Ana SayfaÇocuk GelişimiAkran Danışmanlığı Nedir?

Akran Danışmanlığı Nedir?

-

Eğitim dünyasında en çok kullanılan sorun çözme tekniklerinden birisi akran danışma tekniğidir. Akran danışma tekniğinde çocuk sorunlarını çözmesi için çocukla aynı yaşta birey devreye sokulur. Bunun temel nedeni çocuğun kendisi gibi yaşıt ve kendisi ile aynı konumda olan arkadaşına daha rahat açılmasıdır. Akran danışmanlığı çok etkili bir yöntemdir. Bu yöntemin doğru uygulanması gerekir. Aksi taktirde sonuç alamazsınız. Akran danışmanlığı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

GİZLİLİK:

kulaga fisildamak

Akran danışmanlığını yapacak birey çocuğa güven vermelidir. Aksi taktirde karşı taraf kendisini açmayacaktır. Güven vermesi için her şeyin doğal bir süreçte ilerlemesi gerekir. Bilgilerin bir başkasına taşındığını hisseden birey perdelerini kapatacaktır. Kabuğuna çekilecek akranına artık dertlerini ve sıkıntılarını anlatmayacaktır. Bu yüzden akran danışmanlığı hizmeti yapıldığı bireye hissettirilmemelidir.

YAKINLIK: Akran danışmanlığı yapacak birey öğrenciye yakın olmalıdır. Yakınlık samimiyet olarak yakınlıktır. Bireyi anlamalı onun duygu ve düşüncelerine tercüman olmalıdır. Bireye yakın olan kişi akran danışmanlığına seçilmelidir. Bireye nasıl yaklaşması konusunda gerekli destek ve bilgiler aktarılmalıdır.

İÇTENLİK:

akran samimiyet

Akran danışmanını yapacak kişi samimi ve içten olmalıdır. Empati yapabilmeli ve karşı tarafı anlayabilmelidir. Kesinlikle suçlama yapılmadan karşı tarafa yaşadığı durum düzgün biçimde ifade edilmelidir. Karşı tarafı yönlendirmek ne yapacağını söylemek doğru değildir. Doğruya ulaşması için ışık tutmak gerekir.

DOĞRU ADIM: Akran danışmanlığı planlı ve programlı bir şekilde işlemelidir. Doğru adımlar atılmalıdır. Her şey önceden planlanmalı ve ayarlanmalıdır. Kriz anında nasıl müdahale edileceği belirlenmelidir. Yanlış hamleler akran danışmanlığını bitirebilir. Çocuğa yaklaşırken kesinlikle kırmadan incitmeden yaklaşılmalı. Bireye sorunlu bir bireymiş gibi yaklaşılmamalı. Suçlama ve acıma gibi duygularla yaklaşılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz