Home Cilt Bakımı Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

0
Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Bildiğiniz gibi artık devir sağlıklı yaşama anlamında eskiye dönüyor. İnsanlar her şeyin organiğini tüketmek istiyor. Bitkilerin bize sunduğu sayısız güzellikten yararlanmaya çalışıyor, alternatif tıp önem kazanıyor. Doğanın bize sunduğu çok değerli bir bitki; aloe vera. Eğer Aloe vera ile henüz tanışmadıysanız, daha da genç kalmadan haydi başlayalım…

Aloe vera bitkisini nasıl edinebilirim?

Aleo vera bitkisini edinmenin en kolay yolu evde yetiştirmektir. Bir saksı bitkisi olarak çok kolay yetişebilir ve ev ortamında yetişmeye çok elverişlidir. Aloe vera bitkisini yetiştirirken dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsetmek gerekirse, saksı bitkisi olan aloe veranın toprağı humuslu ve geçirgen olmalıdır. Güneşi seven bir bitkidir ve bu bitkiyi evinizin güneş gören bir kısmında tutmalısınız. -7 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır fakat en uygun sıcaklık 8-12 derece diyebiliriz. Her gün sulamanıza gerek olmayan bir bitkidir bu yüzden toprağı kurudukça sulamak doğru olacaktır. Bunun dışında sularken suyun bitkiye değmeden toprağa düşmesine dikkat edin. Bu bitkinizde çürümelere sebebiyet verebilir.

Güzel bir cilt ve aloe vera

Kozmetik sektöründe aloe veranın bolca kullanıldığını biliyor muydunuz? Aleo vera içeren jel kremler oldukça popüler. Fakat bu kremlere para harcamak yerine evde kendi yetiştirdiğiniz bitkinizden bir kür hazırlayabilirsiniz. Bu bitkiyle yapabileceğiniz birçok kür mevcut. Fakat bunların en temeli büyük bir parça aleo vera bitkisini ortadan ikiye keserek elde edebileceğiniz basit bir kür. Bitkinizin uzun bir yaprağını alın, ortadan ikiye kesin, içindeki jelsi yapıyı ister elinizle ister bir kaşık yardımıyla havana koyun. Havanda ezerek elde ettiğiniz bu kürü cildinizin problemli bölgesine sürün. Cildiniz aleo verayı kendi kendine emecektir. Yıkamanıza ya da silmenize bile gerek yok!  Bu kürü illa problemli ciltler değil hiçbir probleme sahip olmayan son derece sağlıklı ciltler de bakım amaçlı kullanabilir. Cildinizi bir bebeğinki kadar yumuşak yapacak.

Aloe vera ile hangi cilt problemlerini giderebilirim?

Aloe Vera sivilce, yanık, selüloit gibi cilt problemlerinde oldukça etkilidir, lekelerin yok olmasını sağlar. Aynı zamanda yaşlanma karşıtıdır. İçeriğindeki asitler sayesinde yeni deri oluşumunu tetikler ve gençleşmenize yardımcı olur. Anlayacağınız bu bitki bin bir şifa ile dolu.

Aloe verayı tüketebilir miyim ve tüketmenin yararları nelerdir?

Aloe vera bazı durumlarda tüketilebilir ancak tüketirken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü fazlası size zarar verebilir. Bu bitkinin özsuyu ishal olmanızı ve bu sayede bağırsaklarınızın temizlenmesini sağlar. Bunun dışında ezip ağzınızda bulunan yaralara ve iltihaplara sürmek onların geçmesine yardımcı olur. Bal, portakal suyu ve bir çorba kaşığı aleo verayı karıştırıp her sabah kahvaltıdan önce tüketmek bağırsak rahatsızlıklarına, mide yanmasına ve hazımsızlığa iyi gelir. Bunun yanında limon suyu, bal, 2 çorba kaşığı aleo vera üçlüsünü karıştırıp sabah uyanır uyanmaz tüketmek, zayıflamanıza ve sizi tok tutmaya yardımcı olur.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version