Ana SayfaModaAlkolün Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Alkolün Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

-

Alkolün vücudumuzda sandığımızdan çok daha büyük etkileri vardır. İlk yudumu aldıktan 30 saniye sonra beyne ulaşan alkol, beyin hücrelerinin mesaj göndermek için kullandığı kimyasalları ve yolları yavaşlatır. Bu durum ruh halinizi değiştirir, reflekslerinizi yavaşlatır ve dengenizi kaybetmenize neden olur. Aynı zamanda, sonradan hatırlamayacağınız bazı şeyleri yapmanıza sebep olur.

Beyniniz Küçülür

Uzun süre alkol aldığınızda beyninizin görünümü ve işleyişi değişime uğrar. Beyin hücreleri değişmeye başlar, hatta daha da küçülür. Çok fazla alkol almak beyninizin küçülmesine neden olur. Bu durum; düşünme, öğrenme ve hatırlama beceriniz üzerinde büyük sorunlara yol açar. Alkol aynı zamanda vücut ısısının sabit tutulmasını ve hareketlerinizi kontrol edebilmenizi zorlaştırabilir.

Alkolün Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Uykusuzluğa Neden Olur

Alkolün beyin hareketlerini yavaşlatması sizi daha uyuşuk yapabilir. Bu yüzden uyku kaliteniz düşebilir. Vücudunuz gece boyunca alkolü sindirmeye çalışır. REM uykusu denen uykuyu alamazsanız, sabah kalktığınızda kendinizi oldukça yorgun ve huzursuz hissedersiniz. Ayrıca gece sık sık tuvalete kalkacağınız için uykunuz bölünür ve kabuslar görebilirsiniz.

Midenizdeki Asit Oranını Artırır

Alkol midenizin dengesini bozar. Midenizde çok fazla asit biriktiğinde mideniz bulanır. Alkol tüketmeye yeni başlamadıysanız ve uzun yıllardır alkol alıyorsanız ülser gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz. Midenizdeki yüksek sıvı oranı nedeniyle kendinizi daha az aç hissedersiniz bu da ihtiyaç duyduğunuz besinleri almanızı engeller.

Alkolün Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

İshale ve Mide Ekşimesine Neden Olur

Aşırı alkol tüketimi ince bağırsağı ve kalın bağırsağı da etkiler. Yiyecekler midede sindirildikten sonra bağırsaklardan belli bir hızla geçerler. Fakat alkol aldığınızda bu hız artar ve bu durum uzun sürdüğünüzde yani sürekli alkol aldığınızda ciddi bir soruna dönüşebilir. Alkol alımı mide ekşimesi olasılığını da artırır.

Böbrekleriniz Zarar Görür

Sağlıklı bir insanda beyin, böbreklerin idrarı çok fazla tutmasını sağlayan bir hormon üretmesini sağlar. Fakat alkol harekete geçtiğinde, beyin böbreklerin bu hormonu salgılamasını önler. Bu da daha çok tuvalete gitmenize yol açar. Yıllar boyunca alkol aldığınızda, böbrekleriniz normalden fazla çalışmak zorunda kalacaktır ve alkolün toksik etkilerini vücudunuzdan atmanız zorlaşacaktır.

Karaciğer Sorunları Başlar

Karaciğeriniz, içtiğiniz alkolün neredeyse tamamını parçalamaktadır. Bu süreçte bir çok toksini işler. Zamanla, aşırı içki karaciğeri yağlı hale getirir ve kalın, lifli dokuların oluşmasına neden olur. Daha sonra kan akışınız zayıflar ve karaciğer hücreleri hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları şeyi alamazlar. Bu durum siroz denen hastalığın oluşmasına yol açar.

Alkolün Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Pankreas Kanseri ve Şeker Hastalığı Riski Artar

Pankreas, yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olan kimyasalları üretir. Alkolün neden olduğu toksinler pankreasta iltihaplanmaya neden olarak vücudun ihtiyaç duyduğu insülini almasını engeller. Bu durum pankreas kanseri ve şeker hastalığı riskini artırır.

Kalbinize Zarar Verir

Birkaç kadeh içerek uyuduğunuzda kalbinizin ritmi değişebilir. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğinizde ise kalbinizde kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz. Zamanla kalp kasları zayıflar. Kalp bir süre sonra kanı pompalayamaz ve bu da vücudunuzun her bölümünü etkiler.

Vücut Sıcaklığınız Değişir

Alkol, kan damarlarınızı genişleterek kan akışını hızlandırır. Böylece daha sıcak hissedersiniz. Bunun yanı sıra her gün alkol aldığınızda kan basıncınız artar, vücudunuz stres hormonları üretmeye başlar.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıflar

Alkol almayı alışkanlık haline getirdiğinizde bağışıklık sisteminiz zayıflar. Daha sık hastalanır ve iyileşmeniz daha uzun sürer. Kışın sık sık soğuk algınlığı yaşarsınız. Vücudunuz mikroplarla savaşmak için ihtiyaç duyduğu akyuvarları üretemez. Dolayısıyla içki içtikten sonraki 24 saat boyunca, hastalanmanız daha olasıdır. Sürekli alkol alanların pnömoni ve tüberküloz gibi hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir.

İşitme Kaybı

Alkol işitme duyunuzu da etkiler. Kulağınızdaki duyma sinirlerini etkileyen alkol, zamanla işitme kaybı yaşamanıza neden olur.

Kemikleriniz İncelir

Çok fazla içki tüketmek, vücudunuzdaki kalsiyum miktarını azaltır. Alkol, hormonlarınızda değişime yol açarak vücudunuzun yeni kemikleri yapmasını engeller. Kemikleriniz daha ince ve daha kırılgan hale gelerek osteoporoza yakalanma riskiniz artar. Zamanla kas kütleniz azaldıkça güçsüz bir hale gelirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz