Ana SayfaUzmanlarAdet Düzensizliği Neden Olur?

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet Gecikmesi ve Düzensizliği Nedenleri?

-

Adet Düzensizliği ve Gecikmesi: Genç yaşlarda gebelik , ileri yaşlarda da menopoz gibi bir durum söz konusu değilse adet döngüsünün normal bir şekilde düzenli olması gerekir. Bazı durumlarda adet düzensizliği yaşanması ve adette gecikme gibi problemler görülse de belirli bir zaman sonra adet döngüsü bir düzen dahilinde devam edebilecektir. Adet düzensizliği ve  gecikmesi nedenleri  birbirinden farklıdır. Kimilerinde bir ilacın yan etkisi olarak görülen gecikme veya düzensizlik kimilerinde psikolojik sorunlar nedeniyle meydana gelebilmektedir. Adet düzensizliğinin ve adet gecikmesinin nedenlerini sıralayacak olursak şunları sayabiliriz.

İlaç Kullanımı: Antidepresan, hormon ve kemoterapi ilaçları gibi bazı ilaçlar vücudun hormonal dengesinde bozukluk yaratacağından adetin gecikmesine ve regl dönemi düzensizliğine neden olabilecektir.

Sağlıksız Beslenme: Düzensiz ve sağlıksız beslenme adet düzensizliği ve gecikmesine neden olabileceği gibi özellikle sıkı bir diyete girilmesi ve tek tip beslenme adet gecikmelerine sebebiyet verebilir.

Hava Değişimi: Ortamlarda ani hava değişimleri veya sık sık seyahat eden, şehir şehir dolaşanlardansanız hormonal değişimler yaşamanız da kaçınılmaz olacaktır. Hava değişimleri adette düzensizliğe yol açacak etkenler arasında bulunur.

Stres ve Gerginlik: Stres ve gerginlik halleri süregelen bir durum olduğundan vücut sistemi pek çok açıdan olumsuz etkilenebilmektedir. Nedeni çeşitlenebilecek stres kaynaklarına karşılık kişide vücudun bir tepki vermesi olarak adet gecikmeleri görülebilir.

Kilo Alıp Vermede Dengesizlik: Şok diyetlerle hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşamak veya kısa sürede aşırı derecede kilo almak adet düzensizliği ve gecikmesine neden olabilmektedir. ,

Polistik Over: Endokrin bozukluğundan kaynaklanan ve üreme çağındaki her kadında görülebilen polistik over sendromu adet gecikmesine neden olabilen etkenlerdendir.

Çeşitli Sağlık Problemleri: Bazı ilaçlar kadar çeşitli sağlık problemleri de adette gecikmelere ve düzensizliklere neden olabilmektedir. Grip, guatr, soğuk algınlığı, gibi hastalıklar özellikle yumurtlama dönemine denk geldiğinde adette düzensizliklere ve gecikmelere sebebiyet verebilecektir.

Kişinin elinde olmayan etkenlere bağlı olarak adet gecikmelerinin ve düzensizliklerinin sonucu regl döneminin ağrılı ve sanlı geçmesi olabilmektedir. Süregelen bir düzensizlik ve gecikme halinde mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz