Ana SayfaKişisel BakımAdet Söktürücü Bitkisel Reçete

Adet Söktürücü Bitkisel Reçete

-

Kantaron, yarpuz-filiskin, havuç tohumu, maydanoz tohumu, çörekotu tohumu, üzerlik, biber, kafesli sapsız diken gibi bitkilerin kullanımıyla hazırlanan bitkisel reçete kadınların özel günlerinin dengeli hale gelmesini, düzenli olarak adet görmelerini de sağlamaktadır. Adet söktürücü bitki çayları vücudun ilaç kullanmadan doğal dengesine kavuşmasını sağlamaktadır.

Bitkilerin Özellikleri ve Faydaları

Kantaron bitkisi Balkanlar, Avrupa ve Anadolu’da yoğun olarak bulunmaktadır. Bir ya da iki yıllık otsu bir bitkidir. 30 ile 80 cm yüksekliğe sahip, tüysüz, yarıdan sonra çok sık çatallıdır. Adet söktürücü bitkiler nelerdir diyenler için çok çeşitli olduklarını söylemeliyiz. Çiçekleri dallarının ucunda, 5 parçalı, parlak sarı renkli, kenarları siyah tüylüdür. Menopoz sıkıntılarına karşı rahatlatmaktadır. Adet sancılarını hafifleterek kas gevşetici etkisi bulunmaktadır.

Yarpuz-filiskin
Yarpuz-Filiskin Otu

Yarpuz-filiskin bitkisi mor ve pembemsi çiçek açan çok yıllık otsu yapıya sahiptir. Bitkinin tamamı çiçek açmaya başlanmadan toplanarak kullanılmadır. Vücuda zindelik kazandırmaktadır. Kusma, bulantı ve mide ağrılarını önlemektedir. İktidarsızlığı gidermektedir. İdrar söktürücü özelliği vardır.

Havuç tohumu Doğu Anadolu hariç tüm Anadolu’da yetişmektedir. Havuç tohumu konserve sanayisinde de kullanılır. Vücutta A vitamini haline dönüşmektedir. Çocuk çayı olarak kullanılmakta olup tüm Anadolu da yaygındır. Cinsel gücü artırıcı, gebeliği önleyici, idrar söktürücü özelliği de vardır.

Maydanoz tohumu bir tutam kullanılması günlük C vitamini ihtiyacını karşılamakta olup kanı temizlemektedir. Her yerde yetişmektedir. Adet söktürücü yiyecekler listesinde yerini almaktadır. Aybaşı sancılarını kesmekte olup, ağrıları gidermekte, adeti düzenlemektedir.

Adet Söktürücü Kür Nasıl Hazırlanır?

Soğan Suyu
Soğan Suyu

1 bardak kaynamış suya 4 ile 10 gr konulan kantaron, 8-10 gr yarpuz ve filiskin, 10 gram havuç tohumu, 4 gram maydanoz tohumu, 4 ile 10 gram çörek otu tohumu, 4 ile 10 gram arasında üzerlik tohumu, 8-10 gram ince kıyılmış kök kafesli sapsız diken, 10 gram acı biber konularak 10 dakika bekletilmektedir. Adet söktürücü soğan suyu da bitkisel kürler arasında yerini almaktadır. Vücudun doğal dengesine kavuşmasında, hormonların çalışmasında, adet düzeninin sağlanmasında son derece etkilidir. Soğuyunca süzülerek günde 2 bardak halinde tüketilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz