

Amaçlı Okuma, Hayatınızı Değiştirebilir

0
Amaçlı Okuma, Hayatınızı Değiştirebilir

Günümüz sanayi toplumunda, oldukça yoğun ve hareketli bir hayatın içinde çalışan insanoğlunun, en büyük ihtiyaçlarından biri sükuneti ve yavaş yavaş sindirmeyi gerektiren kitap okuma eylemidir. Yemeği bile yeterince sindiremeden yemek zorunda kalan bu tempolu hayatın zavallı insanları, bu konuda bir kaplumbağadan bile çok daha aciz bir durumdadır. Evet, anında bilgi alabildiğimiz, cep telefonu, bilgisayar, televizyon, tablet gibi birçok kaynak var. Ancak bu küçük bilgi notları beynin süzgecinden geçtikten kısa bir süre sonra yok olup gitmeye, bilinçaltının derinliklerinde kaybolmaya mahkumdur.

Medya (görsel ve basılı), sosyal ağlar ve internet dünyasında bizi rahatsız eden, dikkatimizi dağıtan çok fazla uyaran var. Bu platformlarda güzel ve etkileyici bir edebi metinden alabileceğiniz haz, aynı metni bir kitaptan okurken alabileceğiniz hazdan çok daha az ve kısa süreli olacaktır. Okuduğunuz edebi bir kitapta karşılaştığınız bir cümle üzerine kendinizi, bazen dakikalarca düşünürken bulabilirsiniz. Fakat sanal ortamda karşınıza çıkan aynı cümle üzerine düşünmeye bile fırsat bulamadan, bir başka uyaran alacağınız hazzı engelleyecektir.

Kitap okurken ise, kendinizi kitaba tam olarak verebilmeniz çok daha kolay ve keyiflidir. İlginç bir hikaye, bir otobiyografi, kaliteli bir şiir veya bilgilendirici bir eser, sizi kendine çekip, kitabın içine hapsedebilir. Kendinizi anlatılana vermeniz ve paylaşılan bilgileri çok daha iyi kavramanız, zihniniz için çok daha kolay olacaktır.

Beyniniz sunulan bilgileri işlemek zorunda değilse, bilgi zamanla kaybolacaktır. Sosyal medyada karşılaşıp da çok hoşunuza giden cümleleri okuyup geçmeniz, aslında sadece zaman kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Ancak, bir kitabı okurken dikkatinizi çekmesi, kitapta anlatılan gerçeklerin ya da senaryonun ilgi alanınıza girmesi, bu kitapta okuduklarınızın ciddi bir bölümünü unutmayacağınız anlamına gelir.

Bulunduğunuz yerden ayrılmadan seyahat edebilmenizin en keyifli yolu okumaktır.

Arama motorları pek çoğumuzun en iyi arkadaşıdır. Google’a günde sayısız kez danışır ve çeşitli konularda araştırmalar yaparız. Ancak bu araçlar (arama motorları), en yaygın veya en sığ sorunları çözmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hayatla ilgili ciddi kararlar alabilmek veya kişilerarası sorunları sağlıklı bir biçimde çözüme kavuşturabilmek için, bir arama motoru güvenli ve kullanışlı bir çözüm sunamaz. Ancak sizi benzer deneyime sahip insanların sınırlı paylaşımlarına yönlendirebilir. Lakin bu cevaplar genellikle sığdır ve size yeterince yardımcı olamaz.

Bir kitaptaki ana karakterin veya yan karakterlerden birinin başına gelenler karşısında hissettiklerini, gerçekte sizin başınıza gelmiş gibi hissetmenizi ancak bir kitap sağlayabilir. Yani bir bakıma kendinizi kitaptaki karakterin yerine kolaylıkla koyabilirsiniz. Gelecekte ise böyle bir sorunla karşılaştığınızda zihniniz, bu sorunu daha önce yaşamış ve deneyimlemişsiniz gibi hissetmenizi sağlayarak, bu sorunla kolayca başa çıkabilmenize yardımcı olur.

Aslında herhangi bir yere gitmeden seyahat edebilmenizin en kolay ve en keyifli yolu okumaktır. Kendinizi bir kenarda unutup, bir başkasının hayatını yaşamanın en etkili yolu budur. Tarif edilen yerleri ve insanları resmederken “zihinsel olarak seyahat etme” fırsatı verir. Çok farklı kültürlerden gelen insanların yaşadığı sıkıntıları, yaşamı nasıl algıladıklarını ve idrak ettiğini anlayarak yaşayabilirsiniz. Onların acısını da, sevincini de derinden hissedersiniz.

Bu duyguyu kimi filmlerden de alabilirsiniz. Ancak, film yapımcıları sizin için fikirleri ve hisleri zaten görselleştirerek sizin hayal dünyanızı bir kalıba sokarak sınırlandırır. Kitap okurken ise sınırsız bir hayal kurma özgürlüğüne sahip olursunuz. Sonradan beyaz perdeye aktarılmış pek çok kitap için, “Kitabı filminden çok daha güzel ve etkileyiciydi” cümlesini duymanız bu nedenledir.

Okuma, zihninizi zenginleştirecek en büyük yatırımdır

Bir kitaba başlayıp da bitirmek kesinlikle irade işidir. Ortalama bir kitabı bitirme süresi, 5 ila 10 saat arasında değişkenlik gösterir. Çoğumuzun bir seferde oturup da kitap okumak için 10 saati yoktur. Zaten buna ne gözlerimizin feri, ne de zihinlerimizin odaklanma kapasitesi yetmez. Düzenli bir biçimde okumak suretiyle, 1 veya 2 saatlik oturumlara bölerek, bir kitabı mümkün olan en kısa sürede bitirmek uygundur.

Uzun aralar vermek, birkaç gün kitabı eline almamak, hem dikkati ve konsantrasyonu bozar, hem de kitapta anlatılanların unutulmasına neden olur. Parçaların birleştirilmesi zorlaşır. Bu durum kitaptan alacağınız hazzı azaltır. Bu nedenle her gün düzenli okumak en doğru ve sağlıklı olanıdır.

Zihinsel maceraya yeniden başlamaya hazır mısınız? İşte doğru kitabı bulmak için zihinsel notlar

Aynı konuyu kapsayan bir sürü kitap bulmak mümkündür. Bu yüzden gerçekten size hitap eden bir kitabı bulmak her zaman kolay olmayacaktır. Hoşlandığınız yazım türü ve anlatım tarzını keşfederseniz, kitap okumaya olan isteğiniz ve okurken alacağınız keyif o nispette artacaktır.

Kitap seçerken aşağıdaki üç ölçüt, size yardımcı olabilir.

  1. Becerilerinizi güçlendirecek bir kitap seçin

Mesleğinizle veya ilgi duyduğunuz alanla alakalı seçeceğiniz doğru kitaplar, hem becerilerinizi güçlendirecek, hem verimliliğinizi arttıracak, hem de uzmanlaşmanıza yardımcı olacaktır. Yedi yıl süren bir araştırmaya göre, belli bir alanda günde 1 saat kitap okumanın sizi bu alanda uzman haline getirebileceğine dair bilimsel kanıtlar bulunmuştur. Kitap seçerken, ilgi duyduğunuz alanlarla ilgili yazılmış eserler önceliğiniz olabilir.

  1. Başarı öyküleri, hayata dair mücadeleler ve başarısızlıklar hakkında bilgi edinin

Örnek aldığınız ve beğeni duyduğunuz kimselerin karşılaştıkları zorluklara karşı vermiş olduğu mücadelelerin anlatıldığı kitaplar, size yol gösterecektir. Başarı öyküleri, dünya genelinde en çok ilgi çeken kitap türleri içinde yer alır.

  1. Edebi zevkin doruklarına çıkın

Kitap okumayı sevdiren kimi yazarlar vardır ki, yazdıkları eserlerde kelimelerle yaptıkları dans sizi, daha çok, daha çok, daha da çok okumaya sevk eder. Roman, hikaye, şiir, deneme türünde yazılmış eserler, okuma zevkinin doruklarına çıkmak için en doğru tercihlerden biridir.

Okuma, eğer bir amaca yönelik olursa büyük bir keyfe dönüşecek, okuma kültürünü kazanmak kolaylaşacaktır. Kitap okurken hemen sıkılan, eline aldığı kitapları sürekli yarım bırakan insanların en büyük problemi, doğru kitapları tercih edememiş olmalarındandır. Doğru kitapları seçerek, hayatınızı güzelleştirecek büyük değişimlere yelken açabilirsiniz. Kitaplarla muhteşem dostluklar kurmanız, okumalara doymamanız temennisi ile …

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version