Ana SayfaHastalıklarAlkol Bağımlılığı ve Tedavisi

Alkol Bağımlılığı ve Tedavisi

-

Alkol bağımlılığı, günümüzde görülen en büyük ve zarar verici etkiye sahip dertlerden biridir. Cinayet, trafik kazaları, intihar, aile içi huzursuzluk ve ekonomik zorluklar alkol bağımlılığının sebep olduğu durumlardan bazılarıdır. Alkolizm olarak da ifade edilebilen alkol bağımlılığı, kişinin beden ve ruh durumunu bozacak şekilde alkol alma, alkol almayı durduramama olarak tanımlanır.

Norveç, İsveç, İngiltere, Finlandiya, Fransa gibi gelişmiş ülkelerde yetişkin bireyler arasında alkolizm görülme sıklığı %10 -15 dolaylarındadır. Verilere göre ülkemizde alkol tüketimi önüne geçilemeyen bir hızla artmaktadır.

Alkolü bıraktıktan sonra görülen davranışlar alkolü bırakma sendromu olarak adlandırılır. Bu sendrom uzun süre ve devamlı alkol alan kişilerin, alkolü bir anda bırakmasıyla ortaya çıkar. Bu davranışlar; titreme, kas spazmları, epileptik nöbet, şiddetli baş ağrısı ve çevresel sinir sistemi hasarına bağlı olarak gelişen motor konuşma bozukluğudur.

Alkolü bıraktıktan sonra görülebilecek rahatsızlıklar ise şunlardır:

Deliryum Tremens

Bu duruma giren alkoliklerde şuur bulanıktır. Hasta kendisini sürekli, rüyada hisseder. Panik atak durumundadır. Sürekli acelesi varmış gibi davranır, bu durum bazen hastanın saldırgan davranış göstermesine bile neden olabilir. Deliryum Tremens durumundaki hasta, bazen kapı yerine pencere, pencere yerine kapıya yönelebilir.

Alkol Hallüsinozisi

Alkol kullanımı kesildikten veya azaltıldıktan sonraki 2-4 gün içinde hasta, görme ve işitme halüsinasyonları yaşayabilir. Bu durumda hastanın şuuru açıktır ama algı kapasitesi düşmüştür.

Alkol Bunaması

Bu rahatsızlık tam olarak alkolü bıraktıktan sonra görülen bir rahatsızlık değildir. Uzun süre alkol kullanan kişilerde görülür. Hasta, yaştan bağımsız olarak alkol alırken veya alkolü bıraktıktan sonra bunama belirtileri gösterir. Kalıcı bir rahatsızlıktır.

Günümüzde alkolden korunmak için çeşitli kampanyalar yapılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde, ilkokul çağındaki çocuklar, alkole hayır kampanyalarıyla bilinçlendirilerek, alkolün yıkıcı etkilerine karşı farkındalık yaratılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz