Ana SayfaPsikolojiAile Terapisi Ne Zaman Gereklidir ve Aileye Ne Gibi Katkıları Vardır?

Aile Terapisi Ne Zaman Gereklidir ve Aileye Ne Gibi Katkıları Vardır?

-

Aileler bireylerden oluşur. Her birey, kendine göre bir hayata sahiptir ve hayatlarında çeşitli problemlerle mücadele ediyor olabilirler. Ailenin bir bütün olarak ele alınması gerektiğinden, bireylerin yaşadıkları stresler bu bütünü elbette etkileyecektir. Akabinde ise, aile içerisinde tartışmalara ve çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bu sorunlar zamanla, ailenin temellerini sarsabilecek ve aileleri dağıtabilecek kadar büyüyebilir. İşte bu problemleri oluşmadan önce çözmenin en kolay yolu, profesyonel destek almaktır. Çoğu aile, herhangi bir sorun yaşamadan önce bir terapiste başvurmayı akıllarından bile geçirmezler. Ancak ailenin sağlıklı bir bütün olarak kalabilmesi ve bireylerin mutlu bir yaşam sürebilmesi için aile terapistleri, yardım edebilecek profesyonel kişilerdir.

Aile terapistine başvurmak, ailenizin problemli olduğu anlamına gelmez

Halk arasındaki genel kanıya göre, insanlar, terapiste gitmenin bir sorun belirtisi olduğunu düşünüyor. Ancak durum hiç de düşünüldüğü gibi değil. Terapistlere problemli olanların başvurabileceği kadar, herhangi bir problemin önüne geçmek isteyen insanlar da başvurmaktadır. Gayet sağlıklı bir davranış olan terapiye katılmak, problemleri oluşmadan engellediği gibi, ilişkilerin yıpranmasının da önüne geçer.

Terapiste başvurmak, ufak tefek problemler yaşayan aileler için bile tavsiye edilmektedir. Çünkü hangi sorunun ne zaman büyüyeceği, ne gibi sonuçlara neden olabileceği tahmin edilebilecek şeyler değil. Kimi zaman, hiç tahmin edemeyeceğiniz bir şekilde, ufak tefek problemler çok hızlı büyüyebilir. Terapiste başvurmak, bu sıkıntıların önüne geçebilecek bir önlemdir.

Her aile, aile terapistine ihtiyaç duyabilir

Ailelerin sağlıklı olarak varlığını sürdürebilmesi için, problemlerini çözmesi gereklidir. Bu problemleri çözebilmek, bazı zamanlarda ailelerin kendi içinde yapacakları konuşmalarla mümkün olabileceği gibi, profesyonel yardıma da ihtiyaç duyulabilir.

Bu gibi durumlarda, ailelerin çekinmeden veya başkalarının ne dediğine aldırmadan bir aile terapistine başvurmaları önemlidir. Ailenizi en iyi siz tanırsınız, bu nedenle ailenizin ihtiyaçlarını da en iyi siz anlayabilirsiniz.

Eğer aileniz terapiye ihtiyaç duyuyorsa, terapiste başvurmanızdan daha doğal bir şey yok. Bunun farkında olduğunuz sürece, ailevi problemlerinizi çok daha rahat çözebilirsiniz.

Kişisel konforunuzun artmasına da yardımcı olur

Aile terapistleri, kimi zaman bireysel terapistlerin tek tek terapiye alarak tedavi etmeye çalıştığı ve başaramadığı sorunları çözebilir. Bireysel olarak katılım gösterilen terapilerde, kişinin kişisel problemleri çözüme kavuşturulmak için çaba gösterilir. Ancak zaman zaman bireysel değil, ailenin bireylerinin tamamını kapsayan bir sorun olduğu ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda bireysel terapistlerden ziyade, aile terapistleri çok daha kolay şekilde problemi giderebiliyor.

En temelde, hayatınızı birlikte geçirdiğiniz insanlarla olan ilişkilerinizi daha güçlü kılmaya yarayan aile terapileri, doğal olarak ev ortamınızın daha huzurlu ve mutluluk dolu olmasını sağlıyor. Bu durum, kişisel mutluluğunuzu ve konforunuzu da artırır.

Tüm ailenizin mutlu olduğunu görmek bile başlı başına bir huzur kaynağı. Aynı şekilde, her gün tartışılan bir ortamı, her gün kahkaha atılan bir ortama çevirebilen aile terapisi, ailenin her bireyine devasa bir pozitif katkı sağlar.

Terapi için hiçbir zaman erken veya geç değildir

Çoğu kişi, terapi için geciktiğini veya terapiye henüz gerek olmadığını, problemlerin terapiste anlatacak kadar büyük olmadığını düşünerek aile terapistine gerek duymadığını ifade etmektedir. Fakat, eğer bir sorun aile terapistine gitmeyi düşündürdüyse, o sorun yeteri kadar büyük demektir. Ailenizi en iyi tanıyan kişinin yine aileniz olduğunu unutmayın. Bu fikir aklınıza geldiyse, ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Aynı şekilde, boşanma arifesinde bile olsanız, aile terapisi sorunlarınızı çözmenize yardımcı olacak potansiyele sahip. Pek çok çift, boşanma davalarından çok kısa süre önce aile terapistine başvurup, sonucunda boşanmaktan vazgeçmekte, uzun ve sağlıklı bir ilişkiyle hayatlarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz