Ana SayfaGündem8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedir? Neden Kutlanmalıdır?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedir? Neden Kutlanmalıdır?

-

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine vurgu yaparken, kadınların elde ettiği siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel başarıların kutlandığı dünya çapında bir etkinliktir. Dünyanın birçok ülkesinde mitingler, konferanslar ve sanatsal etkinlikler ile kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günün tarihçesi 1900’lü yıllara dayanmaktadır.

Kadinlar Gunu

Dünya Kadınlar Günün Tarihçesi

1908 yılında 15.000 kadın seçme hakkı, daha iyi ücret ve daha kısa çalışma saatleri için New York’ta bir yürüyüşe katıldılar. Bir yıl sonra Amerika Sosyalist Partisi tarafından yapılan bildiri ile 28 Şubat’ta Ulusal Kadın Günü kutlandı. 1910 yılından Kopenhag’da gerçekleştirilen ‘Uluslararası Çalışan Kadın Konferansı’ sırasında Almanya Sosyal Demokratik Partisi Kadın Ofisi Lideri Clara Zetkin’in önerisi ile Dünya çapında her yıl aynı tarihte kutlanacak bir kadınlar günü oluşturulmasına karar verildi. Bu karardan bir yıl sonra Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de 19 Martta Dünya Kadınlar Günü kutlandı. Bir milyondan fazla kadın ve erkek, kadın hakları, çalışma, seçilme, eğitim, kamu görevinde yer alma ve ayrımcılıkla mücadele gibi konularda kampanya düzenleyen Dünya Kadınlar Günü toplantılarına katıldılar. Bu toplantılardan kısa bir süre sonra ne yazık ki 25 Mart 1911’de New York’ta çoğunluğu kadınlardan oluşan ve 140’tan fazla işçinin hayatını kaybettiği yangın meydana geldi. Bu trajik olay bu tarihten sonraki Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin odak noktası haline geldi. Dünya Kadınlar Günü 1975 yılında ilk kez Birleşmiş Milletler tarafından kutlandı. 1996 yılına BM kutlamalar için her yıl bir tema belirlenmesini karar verdi. Bu yılın teması ise cinsel eşitlik üzerine herkesin harekete geçmesi için ‘#PressforProgress’ olarak belirlendi.

Cinsiyet Esitligi

Neden Kutlamaya Devam Etmeliyiz?

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 raporu cinsiyet eşitsizliğinin 2186 yılına kadar kapanmayacağını gösteriyor. Bu nedenle Kadın hakları, cinsiyet eşitliği gibi konularda her zamankinden daha fazla çalışmaya, bu konulara dikkat çekmeye ihtiyacımız var.

Ülkemizde Düzenlenen Etkinlikler Neler?

Ülkemizde Büyük şehirlerde belediyelerin ve sivil toplum örgütlerinin düzenlediği konser, tiyatro oyunu, sergi gibi birçok etkinlik mevcut. Bunlardan birkaçını sizin için derledik.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği film festivalindeki ‘kadın’ temalı filmleri Kozyatağı Kültür Merkezi Konferans Salonunda ücretsiz izleyebilirsiniz.

Beşiktaş Belediyesi’nin ‘Özel Kadınlar Listesi’ isimli oyununu Ortaköy Kültür Merkezinde ‘Kitap Sizden Bilet Bizden’ sloganıyla bir kitapla gelen tüm izleyiciler ücretsiz olarak izleyebilecek.

İstanbul Modern Kadınlar gününe özel ücretsiz birçok atölye çalışması, film gösterimi ve rehberli tur düzenleyecek.

İzmir’de ‘Nereye Gitti Bütün Çiçekler’ isimli oyun İsmet İnönü Sanat Merkezinde sergilenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz