Ana SayfaHastalıklarAdet Sancıları Nasıl Giderilir?

Adet Sancıları Nasıl Giderilir?

-

Düzenli adet gören kadınların çoğunda adet sancısı yaşanmayabilir. Ancak bir grup kadının da hem sağlık hem de sosyal hayatlarını etkileyen korkulu rüyaları olabilmektedir.

Adet sancıları çoğu zaman normal olarak karşılanıp, muayene olmadan ağrı kesiciler veya birtakım tavsiyelerle geçiştirilmeye çalışılır. Bu durum çok doğru değildir. Muayene veya ultrasonografi ile tespit edilebilecek bazı patolojiler olabilir.

Adet sancılarını primer ve sekonder olarak ikiye ayırmaktayız. Eğer ilk adetten beri sancılar yaşanıyorsa primer dismenore, ilerleyen yıllarda başlarsa sekonder dismenore olarak adlandırıyoruz.

Sekonder dismenorelerde genellikle ultrasonografide ve muayene sonucunda çukulata kisti, endometrozis hastalığı, myomlar, farklı yumurtalık kistleri tespit edilebilir. Gereken hastalara cerrahi veya medikal müdahaleleri yapılır.

Hiçbir patoloji tespit edilmeyen adet sancısı çeken kadınlar için de, jinekolojik değerlendirme sonrası medikal tedaviler düzenlenebilir. Bu tedavilerin içinde düzenleyici ilaçlar, bitkisel ilaçlar yer almaktadır.

Adet sancıları çeken kadınlar, ömür boyu çekmek veya her ay şiddetli ağrı ile hastanelere taşınmak zorunda değildirler. Yeter ki düzgün bir jinekolojik muayene sonrası, düzenli bir tedavi başlansın ve devam edilsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz