Home Beslenme Ağız Kokusunu Engellemek İçin Bitkisel Öneriler

Ağız Kokusunu Engellemek İçin Bitkisel Öneriler

0
Agis kokusu

Sosyal yaşamı son derece etkileyen ağız kokusu her dört kişiden birinde görülüp, psikolojik sorunlar, özgüven eksikliği gibi sorunlara neden olabilen bir rahatsızlıktır. Kötü ağız kokusunu engellemek için bitkisel öneriler fazlası ile mevcut ve etkili sonuçlar sunmaktadır.

Bitkisel olarak nefes kokusu nasıl giderilirin en eski, etkili ve en ucuz yöntem karanfil çiğnemektir. Gün içerisinde aralıklarla çiğneyeceğiniz karanfiller nefesini yenileyecektir.

Ağız kokusuna evde çözümlerden bir diğeri de aç karnına ve yemeklerden sonra maydanoz, nane gibi nefese ferahlık verecek yiyecekler tüketilmelidir. Maydanozun en önemli özelliği soğan, sarımsak gibi kötü kokulu bitkilerin sebep olduğu ağız kokusunu temizler. Nane de antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Kakule ve dereotu tohumları yemeklerden sonra çiğnemek kötü nefesi engellemekte etkilidir. Aynı şekilde rezene bitki tohumlarını da yemeklerden sonra çiğnemek ağız kokusunu engeller.

Aynı zamanda anason, kamkat gibi meyvelerin ağız bakterilerinin çoğalmasını önleyebilme gibi özellikleri vardır. Anasonun hoş olmayan kokuları maskeleme özelliği vardır. Kamkatın da antiseptik oluşu ağız kokusuyla mücadele için etkili bir çözüm sunar.

Ağız kokusu nasıl giderilir sorusunun bir diğer cevabı da, birçok aromatik bileşik içeren tarçındır. İçeriğindeki bileşikler sayesinde ağızda bakteriyostatik yani bakteri gelişimini engelleyen özelliği ile ağız kokusunu engeller.

Ağız kokusunu engellemek için kullanılan bir diğer bitkide zencefildir. Yemeklerden sonra nefes tazelemek ve kötü ağız kokusunu önlemek için zencefil turşusu kullanılmaktadır.

Adaçayının demlenip içilmesi veya ağızda gargara yapılma ile de ağızdaki bakterilerin yok edilmesi sağlanıp kötü koku giderilebilir. Aynı şekilde okaliptus bitkisi de yapısındaki sineol sayesinde suda demlenip ağızda gargara yapılması ile ağızda ki kötü kokuyu giderir. Kişniş ile hazırlanan gargara da bir çok ülkede ağız kokusu ile mücadelede kullanılmaktadır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version