Ana SayfaÇocuk GelişimiAgresif Çocukları Tetikleyen Besinler

Agresif Çocukları Tetikleyen Besinler

-

Agresif hareketler içinde bulanan çocukları en çok yemekler tetikliyor, işte kanıtları.

Çocuklar Agresif Yapan Nedenler

Çocuklar daha küçükken problemleri sağlık bir şekilde aşmayı öğrenirlerse geleceğe daha fazla umutla bakabilirler. Başta aile büyükler olmak üzere çevre ve okulda bu konuda çok büyük etkisi vardır. Kendisini kabul ettirmek adına sürekli kavga eden çocuklarda iletişim kopuklukları saptanmıştır. Daha o yaşta kendini tutamayan çocukların ileride yaşayacağı büyük sıkıntıları bu şekilde aşamayacaklarının öğretilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Öfke Belirtileri Nelerdir?

Bazı çocuk sağlığı gelişiminde uzman kişiler konunun oldukça hassas ve üzerinde durulması gerektiğinin altını çizmekteler. Özellikle aile içinde şiddet olan kişilerin çocukları kesinlikle kavga ve öfke hali gibi durumlarla baş edemiyorlar. Sinir sahibi bir baba veya anne sürekli olarak evin için bağırıp çağırıp küfür edin bireylerin içinde yetişen çocuklar çözümü bu şekilde yansıtacaklardır.

Saldırgan tavırlar sergileyerek bulundukları ortama ayak uydurma hisleri tamamen onları ele geçirerek zarar vermeye başlayacaklardır. Üstelik kullanılan yol sadece kötü hareketler, hakaretler ve benzeri çözümlerle devam edecektir. Kendi benliği kazanmadan en yakınları örnek alan çocukların oldukça agresif oldukları tüm testler sonucunda ortaya çıkmıştır. Sabit olan bu konu hakkında kişilerin çocuklarına gösterdikleri özende herhangi bir değişim söz konusu olmadığın çocuk tamamen kendini yanlış konulara endeksleyecektir ve ona göre hareket edecektir.

Tamamen aileye yüklenmek son derece yanlış olacaktır. Genetik bazı etkenlerde çocuğun yapısını ortaya koyacaktır. Zaten doğuştan gelen bazı huyların değiştirilmesi çok zor bir durumdur. Aile ne kadar iyi niyetli ve ilgili davransa da çocuk kendini adapte etmezse sonuçlar değişmeyecektir. Durumun abartılı bir tavır halinde olduğunda fark eden ebeveynlerin hemen doktora başvurmaları gerekmektedir. Aksi taktirde konu hakkında ne bir tedavi nede bir tespit yapmak son derece yanlış olacaktır. Herhangi bir faaliyette bulunulmadan hastalığın geçmesini beklemekte mümkün olmayacaktır.

Belli olarak agresif olan çocukların tedavi ortamları ilk olarak çevreden başlar. Okulda kendini boşlukta ve yalnız hisseden tüm çocuklar hep saldırgan tavırlar içinde olurlar. Okul yönetimi ve öğretmenlerle görüşmek oldukça faydalı bir hareket olacaktır. Yeni arkadaşlıklar kurması için teşvik edilmesi, bu sayede yaptığı hataları fark etmesine yardımcı olacaktır. Sinirini başkalarından çıkarmayı adet edinmiş çocukların yanlışın kendilerinde olduğu gerekçesi değişmeyecektir.

Bazı çocuklarda ise aşırı saldırganlık belirtileri gizliden gizliye gelişmektedir. Üstelik daha sonraları bırakıldığında kontrol daha fazla çıkmaktadırlar.

Gerginliği Artıran Yemekler Nelerdir?

Çocukların gerilmesine neden olan çok fazla yiyecek ve tüketilen besinler vardır. İlk olarak karşımıza çıkan çocukların asla vazgeçemediği çikolata türevi yiyeceklerdir. Çikolata içindeki kakao benzeri maddeler kanda baskı oluşturur, böylece çocuklarda gereksiz bir gerilim hali meydana gelmektedir.

Diğer bir rahatsız edici yiyecekse dondurmadır, aşırıya kaçıldığı zaman sinirli olmayan çocukları bile kontrolden çıkartabilir ve önüne geçilemeyen sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz