Ana SayfaUzmanlarAçık Kalp Ameliyatı Nedir?

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

-

Bu yazımızda “Açık kalp ameliyatı nedir?” “Açık kalp ameliyatına bakış açısı nasıl olur?”, “Açık kalp ameliyatından sonra hastalar nelere dikkat etmelidir?” sorularına cevap vereceğiz.

Eve öncelikle “Açık kalp ameliyatı nedir?” sorusundan başlayalım.

Açık Kalp Ameliyatı Nedir?

Bildiğimiz üzere günümüzde çok sayıda kalp sorunu yaşayan insanlar vardır. Artık günümüzde teknoloji alanındaki gelişmeler ve tıp alanındaki gelişmeler birleşerek bazı yenilikleri sağmaya başladılar. Artık kalp ameliyatları açık bir şekilde yapılabiliyor. Açık kalp ameliyatının bir diğer ismi ise “BYPASS AMELİYATI” dır. Bu bahsetmiş olduğumuz açık kalp ameliyatında vücudumuzun göğüs bölgesi kesilerek kaslar, arterler ve kalp kapakçığına müdahale edilir, ve sorunlarımız bu geçirmiş olduğumuz başarılı ameliyat sayesinde giderilmeye çalışılmaktadır. Ulusal Kalp ve Ciğer Sağlığı Kan Enstitüsü’nün verdiği bilgiler doğrultusunda, koroner ve arter bypass ameliyatları (“greftleme” olarak da adlandırılabilirliği için kısaltması “CABG” dir) yetişin bireylerde en çok yapılan ameliyat türü olarak kabul edilmiştir.

İnsanların vücudunda kalbimizin işleyiş bakımından en gerekli olan ihtiyacımız kandır. Bu kanın kalbimize yapmış olduğu giriş ve çıkış işlemlerini akciğer bağlı atardamarlar yapmaktadır.

Fakat hayatımızda bazı sebeplerden dolayı ya daralabilir yada tıkanabilir. Eğer bu durumlar oluşursa ve sonrasında ise kalbimiz ihtiyacı olduğu kadar kanı gerekli miktarda alamaması durumunda güçten düşer yani enerjisi azalır ve bazı yapması gereken görevlerini eksik yapar yada hiç yapamaz. Eğer ki bu dediğimiz son olay eksiklik durumunda birtakım göğüs ağrıları yada kalp krizleri kaçınılmaz duruma gelir. Artık son çare olarak işte asıl konumuz Bypass Ameliyatı olmak zorunlu hale gelir.

Açık Kalp Ameliyatına Bakış Açısı Nasıl Olur?

Şimdi gelelim bir diğer sorumuz olan açık kalp ameliyatına bakış açısı nasıl olur sorusuna.

Bu ameliyatı olan insanlara ameliyat sırasında işlem artık işlem yapmayı bırakmak zorunda kalan arterler yerine çok rahat bir şekilde işlem yapabilen arterler veya damar nakledilir. Bu nakil ve bağlantı sonrası kalbimize temiz olan kan iletilir ve işte bu işleme de Bypass ismi verilmiştir.

Gününüzde tıp dünyasında gerçekten başarılı bir şekilde halen devam ettirilmekte olan bypass ameliyatı yani açık kalp ameliyatı pek çok yöntemi sayesinde göğüs bölgesinde hiçbir yere zarar vermeden ve hiçbir yerin şeklini bozmadan yapılabilme imkanı vardır.

Açık Kalp Ameliyatından Sonra Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Açık kalp ameliyatını yani bypass ameliyatını geçiren hastaların, hayatlarını yeniden dizayn etmeleri gereklidir. Çünkü bu ameliyattan sonraki yaşamlarında yaptıkları her hareket yada yedikleri ve içtikleri herşey, onları ameliyat yönünden olumlu yada olumsuz bir  etkileyecektir.

İlk önce beslenme alışkanlıkları düzeltilmelidir. Alkol yada sigara kullanıyorsa hasta, onları da muhakkak ama muhakkak en birinci sırada onu bırakmalıdır zaten. Spor yaparken kendisinde zarar vermeden dikkatli bir şekilde yapılmalı ve seyahat yapan birisiyse vücudunu yormadan bu işlemi yapması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz