Ana SayfaKişisel BakımAdet Döneminde Temizlik

Adet Döneminde Temizlik

-

Adet döneminde atılan kanın çevreyi kirletmemesi için ya dıştan bir bağ (kadın pedi) kullanılır ya da vajinaya tampon konur. Bağ, külotunuzun iç bölümüne yapışkan bir madde ile yapışabilir. Bu bağların en büyük iyiliği adet kanını daha fazla emmesidir. Adet kanamaları fazla olan kadınlar bazı günlerde tampona ek olarak bir de bağ kullanmak zorunda kalırlar. Bağı gelen kanamanın yoğunluğuna göre belli aralıklarla değiştirmek gerekir.

Tamponlar vajinaya elle veya özel yapılmış bir yerleştirici ile konur. Genç kızlar kanamaları düzene girmeden 17-19 yaşından önce tampon kullanmaya kalkmamalıdırlar. Tamponlar pamuk yada rayondan yapılmış olmalıdır. Vajinada uzun süre çıkarılmadan tutulabileceği öne sürülen ve selülozdan yapılanları tercih etmeyin. Tamponlar kullanışlı, etkili oldukları için ve dışarıdan belli olmadıkları için tercih edilir. Tamponları 4-6 saatte bir, gece yatmadan ve sabah kalkar kalkmaz değiştirmek gerekir. Bir adet kanamasının sonunda, kimi zaman vajinada bir tampon unutulabilir. 3 – 4 gün sonra bu durum şiddetli vajinal akıntıya neden olur. Vajina kendi kendini temizleyebilir. Tampon çıkarıldıktan sonra sizin yapacağınız birşey yoktur. Akıntı 48 saat içinde geçmezse doktora başvurun.

Tamponlar adet kanını emmenin estetik bir yoludur. Tampon kullanan kadınlarda bakteriel şoktan ölümleri üstüne Amerika’da yayınlanan raporlar bu konuda paniğe kapılmanıza yol açmamalıdır. Tamponu uzun süre değiştirmediğiniz zaman bakteri ürer ve bu bakterilerin salgıladığı toksinler zarar verebilir.

Vajina Kaslarımı Nasıl Güçlendiririm?

Pek az kadının vajinası, hele bir de çocuk doğurmuşsa, küçük ve güçlüdür. Pelvisin tabanındaki kasları, dolayısıyla vajina duvarlarını güçlendirecek bir egzersiz vardır. Bu hareket her yerde yapılabilir.

İdrar yapmak için tuvalete gittiğinizde, vajina kaslarını, idrarın akışını durduracak biçimde içe ve yukarı doğru çekin. Bu durumda beşe kadar sayın, idrarınızı beş saniye akıtın ve idrar akışını yeniden durdurun. Bu hareketi yapmayı öğrenince her zaman nerede olursanız olun yapabilirsiniz. Her kadın bu hareketi günde bir iki defa yapmalıdır.

Enfeksiyonlar

Vajinaya enfeksiyonlar genellikle dışarıdan bulaşır, eğer idrar normal değilse bu olasılık da artar. İdrarınız da enfekte ise ve her idrar yapışınızda vajina bölgesine bulaşıyorsa, enfeksiyona neden olan organizma vajinadan yukarı çıkabilir. İdrarınızda şeker varsa, şeker bakterilerin üremesini arttırdığı için bulaşma kolaylaşır. Şeker hastası kadınlar, idrarında şeker olmayan kadınlardan daha sık üriner sistem enfeksiyonlarına yakalanırlar, pruritus vulva’dan daha sık şikayet ederler. Bu yüzden şeker hastalığınız varsa, düzenli beslenme ve tedavi ile denetim altında tutmanız ve vajina temizliğine çok dikkat etmeniz gerekir.

Vajinadaki kokusuz ve tahriş etmeyen akıntı genellikle normaldir. Akıntı koyuysa, kokuluysa ve deriyi tahriş ediyorsa büyük bir olasılıkla enfeksiyona bağlıdır. Enfeksiyona en sık neden olan organizmalar candida albicans denilen bir mantar ve trichomomastır. İkisi de cinsel ilişkiyle bulaşır ama pamukçuk ağızdaki ya da bağırsaklardaki bir monilia enfeksiyonundan geçebilir. Bağırsaklarda enfeksiyon varsa, mantar, dışkı geçtikten sonra anüse yapışabilir ve oradan vajinaya geçip enfeksiyona neden olabilir. Bu durumda akıntı koyu ve beyazdır. Vajinaa kırmızıdır ve ağrı olur. Kasıklara da yayılıp deride enfeksiyon oluşturabilir. Deride ince, kırmızı, pul pul bir döküntü ve zamanla mikrop kaparak su toplayan küçük noktalar belirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz