Ana SayfaHastalıklarAkciğer Kanserinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Akciğer Kanserinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

-

Akciğer nedir?

İnsan vücudunda oldukça önemli bir göreve sahip olan akciğer organımız nefes alıp vermemizi sağlar. Akciğer, insanlar ve diğer omurgalı hayvanlar gurubu dediğimiz canlılarda baktığımız zaman karşımıza çıkar.

İnsanların ve hayvanların yaşayabilmesi için hepimizin bildiği gibi nefes alıp vermemiz gerekiyor. Ve bu görevi de vücudumuzda gören organımız akciğerdir. Akciğer nefes alıp vermemizi sağlar. Akciğer, nefes alırken havada bulunan oksijeni vücudumuza alır ve tekrardan nefes verirken dışarıya karbondioksit veririz. Akciğerin vücuttaki en önemli görevi budur. Tüm insanlarda iki adet akciğer bulunur. Bunların ikiside göğüs bölgemizdedir. Bir tanesi göğüs boşluğumuzun sağında, diğeri ise göğüs boşluğumuzun solundadır. Bu her iki akciğerin dışında bulunan bir koruyucu zar görevi gören dış yüzeye yapışık halde bir zar bulunmaktadır. Bu zar, hem ince hem de kaygan bir yapıya sahiptir. Bu zarın ismi ise plevradır. Bu plevra denilen zar aynı zamanda göğüs boşluğunun iç bölgelerini de kaplamaktadır ki, bu zarın vücut içerisinde çok başka fonksiyonları da vardır. Mesala örnek verelim, bahsetmiş olduğumuz plevra zarı göğüs boşluğumuzda bulunan organlarımızın rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar. Böyle bir görevi yapmasının sebebi de plevra zarımızın kaygan bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Her nefes alışımızda akciğerlerimiz oksijenle dolar. Oksijen akciğerimize dolduktan sonra buradan akciğerin duvarından geçerek bu noktadan sonra kana karışır ve kanla beraber yoluna devam eder. Nefes vermek için de vücudumuzda zararlı madde olan karbondioksit ise yine kan dolaşımı sayesinde akciğer keseciklerine gelir ve sonrasında dışarıya atılır. Bahsettiğimiz karbondioksit, vücudumuzda bulunan vücut dokularında gerçekleşen kimyasal tepkimeler sonucu ürünler kısmında oluşan artık bir maddedir.

İnsanlar için yaşamsal faaliyet gösteren akciğer, bazı hayvanlarda bile bulunmaktadır. Bazı hayvanlar şunlardır:

Bu hayvanlar arasında memeliler, sürüngenler, kuşlar, akciğeri bulunan balıklar ve son olarak amfibyonlardır. Bu bahsettiğimiz hayvanlarda tıpkı insanlar gibi akciğerli solunum yapmaktadırlar. Bahsettiğimiz hayvanlarda bulunan akciğer, tıpkı insanlarda bulunan akciğerin yapısı ile genel olarak baktığımızda birbirlerinin aynısıdır diyebiliriz. Tabii ki bazı farklar vardır.

Şimdi ise akciğer organın nasıl çalıştığından bahsetmeye başlayalım. Bu konuya geldiğimizde karşımıza çok önemli bir faktör olan kan dolaşımı çıkmaktadır. Kan dolaşımında oksijen olması zorunludur. Çünkü insan vücudunda kalple bağlantısı vardır akciğerin. Kanımızda ki oksijenin yeterli miktarda olmaması durumunda, vücuttaki kan kirli sayılır ve bu kirli kan akciğer atardamarları sayesinde iki akciğerimize birden taşınır. Bahsetmiş olduğumuz akciğer atardamarları akciğer organına girdikten sonra birer ince kan damarlarına dönüşürler. Bu damarlar sadece mikroskobik ortamlarda görünür. Bu damarlara verilen isim “kılcal damarlar” dır.

Akciğerde solunum için birde kesecikler bulunmaktadır. Bu keseciklere hava kesecikleri denir. Hava keseciklerinin duvarı ile kılcal damarın duvarı arasında milimetrenin binde biri kadar mesafe vardır diyebiliriz. Yani çok az bir mesafeden bahsediyoruz. Oksijen, bu dediğimiz iki duvarın arasından geçmeyi başarır ve hava keseciklerinde bulunan kılcal damarlara ulaşır. Bu anlattığımız olaya ise Oksijenin kana karışması olayı denir. Bu olay sayesinde bünyesinde karbondioksit bulunan kirli kanımız oksijenle temizlenerek tertemiz bir kan halini alır.

Kılcal damarlarlarımızda bulunan kanımızın rengi her zaman aynı değildir. Bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Bu durumların nedeni olarak kanımızda bulunan Oksijenin oranıdır deriz. Kanımıza ne kadar çok oksijen karışırsa kanımızın rengi de bir o kadar koyu kırmızıdan açık kırmızıya dönüşür. Biraz da Toplardamara da değinelim. Kılcal damarlar bir noktada birleşirler ve birleştikleri bu noktada büyük damarlar oluşur. Bu büyük damarlarda birleşerek en sonunda akciğer toplardamarını oluştururlar. Kanımız temizlendikten sonra kılcal damarlar tekrardan akciğer atardamarını oluştururlar. Bu noktada sürekli bir değişim söz konusudur.

Yani akciğer organında oksijen sayesinde temizlenen kan, bahsetmiş olduğumuz toplardamarlar sayesinde kalbimize taşınır ve tüm vücuda pompalanır. Bu şekilde vücudumuzda bulunan kirli kan, nefes alma aşamasında oksijen sayesinde temizlenmiş olur ve yaşamsal fonksiyonlarımızın devam etmesini sağlar. Yani akciğerin diğer bir görevi ise kanı temizlemektir.

Akciğer Kanseri Hastalığı

Evet artık gelelim akciğer kanserine. Akciğer kanseri vücutta nasıl oluşuyor?

Akciğer kanserinin nedenleri nelerdir? Belirtileri nelerdir? Kaç çeşidi vardır? Kimlerde görülür? Hangi yaşlarda en çok görülür? Bütün bu soruların yanıtını bu yazıda bulabileceksiniz.

Öncelikle biraz tanımını yapalım. Bildiğiniz üzere akciğer kanserinden ölüm oranları dünya genelinde gittikçe artmakta olan bir hastalık türüdür. Ve malaasef bizim ülkemizde de bu oran ciddi mana da yükseklerde seyrediyor. Akciğer kanseri dediğimiz bu hastalık türü iki çeşide ayrılıyor;

 • Küçük Hücreli Akciğer Kanseri
 • Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri Vücutta Nasıl Oluşuyor?

Akciğer kanseri hastalarının yaklaşık olarak %80 i küçük hücreli olmayan akciğer kanseri türündendir.

Akciğer kanseri semptomlarının ortaya çıkması çok uzun zamanları hatta yılları alabilir. Ve bu yüzden hastalık genellikle çok ileri bir seviyeye ulaştıktan sonra ancak fark edilebilir. Akciğer kanseri olan hastaların yaklaşık olarak %25 inin haberi dahi yoktur. Başka bir şikayet üzerine gittikleri zaman anlayabiliyorlar. Çünkü bazı insanlarda akciğer kanserinin belirtisi ortaya çıkmıyor. Bu yüzden insanlar anlayamıyorlar. Bu sebeple düzenli olarak gidip kontrol yaptırmak akciğer kanserinin belirlenmesinde büyük etkisi vardır.

Akciğer Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Akciğer kanserinin belli başlı nedenleri şunlardır;

 • Sigara içmek
 • Alkol Kullanmak
 • Genetik Yatkınlık
 • Hava Kirliliği
 • Akciğer Hastalıkları
 • Riskli Meslekler

Evet dediğimiz gibi en büyük tehlike oluşturan nedenler bunlardır.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Belli başlı belirtileri şunlardır;

 • Kesilmeyen ve gittikçe artan boğucu bir öksürük
 • Öksürükten kaynaklanan göğüs ağrısı, baş ağrısı ve omuz yada sırt ağrısı
 • Kan tükürmek, balgamla beraber gelen değişik sıvılar (hastaların %25 lik kısımda görülen bir nedendir)
 • Nefes darlığı, hırıltılı konuşma ve nefes alıp verme
 • Yutkunmada zorluk yaşamak
 • Yüzün bazı yerlerinde değişik şişmeler
 • Akciğer enfeksiyonu
 • İştahsızlık, kilo kaybı ve kansızlık, sarılık
 • Halsizlik, yorgunluk, spor yaparken zorlanma

Bu belirtiler genellikle akciğer kanserinin belirtileridir. Ama az önce dediğimiz gibi en iyi düzenli olark gidip kontrolümüzü yaptırmaktır.

Akciğer Kanserinin Kaç Çeşidi Vardır?

Konumuzun başında da dediğim gibi akciğer kanserinin iki çeşidi vardır.

 • Küçük Hücreli Akciğer Kanseri
 • Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, ölümlerin %80 inin den, küçük hücreli akciğer kanseri de ölümlerin %20 lik kısmından sorumludur. Küçük hücreli akciğer kanserine bazen “YULAF HÜCRESİ KANSERİ” de denilir.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri büyümesi ve ilerlemesi diğerine göre daha yavaştır. Fakat organlara yayılması daha fazladır. Yani küçük hücreli olmayan akciğer kanseri uzun sürede yayılır fakat daha fazla alanı kaplayacak bir şekilde etkisini sürdürmeye devam eden bir türdür.

Akciğer Kanseri Kimlerde Görülür?

Akciğer kanseri hem dünyada hem ülkemizde ölüm nedenleri arasında birincidir. Akciğer kanseri erkeklere nazaran en çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Ve genellikle sigara içiminden dolayı çıkar. Ve her yıl bu hastalık gelişmekte olan ülkeler arasında artmaya malaasef devam ediyor. Ülkemizde yıllık binde 5 ile erkeklerde, %4 ün üzerinde ise kadınlarda her yıl artış göstermektedir. Dediğim gibi büyük bölümü sigara içmekten kaynaklanan bir hastalıktır.

Akciğer Kanseri En Çok Hangi Yaşlarda Görülür?

Dünya’da ve ülkemizde hızla artmakta olan akciğer kanseri hastalığı malaasef çok düşük yaşlara kadar inmiştir. Genellikle 55 yaşından görülen bir hastalık olmasına rağmen günümüzde 20 li veya 30 lu yaşlarında akciğer kanseri hastası olan insanlar görmekteyiz. Ama yine de bilimsel hesaplamalara göre 40 yaşın altında %5 lik bir kısım olarak gözlemlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz