Ana SayfaKadın8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü…

-

8 Mart Dünya kadınlar günü…
8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü…
8 Mart 1857, dokuma işçisi 129 kadının katlediliş günü…

Malesef mevcut küresel düzen, adına ister kapitalizm deyin, isterseniz ekonomik liberalizasyon, insanı reddeder. İnsan ile alakalı her şeyi mutosyona uğratır. Tıpkı 8 Mart Dünya kadınlar günü  örneğinde olduğu gibi. Olayları manipüle ederek kendi çıkarları doğrultusunda yeniden dizayn eder. ”8 Mart Dünya Kadınlar günü” başlığına ”Hayır ! 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü!” diyen tüm dostlarımı selamlayarak, konu’nun üzerini biraz kazımak ve 8 mart 1857 tarihinde New York  dokuma fabrikasında neler yaşındığına kısaca değinmek istiyorum.

kadın hakları yni

8 Mart Dünya Kadınlar günü nasıl çıkmıştır? Sorusunu,8 Mart 1857’de, New York dokuma
fabrikasın’da ki, o yangın nasıl çıkmıştır? diyerek revize etmek istiyorum. Çalışma süreleri’nin 16 saat, ücretlerin ise açlık sınırının altında olduğu o yıllarda, New York dokuma fabrikasın’da ki kadın işçiler grev kararı aldılar. Çalışma sürelerini’nin 12 saate indirilmesi ve ücretlerin iyileştirilmesi gibi haklı talepleri vardı. Vahşi kapitalizm’in kadın-erkek-çocuk ayrımı yapmadan sömürdüğü o yıllarda, dokuma işçisi kadınlara, diğer işçi sınıflarından destek çığ gibi büyüdü.

Fabrika önünde biriken kalabalık artık onbinler ile ifade ediliyordu. İşte tam’da böyle bir ortam’da, dokuma fabrikası’nın patronu, diğer işçiler ile
kadın işçilerin dayanışmasını önlemek için fabrika’nın kapılarına kilit vurdu. Nasıl çıktığı belli olmayan bir yangın ise, 129 anne’yi, 129 sevgiliyi, 129 abla’yı, 129′ evladı diri diri yaktı. Fabrika etrafında önlem alan polis, kapitalizmin yaktığı bu ateş ile diğer işçiler arasında sadece barikat görevi gördü.

Kadınlar günü yeni

Varlığını sermaye’ye borçlu olan dönemin Amerikan medyası, bu trajediye neredeyse hiç yer vermedi. Kadınlar günü ilk olarak, olayın üzerinden neredeyse yarım asır geçtikten sonra, 1909 yılında, Amerikan Sosyalist partisi’nin çağrısı ile kutlanabildi.

kadın hakları1

1 yıl sonra Kophenag’da gerçekleştirilen İkinci Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin’in teklifi ile her ülkenin sosyalist kadınlarının her yıl aynı gün, kendi ülkelerinin işçi sınıfı örgütleriyle mutabakat içinde bir kadınlar günü düzenlemesi karara bağlandı. Bu konferans’da alınan kararlar, o yıllarda neredeyse hiçbir ülkede seçme ve seçilme hakkı olmayan kadınların mücadelesi için mihenk taşı olmuştur.

Her 8 Mart’da anne’ye kazak, kız arkadaşa bere alarak dokuma sanayinin yanında yer almak ”tüketim toplumu” çılgınlığına dahil olmak yerine, geçen yıl ülkemizde hayatını kaybeden 116 kadın işçinin etrafında bu haklı mücadelenin ekseninde toplanmak, farkındalık yaratmak, konunun özüne sadık kalmak olacaktır.

Gönüllü Yazar: Uygar Beyaztaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz