Ana SayfaModaAdenomyozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adenomyozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-

Adenomyoz, rahim astar hücrelerinin uterusun kas duvarına doğru uzandığı bir durumdur.
Adenomyozis, uterusun kalınlaşması ve endometrial dokunun büyümesi şeklinde görülür. Oldukça yaygın bir durum olan adenomyozis, Amerika’daki her 10 kadından 1’inde görülmektedir. Özellikle 40 – 50 yaş aralığındaki kadınlarda görülen hastalık bazen hiçbir belirti göstermeyebilir.

Bu makalede adenomyozisin semptomları, nedenleri, tanısı, komplikasyonları ve tedavi şekilleri dahil olmak üzere adenomyozis hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Adenomyozis nedir?

Adenomyozis, uterusun iç kısmını sınırlayan hücrelerin (endometrial dokunun), uterus kasının içine doğru ilerlemesi ve burada büyümesidir. Bir kadının adet döngüsü sırasında, bu yakalanan hücreler uyarılır, bu da adet krampları ve normalden daha şiddetli kanamalara neden olabilir.

Adenomyozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adenomiyozun semptomları, yükselen ve düşen östrojen seviyeleri nedeniyle adet döngüsü boyunca değişmektedir. Semptomlar genellikle bir kadının östrojen düzeyleri doğal olarak azaldığında menopozdan sonra yok olur.

Adenomyozisin belirtileri

Adenomyozis, bünyeden bünyeye farklı belirtiler gösterebilir. Kadınların yaklaşık üçte biri hiç bir semptom görmemekte, diğerlerinde ise semptomlar günlük yaşamı etkilemeden ortaya çıkabilmektedir.

Muhtemel adenomyozis belirtileri şunlardır;

 • Ağır adet kanaması
 • Ağrılı adet dönemleri
 • Seks sırasında ağrı
 • Adet dönemleri arasında kanama
 • Kötüleşen uterus krampları
 • Uterusun genişlemesi
 • Pelvik bölgede genel ağrı
 • Mesane ve rektum üzerinde baskı hissi
 • Bağırsak hareketi yaparken ağrı

Adenomyozisin nedenleri

Doktorlar adenomiyozise neyin neden olduğundan emin değiller, fakat bu konuda geliştirdikleri bazı teoriler var;

 • Fetüs gelişimi. Uterus ilk kez bir fetüste oluştuğunda doğumdan önce bir kişide adenomyozis bulunabilir.
 • Enflamasyon. Rahim ameliyatı sırasında bir kadının rahminde ortaya çıkan iltihaplanma da adenomyozis riskini artırabilir.
 • İnvazif doku. Rahim yaralanması, örneğin sezaryenle doğum veya başka bir ameliyat sırasında adenomyoza neden olabilir. Bunun nedeni uterusun dışarıya değil, kasın içine  doğru iyileşmesidir.

Adenomiyozun risk faktörleri nelerdir?

Adenomyozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adenomiyoz ile sonuçlanabilecek bazı risk faktörleri şunlardır:

 • Yaş. Bu durum her yaştaki kadınları etkilese de, adenomiyozis tanısı konan kadınların çoğu 40 ve 50’li yaşlarındadır.
 • Gebelik. Adenomiyozisli kadınların yüksek bir yüzdesi çoğul gebeliklere sahiptir.
 • Rahim ameliyatı. Sezaryen de dahil olmak üzere rahim üzerinde daha önce ameliyat olunması, adenomyoz riskini önemli ölçüde artırır.

Adenomiyoz tedavisi

Tedavi olmadan adenomyoz aynı kalabilir veya semptomlar daha da kötüleşebilir. Bir kadında adenomiyoza ilişkin herhangi bir belirtir yoksa, hamile kalmaya çalışmadığı veya menopoza yaklaşmadığı durumlarda, tedavi gerekli değildir. Ancak bu durumdaki kadınlar için birçok farklı tedavi seçeneği vardır;

 • Anti-inflamatuar ilaçlar. İbuprofen gibi ilaçlar ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir.
 • Hormonal ilaçlar. Oral kontraseptif haplar, progestin RİA’lar veya enjeksiyon (Depo-Provera) gibi bazı hormonal tedaviler semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Enjekte edilebilir ilaçlar. Bu ilaçlar yanlış veya geçici menopoza neden olabilir. Bunlar sadece kısa vadede kullanılır ve uzun süreli kullanıma uygun değildir.
 • Uterin arter embolizasyonu. Bu, kasıktaki majör arterde bir tüpün yerleştirilmesini ve adenomyozdan etkilenen bölgeye küçük parçacıkların enjekte edilmesini içerir. Bu yöntem etkilenen bölgeye ulaşan kan akışını durdurur, bu da adenomiyozu daraltır ve semptomları azaltır.
 • Histerektomi. Adenomyozis için tek kesin tedavi uterusun tamamen çıkarılmasıdır. Hala hamile kalmak isteyen kadınlar için iyi bir seçenek değildir.

Adenomyozise karşı endometriozis

Adenomyoz ve endometriyoz çok benzerdir, ancak farklılıklar vardır. Adenomyozda uterusu kaplayan hücreler uterus kasına doğru büyür. Endometrioziste, bu hücreler bazen yumurtalıklarda ve fallop tüplerinde rahim dışında büyür. Bu iki durum eşit olarak yaygındır, ancak 30 ve 40 yaşlarındaki kadınlarda endometriozis daha sık görülürken, 40 ila 50 yaşlarındaki kadınlarda adenomyoz gelişme olasılığı daha yüksektir. Bir kadının hem endometriozis hem de adenomyozisi olması mümkündür. Her iki durumun semptomları menopozdan sonra ortaya çıkar.

Adenomyozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğurganlık ve hamilelik

Adenomiyozisin bir kadının doğurganlığı üzerinde bir etkiye sahip olabileceğini düşündüren araştırmalar, doğurganlık sorunları olan kadınların incelenmesini sağlamıştır. Adenomyozis, infertilite ve gebelik komplikasyonları arasındaki ilişkiye yönelik araştırmalar devam etmektedir. Düşük veya diğer obstetrik komplikasyonlar için riskin arttığını gösteren hiçbir çalışma yoktur.

Adenomiyoz teşhisi

Adenomiyozis tanısı, doktor kontrolü ile başlar. Doktor hastanın tıbbi geçmişine baktıktan sonra fiziksel ve pelvik muayene yapar. Bir kadın pelvik muayenede genellikle uterusunda hassasiyet hisseder. Bir doktor bir kadının rahiminin hafifçe büyüdüğünü fark eder ve adenomiyozdan şüphelenirse, aşağıdakileri de içeren başka testler yapabilir:

 • Ultrason. Bu, doktorun rahim kasındaki uterus astar dokusunun ceplerini incelemesine izin verir. Bununla birlikte, ultrason bir yanlışlığa yol açabilir, çünkü bu cepler bazen rahim fibroidleri adı verilen başka bir duruma benzeyebilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG). MRI taraması, doktorun uterusun iç kasını inceleyebileceği en iyi yoldur.
 • Endometrial biyopsi. Bazen, doktor test için uterustan endometriyal dokunun küçük bir örneğini almak isteyebilir. Adenomyozis tanısında yardımcı olmayacak olsa da, bir kadının semptomlarının diğer nedenlerini olasılık dışında bırakacaktır.

Bununla birlikte, bu test yöntemleri kesin bir teşhis vermeyecektir. Bir kadın histerektomiye sahip olduğunda ve patolog olarak adlandırılan uzman bir doktorun mikroskop altında uterusu inceledikten sonra adenomyozu kesin olarak teşhis etmesi mümkündür.

Adenomyozis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ne zaman doktora görünmeli?

Hamile kalmaya çalışmayan ya da herhangi bir semptom geçirmeyen kadınlar için tedavi gerekmeyebilir. Bununla birlikte, adenomyoz veya endometriozdan şüphelenildiğinde bu durumu değerlendirmek üzere mutlaka doktora gidilmelidir.

Eğer bir kadın adet dönemlerinde ya da uterusunda şiddetli sıkıntı yaşıyorsa, bu durumu doktoruna bildirmesi önemlidir. Bu semptomlar diğer ciddi hastalıklara işaret edebilir ve erken tanı için doktorun testler yapmasını gerektirebilir.

Ağır adet kanaması, demir eksikliği olan anemiye neden olabilir. Bu, kadınların yorgun, zayıf ya da kötü hissetmesine neden olabilir. Demir takviyeleri almak, menstürasyon sırasında önemli olabilecek anemi tedavisine yardımcı olabilir.

Sonuç

Adenomyozisi olan bir kadın için endişelenecek bir durum yoktur. Adenomiyoz hayatı tehdit eden bir durum değildir, ancak ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Bir kadın adenomyoz veya endometriozdan şüphelenirse doktorunu görmelidir. Bir kadın menopoza girdiğinde adenomyozis gider.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz