Ana SayfaMakyajAdım Adım Makyaj Teknikleri

Adım Adım Makyaj Teknikleri

-

Elbette makyaj işlemi kolay bir iş değildir. Özellikle kendiniz evde yapıyorsanız ve bir uzman değilseniz. En iyi bileşimi bulmak için profesyonellerin bile deney yapması gereken çeşitli ürünler arasından seçim yapmanız gerekir.

Herkesin makyaj uygulama şekli ve seçtiği kozmetiklerin tamamen öznel olduğu apaçık ortada. Fakat daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacak belirli teknikleri takip edebilirsiniz. Eminim ki nereden başlayacağınızı düşündüğünüz noktaya sıkça geliyorsunuzdur. Önce allık mı sürülür? Yoksa ruj mu? Belli bir sıra şeklinde mi yapmalıyım makyajımı? Bütün bu soruları çözüme ulaştırmak için, Necibe.com çok yararlı olacağını düşündüğü aşağıdaki adımları sizler için araştırdı.

Makyajınızı uygulamadan önce, nemlendiricinizi veya bir baz astarı kullanmanız daha iyi olacaktır. Piyasada pek çok farklı baz astar bulacaksınız. Seçim açıkça size ve cildinizin türüne bağlı. Yaza yaklaştığımıza göre, Gün boyunca makyajlı gezebilmek için bir baz astarını güneş kremi ile birleştirmeniz sizin için iyi bir fikir olabilir.

Öncelikle fondöteninizi yüzünüze uygulayın ve daha sonra maskaranızı sürün. Bu önemli çünkü maskaranız bulaşabilir ve çıplak cildinizden çıkması zor olabilir ama önce fondöten uygularsanız daha sonra maskaranız bulaşsa dahi bunu düzeltmek daha kolay olacaktır.

Her zaman cildinizin rengine yakın olacak şekilde iki makyaj tonu var. Kış için daha açık olan ve yaz için daha koyu olan. Aynı markadan her iki tonun da olması iyi olur, böylece onları ilkbahar ve sonbahar dönemleri için birleştirip daha fazla ton oluşturabilirsiniz.

Küçük kusurları ve gözaltındaki koyu halkaları örtmek için, fondöteni uyguladıktan sonra biraz kapatıcıyla da destekleyin. Ancak, kapatıcı hakkında bazı önemli ayrıntılara bakmanız gerekiyor. Her şeyden önce cildinizin rengiyle uyumluluğu ve makyajınızda kullandığınız fondötenin renginden daha hafif bir ton olmasına dikkat edin. Bunu uygulamadan önce, gözlerin altında bir nemlendirici sürmelisiniz. Dehidrasyon nedeniyle nemlendirici kullanmanız gözlerinizin altında küçük kırışıklıklar oluşturacaktır. Bunu gidermek için pudra kullanabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda pudrada aynı etkiyi sağlayabiliyor sizin cildinizde de böyle bir sorun yaşanıyorsa nemlendiriciyi makyajınızın en başından da uygulayabilirsiniz. Son olarak, her zaman cildinize oldukça kolay uzanan ve uzun süre kalıcı olan kapatıcılar kullanın.

Makyajı ve kapatıcıyı geçtikten sonra, şimdi gözlerimizi boyamaya gelelim. Her zaman gölgelerle başlarız, daha sonra göz kalemine geçeriz, daha sonra eyeliner ile gözlerimizi ön plana çıkarırız. Sonrasında gözlerimizi belirginleştirmek için makyajın başında sürdüğümüz rimelin üzerinden tekrar geçebiliriz. Seçtiğiniz stil ve renkler genel olarak size ve kıyafetinize bağlı. Moda trendlerini izleyebilirsiniz, ancak daima stilinize uyacak şekilde göz makyajı kullanmalısınız.

Gözlerimizi de bitirdikten sonra dudaklara geçebiliriz. Dudaklarınızın her zaman nemli, sağlıklı görünmesi, kurumaması ve çatlamaması çok basittir. Rujunuzun rengini dudaklarınızdan çok koyu seçmeyin ayrıca dudağınız için seçtiğiniz konturda güçlü bir renk farkı olmamalı. Dudaklarınızın sınırını belirlemeniz oldukça önemli çünkü belirleyeceğiniz sınırlar dudaklarınızın genişleyip ya da genişlememesine sebep olacaktır. Rujunuzu da sürdükten sonra, daha iyi ve daha güzel bir görünüm elde etmek için şeffaf bir dudak parlatıcısı kullanın.

Son adımımız pudra ve allık kullanımı. Önce pudrayı ve sonrasında da allık sürmek daha iyi olacaktır. Ayrıca seçtiğiniz tonlarla yüzünüzün uyumlu olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer bir hata yaparsanız ve sizin istediğinizde biraz daha koyu bir renk ortaya çıkarsa bunu acık renk bir pudra ile düzeltebilirsiniz. Allık yanaklardan kulaklara büyük bir gülümseme gibi uygulanır. Açık tonlar size daha gerçek bir efekt verirken daha koyu renk tonları yüzünüzü güneşte bronzlaşmış gibi bir hale getirecektir.

Bu makyaj önerilerinin çok da gerekli olmadığını vurgulamak istiyorum. Sanki biraz  gereksiz görünüyor ve buna ihtiyacınız yok gibi. Doğal halinizin çok daha güzel olduğunu unutmayın ve sık sık makyaj yapmaktan kaçının. Son olarak kullandığınız makyaj ürünleri ne kadar iyi olurlarsa olsun yüzünüzü yıpratacaktır. Bu yüzden doğal ve ev yapımı maskeler kullanarak yüzünüzü rahatlatabilirsiniz.

Sizin de önerebileceğiniz makyajla alakalı ipuçlarınız varsa ya da bizimle paylaşmak istediğiniz, makyaj yaparken zorluk çektiğiniz bölgeler varsa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz