Ana SayfaHamilelikAdölesenlarda (19 Yaş Altında Gebelik)

Adölesenlarda (19 Yaş Altında Gebelik)

-

Adölesen gebelik gelişimini tamamlamamış kadınların gebeliğidir. Yani küçük yaşta cinsel ilişkiye giren ve bunun sonucunda hamile kalmış kadınlardır. Henüz tam olarak bedensel ve ruhsal gelişimini tamamlamayan kız çocuklarının çeşitli sebeplerden dolayı hamile kalması hem bebek için hem de anne için oldukça tehlikeli bir durumdur.

Bebeğin gelişimi anne henüz kendini tamamlayamadığı için anormallikler halinde seyredebilir. Bunun yanında genç yaşta anne kalma ölümlere dek gidebilir. Çünkü anne adayı henüz kendi gelişimini tamamlamadığı için bebeği için gerekli olan gıdaları bebeğine veremez. Anneden beslenmeye başlayan bebek bir süre sonra yetersiz hale geldiğinde yaşamını devam ettiremez.

Genç Yaşta Hamilelik

Hamile kalmak için kadınların gelişimini tam olarak tamamlaması gerekir. Bunun yanında anne adayının gelişimini tamamlasa bile vücudunda eksik bulunan mineral ve vitaminleri dengeleyip hamile kalması önerilir. Çünkü bebek artık hayatı boyunca anneye bağlı olarak gelişecektir. Anne adayının hamile kalmadan önce kendini tamamlaması ve vücudundaki eksiklikleri gidermesi gerekir. Ancak genç yaşta hamile kalmak anne adayı için de tehlikeli bir durumdur. Kişisel olarak gelişemeyen anne bedenini zorlar. Özellikle doğum anına kadar zorlanan bu durum kalça gelişimini tamamlanmadığı için çok zor doğum yapabilir. Kimi zamanlar doğum acısına katlanamayarak ölebilir. Özellikle 15 yaş altında doğum ölümlerinde 20 yaş ve üstüne göre önemli bir çoğunluk vardır.

Genç Yaşta Çocuk Sahibi Olmak

Genç yaşta bebek sahibi olmak artık anne adayının hayatını tamamen ona bağımlı hale getirir. Anne kişi olarak, bir birey olarak asla gelişimini ve yaşamını sürdüremez. Anne olmak birçok açıdan avantaj sağlayan bir durum olsa bile genç yaşta annelik özellikle çocuk çağında anne olmak kişinin birçok şeyi yapamamasına sebep olur. Bu durum ruhsal açıdan kişiye olumsuz etkiler verir. Yaşıtlarıyla kendini kıyaslama, çocukken yapmak istediklerini yapamaması, üstüne çok önemli sorumlulukların binmesi gibi durumlar henüz küçük olan hatta ergen bile olmayan anneyi bunalıma sokabilir. Bu durum çocuğun gelişimi açısından da çok sakıncalıdır.

Küçük Yaşta Hamile Kalmanın Fiziki Zararları

Küçük yaşta hamile kalmanın fiziki olarak birçok yönden zararları vardır. Öncelikle anne adayı henüz bedensel gelişimini tamamlayamadığı için ilerde büyük sorunlarla karşılaşabilir. En sık görülen sorunlardan biri de erken yaşta hamile kalanlarda henüz kalça gelişimini tamamlanmadığı için zor doğum yapılmasıdır. Zor doğum annenin rahimine zarar verebilir. Özellikle idrar kaçırma, gaz kaçırma gibi problemler sıklıkla görülür. Bu durumda anne toplum içine çıkmaktan kaçınarak sosyal olarak izole edilmiş olur. Ayrıca gelişim çağında anne olmak kansızlık ve anemiye yol açabilir. Annenin alması gereken besinleri bebeğine verdiği için vitamin ve mineral bakımdan eksik kalmasına neden olur. Bu durum hem bebek hem de anne için hastalıklara davetiye çıkarır.

Bebek Açısından

Genç yaşta hamile kalmak bebek açısından anne tarafından alınması verilmesi gereken gıdaların verilememesi yönünden zararlıdır. Bebekler yetersiz gelişim yüzünden erken doğum riski taşır. Diğer yandan zeka geriliği, fiziksel gerilikler görülebilir. Diğer yandan bebeğin ilerleyen yaşlarda nörolojik rahatsızlıklara kapılma olasılığı yüksektir. Sara, epilepsi ve sinirsel bozukluklar görülebilir. Hem anne hem de bebek açısından oldukça tehlikeli olan erken yaşta gebelik eğer annenin sağlığını tehlikeye atıyorsa sonlandırılabilir. Erken yaşta gebelik bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak anne ve bebeğe zarar veren bir durumdur. Bu sebeple kız çocuklarının korunması ve gelişimini tamamlayana dek cinsel ilişkiden korunması gerekir.

Adölesan Gebeliği Önlemek İçin

Adölesen gebeliğin sebebi erken yaşta hatta çocuk yaşında cinsel ilişkiye girilmesidir. Bu durum anne ve bebek açısından son derecede tehlikeli ve zararlıdır. Bu gebeliğin önlenmesi için kız çocuklarının cinsel ilişkiye girmesi engellenmelidir. Eğer evlilik önüne geçilemez bir durum olsa bile anne ve doğacak çocukların sağlığı için gebelik anne gelişimini tamamlayana kadar ertelenmelidir.

Erken yaşta cinsel yolla bulaşan hastalıklarda çok tehlikeli durumlara varabilir. Gelişimini tamamlamadan hamile kalan anneler evlilikleri süresi boyunca doktor gözetiminde olmalıdırlar. Hem psikolojik destek alabilmek için hem de bedensel gelişimlerini tamamlayabilmek için anne adaylarının gözetim altında tutulması gerekir. Diğer yandan eğer hamile kalınmışsa mutlaka bebek ve annenin gelişimi doktor gözetiminde olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz