Ana SayfaModaAğız Kokusunu Giderecek 9 Yöntem

Ağız Kokusunu Giderecek 9 Yöntem

-

Sabahın kötü nefes kokusu alıştıklarımız arasında yer alır. Ağız kurur ve her ne kadar her sabah uyandığımızda ilk olarak dişlerimizi fırçalayıp sonra insanlara karşı konuşacağımızı söylesek de bunu bazen unutuyoruz ve hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Nüfuzun önemli ve büyük bir kısmı ağız kokusu şikayetleri ile karşı karşıya. Aslında bu şikayetlerin sebepleri diş etlerimiz ve dilimizden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, diş hekiminizden yardım almaya koşmadan önce, tek başınıza ağız kokusu ile başa çıkmanın yolları vardır.

Ağzınızın kokusunu hissettiğinizde bile çok rahatsız olduğunuz biliyorum. Aşağıdaki ipuçlarını Necibe.com sizler için derledi. Bu ipuçları size kötü bir nefes ile mücadelede çok yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Ağız kokusu ile nasıl başa çıkılır

Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın

Dişlerinizi fırçalamak için sabah 3 dakika ve akşam 3 dakika ayırın. Özellikle akşamları uyumadan önce fırçalamak çok önemlidir, zira gece uyurken tüm bakteriler ağızda birikir. Bu bakteriler de hoş olmayan bir ağız kokusu yaratabilirler. Bunu önlemek için dişlerinize 3 dakika ayırın.

Gargara kullanın

Oral solüsyon ağzınıza bir tazelik kazandıracaktır. Tabii ki, bu her derde deva değildir, bu yüzden ağzınızı kötü kokudan uzaklaştırmak istediğinizde her zaman gargara yapmanız gerekmez. Dişlerinizi fazladan bir kez daha fırçalamanız tercih edilir. Bunların dışında ara ara nefesinizi ferahlatmak için gereklidir.

Diş ipi kullanın

Çoğumuzun unuttuğu diğer bir şey de diş ipidir. Aslında diş ipinin bize olan etkisi çok faydalı etkilere sahip olmasıdır. Ağızdaki yiyecek kalıntılarını temizler, dişleri temiz tutar ve dişlerin nefes almasını sağlar, ferahlatır. Bir ipliği nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, diş hekiminize danışabilirsiniz.

Dilinizi, dişetlerinizi ve damaklarınızı yıkayın

Yine dişlerimizi fırçalarken yapmayı unuttuğumuz şey aslıda sadece dişlerimizin değil, aynı zamanda dilimizin, damak ve diş etlerimizin de fırçalanması. Kötü kokulu nefese sebep olan ağız da bakterilerin gizlendiği en önemli yerler. Evet, çoğu bakteri o kısımlarda birikir. Aslında her seferinde dişlerimizi fırçaladıktan sonra fırça ile hafifçe dil, diş etleri ve nazikçe damaklarımızı temizlemeliyiz.

Yanınızda şeker içermeyen sakız bulunduruyor musunuz?

Ağzınızda kötü nefes hissettiğiniz her an dişlerinizi fırçalamak için tuvalete girmemelisiniz, daima çantanızda şeker veya şekersiz sakız bulundurmanızda fayda vardır. Anında nefesinizi tazeleyecektir. Sakızları yarım saatten fazla çiğnemek sağlığınız için iyi değildir bakterileri sadece ağzınızda döndürmüş olursunuz. Buna dikkat etmelisiniz.

Suyu içmeyi unutmayın

Su, su, su! Suyun sağlıktaki önemini ve bunun ne kadar iyi olduğunu sıklıkta vurguluyoruz. Ağız kokusu sık sık ağız kuruluğundan kaynaklanır. Su içmeyi, ağzınızı ve epiglotu ferahlatmayı unutmayın. Günde en az 6-8 bardak su her zaman içmelisiniz.

Sigara içmeyi bırakın

Sigara içmek sadece ağzınız için değil, tüm sağlığınız için iyi bir şey değildir. Tüm nikotin ve tütün önce ağızda ve daha sonra dişetlerinizde yoğunlaşır. Bu sigara içenlerin kötü ağız kokusunun olmasına neden olur. Özellikle gece uykuya daldıktan sonra nefesiniz ölür. Sigarayı bırakmak hem ağzınız hem de genel olarak sağlığınız için iyi olacaktır.

Bir havuç ya da bir elma yemelisiniz

Bir elma veya havuç ağzınızın ferahlığını yeniler. Bunun birkaç sebebi vardır. İlk olarak, bütün bakterileri ağzından “durulayacaktır“. Diğer bir sebebi de, açlığın verdiği hoş olmayan kokuyu giderecektir. Açlık kötü nefes kokusu sağlayacaktır havuç ve elma hem açlığınızı giderecek bir atıştırmalıktır hem de nefesinizi tazeleyecektir. Bu koku, mideniz boş olduğunda salgılanan sıvılardan kaynaklanmaktadır.

Diş hekimi

Son olarak yukarıdakilerin hiçbirinin etkili olmadığını görürseniz diş hekimini ziyaret etmek sizin için iyi olacaktır. Tam bir temizliğe ya da başka bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Kötü kokunun devam etmesi sonucunda ne olursa olsun bir uzmandan yardım almalısınız.

Bizimle paylaşmak istediğiniz sorun ya da sorularınız varsa yorum yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

KaynakEdiva

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz