Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Psikoloji Adet Öncesi Disforik Bozukluk (PMDD) Nedir?

Adet Öncesi Disforik Bozukluk (PMDD) Nedir?

-

Kadınların aylık periyotlar halinde hafif ya da daha yoğun bir şekilde yaşadığı adet öncesi semptomları zaman zaman çekilmez bir hal alabiliyor. Adet öncesi çoğu kadında mutsuzluk, gerginlik ve ağlama gibi durumlar belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu durum zaman zaman uzun süre devam eden bir hale gelebiliyor. Bu tarz belirtilerin uzun süreli olması ve panik atak durumuna kadar ilerlemesine PMDD yani adet öncesi disforik bozukluk adı veriliyor.

Pmdd Belirtileri Nelerdir?

Regl döngüsü içerisindeki kadıların yüzde 3-7’sinde görülen disforik bozukluk nedenleri tam olarak bilinmiyor. Fakat aşırı alkol kullanımı ve sağlıksız yaşam koşullarının adet öncesi disforik bozukluğu tetiklediği düşünülüyor.

Disforik bozukluk halinde olan kadınlarda sürekli bir depresyon hali gözlenmekte olup çoğu zaman aşırı sinirli, hiçbir şeye tahammül edemeyen ve etrafına karşı aşırı öfkeli bir hale geliyorlar.

Aşırı yorgunluk ve bitkinlik hali, adet öncesi disforik bozuklukta görülen bir diğer belirti. Hastalar çoğu zaman yataktan çıkamayacak düzeyde halsiz kalabiliyorlar.

Pmdd dönemi, etkilediği kadını aşırı kaygılı ve endişeli bir hale getiriyor. Etraflarındaki her şeyden endişe duyan hastalarda bu durum zaman zaman panik atak nöbetlerine kadar ilerleyebiliyor.

Pmdd Belirtileri Nelerdir?

Adet öncesi disforik bozuklukta hastaların uyku düzeninde yoğun şekilde bozulma oluyor. Bununla beraber baş ağrısı Pmdd hastalarına hayatı işkenceye çevirebiliyor.

Karında şişkinlik, iştah artışı, kas ve eklem ağrıları adet öncesi disforik bozukluğun diğer belirtileri arasında bulunuyor.

Pmdd Durumunda Neler Yapılabilir?

Bol bol su içmek çoğu hastalıkta olduğu gibi PDMM döneminde olan hastalar için çok faydalıdır. Su içmek adet öncesi disforik bozukluktan kaynaklanan şişkinliğe de iyi gelerek hastanın rahatlamasını sağlayacaktır.

Kafein ve varsa alkol kullanımını azaltmak bu seviyede çok önemlidir. Ayrıca tuz tüketimini de azaltmak Pmdd döneminde olan kadınlar için faydalı olacaktır.

Mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanması için çaba göstermeniz gerekecektir. Örneğin süt, muz, kivi, bezeleye gibi meyve sebzeler serotonin açısından zengindir. Ayrıca açık havada olmak da vücudunuzun serotonin hormonu salgılamasını sağlar. Pmdd dönemlerinde kapalı ortamlarda kalmamaya özen gösterilmelidir.

Bu noktada bilinen en faydalı gıda olan çikolata tüketmek adet öncesi disforik bozukluk döneminde çok faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...