Ana SayfaCilt BakımıAkne ve Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Akne ve Sivilcelerden Kurtulma Yolları

-

Akne sonbahar ve kış aylarında çok sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Akneler ultraviyole ışınlarının etkisi ile cildin kuruması ve yağ üretiminin dengede kalmasıyla ortaya çıkar. Sonbahar ve kış aylarında solaryuma girenlerde akneler görülür. Ergenliğin ilk dönemlerinde hormonlarda meydana gelen değişiklikler de aknelerin çıkmasına neden olur. Hormonal dengesizliğe bağlı olarak akneler görülür. Kortizon ve b12 vitamin içeren ilaçların etkisi de aknelerin oluşmasında etkilidir.

Aknelerden kurtulmak için cilt temizliği çok önemlidir. Uzmanlar akne konusunda şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

  • Akne ve sivilce tedavisinde doğru temizlik çok önemlidir. Cildinizi hırpalamadan düzenli olarak yıkamalısınız. Cildin kurumaması için ph değerinize yakın yüz temizleyiciler kullanmalısınız. Her gün günde 3 defa gözenekte biriken yağlar için kil maskesi yapmalısınız.
  • Cilt yorgunluğa bağlı olarak sivilce ve akne çıkarabilir. Stresten uzak bir hayat sürmelisiniz. Uykunuz düzenli olmalıdır. Günde ortalama en az 8 saat uyumalısınız. Uyku hormanal dengeyi düzenler akne ve sivilceleri dizginler.
  • Çikolata ve şarküteri ürünler sivilceye neden olur. Meyve ve sebze tüketilmeli zengin lif içeren gıdalar tüketmelisiniz.
  • Ellerinizi yüzünüzden çekmelisiniz. Cildinize zarar veren siyah noktaları kaşımayın. Sivilceler kesinlikle elle sıkılıp patlatılmamalıdır.  Yoksa iltihaplı enfeksiyon kaparak cildinizde izler bırakabilir.
  • Bitki çayları akne ve sivilceler için oldukça etkilidir. Özellikle ıhlamur ve rezene çaylarını bol miktarda içmelisiniz.

[irp posts=”2373″ name=”Sivilce İzlerini Yok Etmek için Bitkisel Çözümler”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz