Ana SayfaUzmanlarAkupresur Nedir ve Ne Zaman Uygulanmalı?

Akupresur Nedir ve Ne Zaman Uygulanmalı?

Akupresür'ün Faydaları !!!

-

Kelime anlamı olarak düşünüldüğünde “Aku” nokta, “pressur” baskı demektir. Noktaya baskı kelimesinin karşılığı olan bu yöntemi Çin ve Japonya yayın olarak uygular. Geleneksel bir yöntemdir. Akupresur’un 5000 yıllık bir geçmişi olan Asya Bodywork terapisi olarak bilinir. Tarihi Akupunturdan daha eski dönemlere dayanmaktadır. Dokunuşlardan gelen bir sağlık metodudur. Hayat enerjisindeki tıkanmaları ve dengesizlikleri düzeltmeye yardımcı olduğu bilinmekle birlikte çeşitli rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Vücudumuzda belli yerlerde bulunan noktaları savunma sporcuları savunma amaçlı kullanmaktadırlar.

Akupresurun Akupunturdan Farkı:
Akupresurun Akupunturdan farkı iğne ile tedavi yöntemi uygulanmaz. El ile belirli yerlere basınç uygulanır. Vücudu belli noktalara ve meridyenlere ayırarak tedavi etmek esastır. 14 tane akupresur noktası bulunmaktadır. Bu noktalara bası uygulama suretiyle vücuttaki enerji kullanılarak tedavi yöntemi uygulanır. Akupresur noktalarına doğru şekilde uygulanan bası ile vücutta fizyolojik ve biyokimyasal değişiklikler oluşur ve bazı hastalıklar tedavi edilir.
Bu masaj cildin yenilenmesini, elastikiyetini korumasını sağlıyor. Bazı noktalara baskı yapmak kan dolaşımını hızlandırıyor. Dolaşımını hızlandırması cildimize parlaklık, cildin yenilenmesi ve kırışıklıkların azalmasını sağlıyor. Yaş kırışıklığı oluşmadan yapılmasına başlanması ciltteki yaşlanmayı geciktiriyor. Bu masajı masaj uzmanları iki parmağımızla yapmamızı öneriyor. Akupresürün bir özelliği de ovmadan hafif baskılar ile cildimize uyguladığımız bir yöntemdir.
Yüz bölgesinde 8 tane baskı noktaları bulunmaktadır.
Bunlardan ilki; elmacık kemiklerinin altındaki çukurun hemen bitişiğindeki noktalardır.
İkinci akupresür baskı noktası; kaşlarımızın hemen üstü.
Üçüncü akupresür baskı noktası; Burnumuzla göz pınarlarımızın birleştiği yerdir. Tek parmakla bası uygulanır.

akupresür burun
Dördüncü akupresür baskı noktası; kaşın bitti yerler yani şakaklarımızın göze yakın yeri. Bu noktalara uygulanan baskı ile kaz ayakları oluşumu önlenir.
Beşinci akupresür baskı noktası; dudağımızın hemen yanınki çizgi (güldüğümüzde ortaya çıkan çizgiler).Bu kısımlara tek parmakla bası uygulamalıyız.
Altınca akupresür; burun deliklerinin kenarındaki mimik çizgilerimizin üzeri. Mimik çizgilerinin oluşumunu ve kırışıklığını azaltır.
Yedinci akupresür baskı noktası; burnumuzun altındaki ve dudağımızın üstündeki noktaların birleşimindeki yer.
Sekizinci akupresür baskı noktası; elmacık kemiklerinin buruna yakın kısmının boşluklarına yapılır. Ve buradaki kan dolaşımının hızlandırılması ile cildin yenilenmesini sağlar.
Vücudumuzdaki diğer akupresür noktaları ise ;
Kulak noktası; Çenenin birleştiği kulağın üçgen kısmıdır.Bu bölgeye yapılan bası ile iştah kontrolü sağlanır. Günde 2 kez birkaç dakikalık baskı uygulayarak kilo verimini hızlandırabilirsiniz.
Elimizdeki akupresür noktası; işaret parmağı ile baş parmak arasındaki birleşim yerindeki boşluktur. Bu bölgeye yapılan 1 dakikalık baskı ile baş ağrıları, diş ağrıları ve boyun ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

akupresür el
Diz kapağı kemiğimizin hizasının 5 cm altındaki kısımdır. Bu kısma yapılan baskı adet sancılarını gidermeye, sindirim sistemini uyararak sindirimi düzenlemeye yardımcı olur. Bu noktaya yapılacak 2 dakikalık her gün ve düzenli baskılar mide işlevini kolaylaştırmaya da yardımcı olur.
Dirsek noktası; Dirseğimizin iç kısmının 5 cm aşağısıdır. Bu noktalara yapılan 1 dakikalık baskı ile vücudumuzdaki aşırı ısı ve nemin atılmasına, oluşan ödemin atılmasına ve bağırsak hareketlerimizin düzene girmesine yardımcı olur.
Ayak bileği noktası; Ayak bileğimizin iç kısmının 5 cm yukarısıdır. Hamilelerin bu noktaya baskı yapmamaları önerilir.
Ayrıca çok kolay şekilde uygulanır ve öğrenilir bir yöntemdir. Masaj içerikli de yapılabildiği gibi ayrıca ağrı olan yerlerdeki akupresür noktalarına doğru basınç uygulanmasıyla da ağrıyı tedavi amaçlı hafifletebilirsiniz. Ancak uygulanan basınç ne çok fazla ne çok az olmalıdır. Uygulanan kişi ağrı hissediyorsa yanlış yöntem kullanılıyor demektir.

Akupresürün Faydaları:
Akupresürün en önemli faydalarından biri de kişi ağrı hissetmeden şikayetlerinin hafiflemesi, tedavi yönteminin kişinin kendi kendisine de uygulayabilir olması ve ilaç kullanımını gerektirmemesidir.
Akupresürün genç yaşlarda ve belli bir rutinde yapılması yaşlanmayı daha da geciktirecektir. Yani kırışıklıkları giderecektir. Bunların dışında cildi rahatlatarak dingin ve canlı bir görünüm sağlar. Dokuları hareketlendirdiği için cildin arınmasını ve canlanmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırdığı için de cilde parlaklık verir.

Akupresurun Faydalı Olduğu Rahatsızlıklar :
Akupresunur faydalı olduğu rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir: Baş ağrısı, Stres, yorgunluk, tasa, kaygı, korku kaynaklı gerginlik, göz yorgunluğu, eklem ağrıları, sırt ağrıları, boyun ağrıları ve sinüs rahatsızlıklarına faydalı olduğu görülmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz