Ana SayfaModaAlyans Neden Sol Ele Takılır?

Alyans Neden Sol Ele Takılır?

-

Her kızın hayali olan evlilik aynı zamanda da her erkeğin de hayalidir. Evlilik bir kadın ve bir erkeğin tüm hayatları boyunca bir arada ve birbirlerinin yanında olacağı bir müessesedir. Nikâh masasında hastalıkta sağlıkta, iyi günde kötü günde diye boşuna denmediğini hepimiz biliyoruz. Her ne kadar her ailenin her toplumun gelenekleri, görenekleri, adetleri farklı olsa da bütün evliliklerde ortak olan şey kadın ve erkeğin parmağında ki alyans yüzüktür.

Alyans çiftleri birbirine bağlayan bir sembol olarak görülmesine rağmen alyans kullanmayı tercih etmeyen çiftlerde yok değil. Pek alyansın evlilikte bir sembol olarak kullanılmasındaki etken ve anlamı nedir?

Bildiğimiz gibi alyans yuvarlak şekildedir ve alyansın yuvarlak şekilde olmasının anlamı hiç bitmeyecek bir sevgi anlamındadır. Bir başka deyişle alyansın ne başlangıç noktası belli ne de bitiş noktası o sevgi seni bir şekilde içine alırsa sen onun sonsuzluğu olursun çıkış bulamazsın derler. Alyans ilk kullanım olarak mısırlılardan kullanıldığı iddia ediliyor. Günümüzde alyans sadece evli çiftler tarafından kullanılmıyor. Sözlü çiftler, nişanlılar hatta günümüzde sevgili olanlar bile birbirlerine bağlılıklarını ifade etmek amacıyla alyans kullanıyorlar. Yani mutlu ve birbirine bağlı çiftler birlikteliklerini ve bağlılıklarını sembolize edip başkalarına duyurmak amacıyla alyanslarını takıyorlar.

Alyans Neden Sol Elin 4. Parmağına Takılır?

Alyansın sol elin 4. parmağına takılır. Peki, bunun nedeni nedir? Bu konuda eskiden beri gelen bir varsayım bir hikâye var onla açıklayacağız sizlere.  Sağlıklı bir insanın elinde 5 parmak vardır ve bu 5 parmağının beşinin de ifade ve temsil ettiği şeyler birbirinden farklıdır derler. Mesela varsayıma göre başparmağımız anne ve babamızı ifade eder ne kadar diğer parmaklardan bağımsız gibi dursalar da diğer parmaklarla hep bağlantılıdır. İşaret parmağımız ise kardeşlerimizi ifade edermiş, orta parmağımız ise her zaman bizmişiz yani kendimiz, yüzük parmağımız ise eşimizi temsil edermiş,  en son serçe parmağımız kalıyor ve serçe parmağımız ise çocuklarımızı temsil edermiş.

Alyansımızı neden sol elimizin 4. Parmağına taktığımızı size bir deney ile anlatmaya çalışacağız. Her parmağın kimi temsil ettiğini az çok anladıydınız şimdi iki elinizi avuçlarınız ve parmaklarınızın içi birbirine değecek şekilde birleştirin. Ellerinizi birleştirdikten sonra sizi ifade eden parmağı yani orta parmaklarınız içe gelecek şekilde bükünüz ve bu iki parmağınızın dış yüzeyleri birbirine temas etmiş olsun. Bundan sonra şimdi deneyimizi yorumluyoruz başparmak ailemizi temsil ediyor unutmayın ve şimdi başparmaklarınızı ayırma çalışın ayrıldığını göreceksiniz. Bunu varsayımların yorumuyla açıklayacak olursak aileniz sizi doğurup büyütmüş olabilir ama bir zaman sonra siz o evden ayrılacaksınız ailenizden bağımsız yaşayacaksınız ve ailenizden ayrılacaksınız bu yüzden başparmaklarınız ayrıldı. İşaret parmaklarınızın da ayrıldığını göreceksiniz çünkü kardeşleriniz içinde aynısı geçerli bir gün ayrılacaksınız. Serçe parmağında ayrıldığını göreceksiniz ama yüzük parmaklarınız ayrılmayacak çünkü o eşinizi, sizi ve evliliğinizi temsil ediyor. Sol el olmasındaki sebep ise varsayımlara göre sol elden geçen bir damarın kalbe gittiğidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz